Historický úspěch: Nymburk i přes prohru postoupil do čtvrtfinále

22:03aktualizováno  22:49
PARDUBICE - Nymburští basketbalisté postoupili do čtvrtfinále Evropského poháru ULEB navzdory dnešní domácí prohře s Türkem Telekom Ankara 84:94. Středočechům pomohlo vítězství Gran Canarie v souběžně hraném utkání s Crvenou Zvezdou Bělehrad 81:58. Pro český tým je postup mezi osm nejlepších celků druhé nejlepší evropské klubové soutěže historickým úspěchem.

Zápas Nymburk - Ankara. Vlevo Radek Nečas a Ümit Sonkol. foto: ČTK

Nymburk obsadil ve skupině druhé místo díky lepšímu vzájemnému utkání s Bělehradem, přestože oba týmy měly na kontě po třech výhrách a porážkách. Ve čtvrtfinále narazí na Bilbao, s nímž loni v základní skupině dvakrát prohrál. Se španělským týmem by čeští šampioni měli hrát 24. a 31. března, přičemž první utkání v play off by měli svého soka hostit v Pardubicích, kde nastupuje k pohárovým zápasům.

Den poté, co se Nymburk dozvěděl, že v příští sezoně bude moci startovat v prestižní Jadranské lize, oslavil po diplomatickém vítězství významný úspěch i na palubovce. Byť osmifinálovou skupinu v domácím duelu s Ankarou nezakončil vítězně, jak si v klubu přáli.

Nymburku nevyšel především druhý poločas. V tom prvním domácí hýřili aktivitou a v polovině druhé desetiminutovky vedli až o deset bodů, když zářili hlavně Lewis, Lee a Benda. Přes 8000 diváků se už těšilo na to, že Středočeši míří za třetí osmifinálovou výhrou v řadě, ale pátý tým turecké ligy se vzepřel. Před zápasem sice už hosté věděli, že postoupit nemohou, ale přesto nic nevypustili. Manko rychle stáhli a Nymburk si nevěděl rady hlavně s urostlým pivotem Dudleyem, který využíval své výšky.

Klíčový pro úspěch Ankary však byla vynikající střelba z dálky. Turci během zápasu nastříleli hned třináct trojek, což je na evropské úrovni vynikající počin. Úspěšnými pokusy těsně po poločase získali vedení a nenápadně jej navyšovali až do konce. Nymburk se také nechtěl vzdát. V závěrečné pětiminutovce domácí málem zosnovali obrat, dvě a půl minuty před koncem ztráceli jediný bod a o chvíli později jen dva.

Jenže ostrostřelci Mallett s Bekirem dalšími těžkými trojkami nápor odrazili. Nymburku tak částečně oplatili prohru z prvního vzájemného utkání v Turecku, kde český celek vyhrál v prodloužení, čímž si v konečném účtování hodně pomohl k postupu.

OSMIFINÁLE ULEB CUPU + TABULKA

ČEZ Nymburk - Türk Telekom Ankara 84:94 (24:18, 43:41, 64:71)
Nejvíce bodů: Lee 22, Lewis 17, Benda 12, Sokolovský 9 - Bekir 22, Dudley 16, Mallett 14. Rozhodčí: Spiridonos (Řec.), Jasevičijus (Lit.), Lopes (Port.). Fauly: 22:21. Trestné hody: 22/20 - 30/23. Trojky: 6:13. Diváci: 8214.

Zvolte jméno roku 2024 a vyhrajte Nutrilon a Hami v celkové hodnotě 130.000 Kč

Každý týden můžete získat zajímavé balíčky od značek Nutrilon a Hami v celkové hodnotě 130.000 Kč. Hrajte s námi a získejte hlavní výhru, balíček s...