Úterý 19. března 2024, svátek má Josef

Hirt dál na Giru září, v horské etapě skončil pátý. Dres lídra udržel Dumoulin

19:14
ORTISEI - Jan Hirt obsadil v dolomitské 18. etapě Gira d’Italia páté místo. Český cyklista se od začátku pohyboval ve skupince uprchlíků a při svém debutu na Grand Tours se poprvé prosadil do elitní desítky.

Tejay van Garderen slaví etapové vítězství na Giru. foto: ČTK/AP

Horskou etapu s pěti vrchařskými prémiemi a cílem v Ortisei vyhrál Tejay Van Garderen z USA, závod dál vede Nizozemec Tom Dumoulin. Hirt zůstal tři dny před koncem Gira celkově šestnáctý.

Růžový trikot dnes Dumoulin hájil přes pět prudkých stoupání a během 137 kilometrů z Moeny do údolí Val Gardena. Odolal hlavním rivalům a udržel i půlminutový náskok před šampionem Gira z roku 2014 Kolumbijcem Nairem Quintanou. Se stejnou ztrátou 66 sekund s nimi dojel do cíle hvězdný Ital a dvojnásobný vítěz závodu Vincenzo Nibali.

Zleva: Nairo Quintana, Tom Dumoulin a Vincenzo Nibali.

„Soustředí se na mě a snaží se, abych nabral ztrátu, místo aby chtěli vyhrát. Nakonec ztratili na ostatní. Doufám, že s tímhle stylem jízdy neudrží do Milána umístění na stupních vítězů. To bych měl vážně radost,“ pustil se Dumoulin do svých rivalů.

„Byl by to snový scénář, kdyby se další soupeři nepřibližovali, ale Thibaut Pinot sjel téměř minutu jen proto, že Nibali a Quintana uzavřeli spojenectví. To je jasné. Mají na to právo, ale bylo by fajn, kdyby za takové jednání přišli o pódium,“ dodal nizozemský cyklista.

Cyklistický závod Giro d'Italia

18. etapa (Moena - Ortisei/St. Ulrich, 137 km): 1. Van Garderen (USA/BMC) 3:54:04, 2. Landa (Šp./Sky) stejný čas, 3. Pinot (Fr./FDJ), 4. Pozzovivo (It./AG2R) oba -8, 5. HIRT (ČR/CCC) -11, 6. Zakarin (Rus./Kaťuša) -24, 7. Kruijswijk (Niz./LottoNL), 8. Mollema (Niz./Trek-Segafredo) oba -34, 9. Dumoulin (Niz./Sunweb), 10. Quintana (Kol./Movistar) oba -1:06, ...70. SCHLEGEL (ČR/CCC), 74. BÁRTA (ČR/Bora) oba -32:57.

Průběžné pořadí: 1. Dumoulin 80:00:48, 2. Quintana -31, 3. Nibali (It./Bahrajn Merida) -1:12, 4. Pinot -1:36, 5. Zakarin -1:58, 6. Pozzato (It./Wilier Triestina) -2:07, 7. Mollema -3:17, 8. Kruijswijk -5:48, 9. A. Yates (Brit./Orica) -7:06, 10. Jungels (Luc./Quick-Step) -7:24, ...16. HIRT -18:07, 45. SCHLEGEL -1:39:24, 126. BÁRTA -3:32:37.

„Snažili jsme se. Dělali jsme, co jsme mohli, ale nešlo to. Bránil se výborně a dojeli jsme stejně,“ uznal Quintana. „Jede se zostra. Všichni jsou na tom výborně. Máme ještě dva dny na to, abychom to zkoušeli,“ řekl vítěz Gira z roku 2014.

Hirt se v kopcích znovu držel na špici a po 11. místě v úterní etapě s průsmyky Stelvio či Mortirolo si vylepšil své maximum na Giru. Na vítězného Van Garderena, jenž ve spurtu udolal Španěla Mikela Landu, ztratil šestadvacetiletý člen polského týmu CCC pouze 11 sekund.

Van Garderena první etapový úspěch na Grand Tour rozplakal. „Měl jsem to v minulých letech na Grand Tours těžké, ale neklesal jsem na mysli. Vybojovat premiérové vítězství právě tady, kde to dobře znám ze spousty soustředění, je neuvěřitelný pocit,“ pochvaloval si osmadvacetiletý Američan, který byl dvakrát celkově pátý na Tour de France.

Těsně porazil Landu, kterému unikl etapový triumf již v šestnácté etapě, v níž po náročných horských přejezdech podlehl v Bormiu Nibalimu. „Je to výborný sprinter i vrchař. Dělal jsem, co jsem mohl, ale vítězstvím jsem si nebyl jistý, dokud jsem nepřejel cílovou čáru,“ uvedl Van Garderen.

Peloton jubilejního stého Gira čekají ještě tři etapy. Dva dny stráví cyklisté opět v horách před závěrečnou nedělní časovkou z Monzy do Milána.