Hesjedal je vítězem Gira. Kreuziger skončil patnáctý

17:40aktualizováno  20:53
MILÁN - Celkové vítězství v 95. ročníku cyklistického Gira d'Italia vybojoval v závěrečné 21. etapě Ryder Hesjedal. První kanadský vítěz závodu v závěrečné časovce ulicemi Milána překonal dosud prvního Španěla Joaquíma Rodrígueze o 47 vteřin a v konečném hodnocení ho nechal za sebou o 16. V závěrečné etapě triumfoval domácí Marco Pinotti.

Ryder Hesjedal foto: Reuters

Vítěz 19. etapy Roman Kreuziger dnes dojel 83. a závod dokončil celkově na 15. místě. Druhý Čech v pelotonu Jan Bárta je v konečném pořadí pětašedesátý, v časovce si dnes vedl o dvě příčky lépe.

Největší úspěchy:
vítěz Gira d'Italia 2012; stříbro na MS horských kol 2003 (cross country elite)

Jednatřicetiletý Kanaďan byl i přes svou ztrátu 31 vteřin favoritem a závěr jízdy Rodrígueze mohl pozorovat v cíli. Už po svém dojezdu přitom mohl chystat oslavy, protože Španěl stačil již na prvních dvou mezičasech poztrácet téměř tři čtvrtě minuty.

"Věděl jsem, že Rodríguez pojede s odhodláním. Už takhle podobně kvůli časovkám ztrácel v nejdůležitějších chvílích, takže bylo jasné, že bude hladový. Musel jsem jet jako o život - byla to neuvěřitelná jízda," řekl kanadské televizi CBC Hesjedal.

Rodríguez jel v růžovém dresu dnes již podesáté, přišel o něj ale na poslední chvíli ve prospěch Hesjedala, s nímž se o celkové vedení střídal od osmé etapy. Kanaďan na sobě trikot vezl čtyři dny. "Od prvního dne, kdy jsem si ho přetáhl přes hlavu, jsem věděl, že mám dobré šance. Každý mě podceňoval, jsem ale za celý náš tým šťastný, že se to nakonec povedlo," uvedl.

"Přijel jsem velmi klidný, chtěl jsem se soustředit na každý den a vyšlo to. Musím poděkovat týmu, který byl taky soustředěný, je to obrovská pocta a úspěch," radoval se vítěz těsně před závěrečným ceremoniálem.

Třetí místo si vyjel vítěz nejnáročnější 20. horské etapy Thomas De Gendt, na kterého dnes na 30 kilometrech ztratil Ital Michele Scarponi téměř minutu, takže prohospodařil náskok 27 vteřin. Domácí cyklisté se tak nedostali na pódium, seřadili se hned pod ním v pořadí Scarponi, Ivan Basso a Damiano Cunego.

Hesjedalovo vítězství Kreuzigera překvapilo

Kreuzigerovo patnácté místo se během posledního dne nezměnilo, český závodník tak skončil o deset příček hůř než loni. "Měl jsem za cíl umístění na pódiu v celkovém pořadí, a to jsem nesplnil. Ale vážím si prvního etapového vítězství na Grand Tour," uvedl na svých internetových stránkách.

Na dnešní etapu Kreuziger s ambicemi na posun v pořadí nevyjížděl. "Tak nějak jsem ji objel. Bylo jasné, že už se nemůžu posunout dopředu ani mě neskočí nikdo zezadu. Časovka byla poměrně technická, nejhorší byly asi ty kostky," popisoval.

Hesjedalův celkový triumf ho překvapil. "Počítalo se, že by mohl být nepříjemný, ale až takhle vysoko ho nikdo nečekal. Ale zaslouží si vítězství. Jel líp než všichni ostatní. S Rodríguezem byli vpředu od prvního dne a rozhodly lepší časovky. Já to sice přál o něco víc Rodríguezovi, protože jsme větší kamarádi, ale Hesjedal to měl pod kontrolou," řekl Kreuziger.

Výsledky cyklistického etapového závodu Giro d'Italia

Milán - Milán (časovka 30 km):
1. Pinotti (It.) 33:06, 2. Thomas (Brit.) -39, 3. Sergent (N. Zél.) -53, 4. Rasmussen (Dán.) -1:00, 5. De Gendt (Belg.) -1:01, 6. Hesjedal (Kan.) -1:09, 7. Larsson (Švéd.) -1:14, 8. Bodnar (Pol.) -1:15, 9. Tuft (Kan.) -1:22, 10. Vermote (Belg.) -1:23, ...63. Bárta -3:00, 83. Kreuziger (oba ČR) -3:29.

Konečné pořadí:
1. Hesjedal 91:39:02, 2. Rodríguez (Šp.) -16, 3. De Gendt -1:39, 4. Scarponi -2:05, 5. Basso -3:44, 6. Cunego (všichni It.) -4:40, 7. Urán (Kol.) -5:57, 8. Pozzovivo (It.) -6:28, 9. Montoya (Kol.) -7:50, 10. Ituralde (Šp.) -8:08, ...15. Kreuziger -19:58, 65. Bárta -2:34:27.