Hertl po dvou týdnech skóroval, San Jose porazilo Ottawu 5:2

7:05aktualizováno  9:53
NEW YORK - Český útočník Tomáš Hertl se po dvoutýdenní odmlce znovu trefil v hokejové NHL a svým osmým gólem v sezoně pomohl San Jose k výhře na ledě Ottawy 5:2. Devatenáctiletý nováček už po 76 sekundách první třetiny otevřel skóre utkání, když do branky zametl puk, který k němu proskákal po nahození obránce Jasona Demerse od modré čáry.

Hertl po dvou týdnech znovu skóroval a pomohl k výhře San Jose. foto: ČTK

Hertl, který vlétl do kanadsko-americké soutěže jako uragán a upozornil na sebe čtyřmi góly do sítě New Yorku Rangers, skóroval poprvé od 12. října, kdy "Žraloci" porazili rovněž Ottawu. Od té doby v šesti zápasech vyšel gólově naprázdno a připsal si "jen" dvě asistence.

V minulém duelu s Montrealem dokonce odehrál jen něco málo přes 10 minut, nejméně v sezoně. "Je nemožné, aby udržel tempo a energii, s jakou hrál na začátku sezony. Tohle je liga tvrdých chlapů a on je pořád ještě mladý kluk, který hledá svou cestu," zastal se Hertla trenér Todd McLellan.

Ottawa - San Jose

V Ottawě už dal slávistickému odchovanci znovu více prostoru na ledě a Hertl se odvděčil povedeným výkonem, za nějž byl zámořskými novináři vyhlášen třetí hvězdou zápasu.

Hrdinou San Jose byl ale brankář Alex Stalock, který odchytal poprvé celý zápas v NHL. Šestadvacetiletý gólman, jenž za uplynulé tři roky posbíral v prvním týmu Sharks jen tři starty a jinak působil na farmě v AHL, zneškodnil 38 střel a vychytal první vítězství od svého debutu 1. února 2011.

"Načekal se dost dlouho. Myslím, že spoluhráči to dnes chtěli vyhrát hlavně kvůli němu. Ottawa je silný tým, který umí na gólmana vytvořit před brankou velký tlak, a on se s tím vypořádal dobře," pochválil Stalocka kouč McLellan. Jeho svěřenci zůstali se ziskem 21 bodů nejlepším týmem v celé NHL.

V pěti nedělních zápasech se prosadili ještě další dva čeští hokejisté, na rozdíl od Hertla spíše sváteční střelci. Obránce Radko Gudas se prvním gólem v sezoně podílel na výhře Tampy Bay nad Floridou 4:3 po samostatných nájezdech, další bek Jan Hejda přispěl druhou trefou v sezoně k vítězství Colorada 3:2 nad Winnipegem.

Colorado - Winnipeg

Avalanche tak stejně jako San Jose vybojovali desátou výhru v sezoně a za "Žraloky" zaostávají v tabulce jen o jediný bod. S Winnipegem se ale na vítězství nadřeli, dlouho prohrávali 1:2 a skóre otočili až dvěma góly ve třetí třetině.

K obratu zavelel Hejda, který ve 48. minutě dělovkou z levého kruhu pro vhazování vyrovnal na 2:2. "Během přestávky mezi druhou a třetí třetinou jsme měli menší diskuzi a řekli jsme si, že tenhle zápas můžeme vyhrát. Máme velké sebevědomí, které nám v takových momentech hodně pomáhá. A můj gól z této sebedůvěry prostě vyplynul," řekl Hejda, který patří v sestavě trenéra Patricka Roye ke klíčovým obráncům.

Vítězný gól vstřelil v 55. minutě Paul Stastny a potvrdil tak převahu Avalanche, kteří ve třetí třetině přestříleli soupeře v poměru 17:6. "Jsem na mužstvo hrdý. Hráčům jsem říkal, že musíme odehrát nejlepší třetinu v sezoně a oni to dokázali. Bojovali s ještě větším nasazením a našli cestu k vítězství. Je skvělé, že si i v nepříznivé situaci dokážeme poradit, nepanikaříme a soustředíme se na náš cíl," ocenil kouč Patrik Roy.

Florida - Tampa Bay

Tampa si v derby s floridskými "Pantery" připsala pátou výhru z posledních šesti zápasů. Radko Gudas ale oslavy na ledě nezažil. Krátce poté, co ve 30. minutě zvýšil vedení "Blesků" na 3:1, byl totiž vyloučen do konce zápasu.

Český obránce inkasoval trest za to, že sekl hokejkou do mantinelu před střídačkou soupeře. Vyprovokoval ho útočník Floridy Scottie Upshall, který ho postříkal vodou z lahve, na rozdíl od Gudase byl ale vyloučen jen na dvě minuty.

Gudas jich dostal v zápase celkem 22 a s celkovým počtem 53 minut se posunul na pozici nejtrestanějšího hráče NHL. Druhý Derek Dorsett z New Yorku Rangers má o šest trestných minut méně.

Výsledky NHL

Ottawa - San Jose 2:5 (1:3, 1:0, 0:2) Branky: 12. Karlsson, 30. Methot - 2. Hertl, 7. Desjardins, 19. Wingels, 42. Sheppard, 48. Pavelski. Střely na branku: 40:29. Diváci: 17.145.

Florida - Tampa Bay 3:4 po nájezdech (1:2, 0:1, 2:0 - 0:0) Branky: 14. Matthias, 46. Bjugstad, 49. Boyes - 5. a rozh. nájezd Stamkos, 1. St. Louis, 30. Gudas. Střely na branku: 32:28. Diváci: 12.336.

Los Angeles - Edmonton 2:1 po nájezdech (0:0, 1:1, 0:0 - 0:0) Branky: 37. M. Richards, rozh. nájezd Kopitar - 25. Jakupov. Střely na branku: 48:18. Diváci: 18.118.

Colorado - Winnipeg 3:2 (1:1, 0:1, 2:0) Branky: 9. Duchene, 48. Hejda, 55. Stastny - 12. Little, 31. Wheeler. Střely na branku: 36:25. Diváci: 13.927.

Columbus - Anaheim 3:4 (1:0, 1:2, 1:2) Branky: 33. a 49. Anisimov, 13. Comeau - 21. Getzlaf, 27. Holland, 42. Etem, 58. Perry. Střely na branku: 21:32. Diváci: 10.542.