Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav

Hemský a Šmíd pomohli k výhře Edmontonu, Erat rozhodl nájezdy

7:12aktualizováno  10:17
NEW YORK - Čeští hokejisté Ladislav Šmíd a Aleš Hemský se v úterním utkání NHL podíleli gólem na výhře Edmontonu v Montrealu 4:3. Obránce Šmíd, jenž skóroval poprvé v sezoně, byl vyhlášen první hvězdou zápasu.

Brad Richardson za Vancouver Canucks a Aleš Hemský za Edmont foto: ČTK

Canadiens přitom i zásluhou trefy Tomáše Plekance vedli po první třetině 2:0. V polovině prostředního dějství však zaveleli k obratu právě Šmíd a Hemský, kteří dvěma góly v rozmezí dvou minut a 47 sekund vyrovnali na 2:2.

Ve třetí třetině pak o vítězství Oilers rozhodli během 87 sekund Jeff Petry a Ryan Jones. Za domácí zkorigoval skóre až tři sekundy před závěrečnou sirénou po Plekancově nahrávce Brian Gionta.

Montreal - Edmonton

Hosté si po zápase dobírali domácího útočníka Larse Ellera, který dopoledne před utkáním přirovnal tým Oilers k juniorskému výběru. "V jejich hře není žádný systém, hodně riskují, jsou všude a nikde," prohlásil si Eller.

Pomsta po vítězném utkání byla sladká. "Moc se mi líbilo, co Eller řekl. Byl to od něj skvělý dárek takhle nám naservírovat další porci motivace navíc. Ještě nám k tomu mohl poslat láhev vína a košík ovoce," vtipkoval trenér Edmontonu Dallas Eakins. Jeho protějšek Michel Therrien jen poznamenal: "Eller je mladý hráč, určitě se z toho poučí." Další český útočník Martin Erat zařídil v penaltovém rozstřelu vítězství Washingtonu na ledě Winnipegu 5:4. Třebíčský rodák rozhodl o triumfu Capitals v šesté sérii nájezdů, když překonal krajana v brance Jets Ondřeje Pavelce střelou po ledě mezi betony.

Český gólman přitom ve třech předchozích sériích měl šanci vychytat vítězství, protože jeho spoluhráči třikrát za sebou skórovali. Hráči Washingtonu však pokaždé tlak ustáli a vynutili si pokračování rozstřelu. V šesté sérii pak Evander Kane minul branku a Erat nezaváhal.

Winnipeg - Washington

"Ukázali jsme svou odolnost a jsem rád, že jsme nakonec našli cestu k vítězství," radoval se útočník Troy Brouwer, jeden ze tří hráčů, kteří v nájezdech dokázali odpovědět na soupeřův gól. "Ale kromě bojovnosti toho není mnoho, co si z dnešního zápasu můžeme odnést," dodal Brouwer.

Dvěma góly k výhře Capitals přispěl Alexandr Ovečkin, který se tak s devíti trefami osamostatnil v čele tabulky střelců. Ruský kanonýr jen potvrdil, že se mu proti Winnipegu daří, v 54 vzájemných zápasech zaznamenal 40 gólů a 40 asistencí. Lepší bilanci nemá proti žádnému jinému soupeři v NHL.

Jiří Hudler zůstává po devíti zápasech jediným hráčem v lize, jenž bodoval ve všech utkáních od začátku sezony. V duelu Calgary na ledě Phoenixu přihrál na druhý gól Flames a s 12 body poskočil už na čtvrté místo v tabulce produktivity.

Jeho tým ale nakonec prohrál 2:4, a to i zásluhou Radima Vrbaty, jenž v 9. minutě v přesilové hře svým pátým gólem v sezoně otevřel skóre zápasu. V polovině druhé třetiny zvýšil na 2:0 Mike Ribeiro, hosté sice následně dokázali vyrovnat, v 46. minutě ale vrátil Phoenixu vedení druhou trefou večera Ribeiro a vítězství zpečetil gólem do prázdné branky při power play Rob Klinkhammer.

Hokejisté New Jersey sice o víkendu dokázali na osmý pokus vybojovat první vítězství v sezoně, v úterý se ovšem vrátili na zem. "Ďáblové" prohráli 1:4 na ledě Columbusu. Jaromíru Jágrovi tak zhořkl jubilejní 1400. zápas v NHL.

Columbus - New Jersey

Zvlášť, když Devils od 27. minuty vedli 1:0 poté, co se v přesilovce po přihrávkách Rostislava Olesze a Jágra prosadil Michael Ryder. Více radosti však hostům domácí brankář a bývalý Jágrův spoluhráč z Philadelphie Sergej Bobrovskij nedovolil.

Tři minuty po úvodním gólu vyrovnal Brandon Dubinsky, který potrestal Jágrovo vyloučení, v 36. minutě dostal domácí celek do vedení Cam Atkinson. V 45. minutě pak náskok Blue Jackets navýšil James Wisniewski a Marián Gáborík uzavřel skóre gólem do prázdné branky při power play.

"Chtěli jsme na sobotním prvním vítězství dál stavět. A po prvním gólu v přesilovce to vypadalo, že se nám to i povede. Bohužel, pak nám to celé zase spadlo," posteskl si kapitán Devils Bryce Salvador.

Po sedmi zápasech skončila neporazitelnost Anaheimu, který podlehl na ledě Toronta 2:4. Hlavním strůjcem úspěchu Maple Leafs byl Phil Kessel, který vstřelil tři góly a připsal si čtvrtý hattrick v NHL.