Hejnová jde po suverénním výkonu do finále. Tam si zahází i Špotáková

2:15aktualizováno  3:22
RIO DE JANEIRO/PRAHA - Zuzana Hejnová poběží na olympijských hrách v Riu finále na 400 metrů překážek. Obhájkyně bronzu a dvojnásobná mistryně světa vyhrála první semifinále svým nejlepším časem sezony 54,55 sekundy. Naopak Denisa Rosolová se do čtvrtečního finále nedostala, v semifinále běhu na 110 metrů překážek vypadl také Petr Svoboda. Oštěpařka Barbora Špotáková postoupila do finále a po triumfech v Pekingu a Londýně bude usilovat o třetí zlato za sebou.

Zuzana Hejnová postoupila do finále druhým nejlepším časem. foto: Reuters

Rusko přišlo o zlatou ze štafety. Finišmanka totiž v Pekingu dopovala

Hejnová v zatáčce před cílovou rovinkou výrazně zrychlila a přehnala se přes vedoucí Jamajčanku Ristanannu Traceyovou, kterou nakonec porazila o 25 setin.

Její čas překonala pouze letošní světová jednička Dalilah Muhammadová z USA, která vyhrála třetí běh za 53,89 sekundy, dánská mistryně Evropy Sara Slott Petersenová v něm dosáhla stejného času jako česká rekordmanka.

Jsem spokojená, forma je

V sezoně ovlivněné zraněním achilovky dokázala Hejnová dohnat tréninkové manko a z rozběhu v Riu hladce prošla do dalších bojů z druhého místa časem 55,54. Už to bylo její letošní maximum, dnes zrychlila bezmála o sekundu.

„Běželo se mi dobře, bylo to kontrolované. Samozřejmě už jsem musela běžet rychleji než v rozběhu, ale věřím tomu, že tam je ještě rezerva,“ řekla Hejnová.

Že se její forma zvedá, tušila už před odjezdem do Ria. „A jak jsem si odpočala, tak to vylítlo a jsem spokojená, forma je,“ radovala se.

Rio de Janeiro - XXXI. letní olympijské hry - 8. den, 12. srpna. Česká běžkyně Zuzana Hejnová v olympijské vesnici.

Plusem pro ni bude psychika. Celou sezonu pořádně nezávodila a nyní zjišťuje, že je schopná bojovat o zlato. „Jsem víc natěšená, i sama sobě dokazuju, jak jsem schopná běžet, že to není ještě můj strop,“ uvedla.

Semifinále sice rozběhla pomalu, ale šetřila se na konec. „Ve finále to budu muset rozběhnout svižněji, ale pořád si to kontrolovat, abych měla sílu na ten zátah,“ plánovala.

Rosolová: Chci si od běhání odpočinout

Rosolová v druhém semifinále skončila na posledním osmém místě časem 57,39. V rozběhu byla více než o vteřinu rychlejší.

„Na sedmé překážce jsem tam natáhla krok, pak jsem za překážkou zapadla, a místo abych to tahala dál, tak jsem drobila. Nebylo to povedené,“ uznala Rosolová.

Chce si od překážek odpočinout a v zimní sezoně plánuje start v pětiboji. „Potřebuju si psychicky odpočinout,“ vysvětlila.

Špotáková snadno splnila limit

Oštěpařka Barbora Špotáková postoupila do finále olympijských her v Riu a po triumfech v Pekingu a Londýně bude usilovat o třetí zlato za sebou.

Špotáková hodila v druhé kvalifikační sérii 64,65 metru a postoupila do finále také z druhého místa. Limit byl rovných 63 metrů. Prvním pokusem za ním o půl metru zaostala.

„Věřila jsem si hodně, po prvním hodu jsem si byla jistá. Ale samozřejmě jsem ráda, že jsem to splnila i s nějakým metrem navíc,“ řekla Špotáková.

Necítila se ale ideálně, nemohla se nabudit. „Byla jsem nějaká ospalá, chtělo by do finále trochu života do toho umírání. Ještě jsem se moc s tím posunem nesžila, nejsem noční pták. Když si člověk vzpomene, kolik je doma hodin, tak se mu chce spát,“ uvedla.

Oštěpařka Barbora Špotáková další velké zlato nezískala.

V Riu zatím neuspěla ani jedna ze tří atletek, které mohly vyhrát jednu disciplínu na třetích olympijských hrách za sebou.

Jamajská sprinterka Shelly-Ann Fraserová-Pryceová získala na stovce bronz, stejně jako Etiopanka Tiruneš Dibabaová v běhu na 10.000 metrů. Novozélandská koulařka Valerie Adamsová skončila druhá.

Špotáková do Ria odjela jako letošní světová jednička s výkonem 66,87, v kvalifikaci ji ale z této pozice nečekaně sesadila Maria Andrejczyková. Dvacetiletá Polka hodila 67,11 metru a osobní rekord si vylepšila o více než tři metry.

Svoboda se do finále neprobil

Také Svoboda vypadl v semifinále. V devítičlenném druhém běhu, do nějž byl zařazen až po uznaném protestu české výpravy, obsadil osmé místo časem 13,67 sekundy. „Tohle rozhodně nebyl výkon, který jsem tady chtěl podat,“ uvedl překážkář.

Svoboda v pondělním rozběhu skončil šestý v čase 13,65, který mu stačil na postup. Po závodě ho rozhodčí diskvalifikovali za chybný přechod jedné z překážek, ale nakonec se dodatečně do semifinále dostal.

Sprinter Petr Svoboda v rozběhu na 110 metrů překážek.
Jan Kudlička se raduje z překonání 575 centimetrů. Na medaili mu chybělo...

„Ale nebyla to ideální příprava na závod. Celou noc jsem nespal a čekal, jestli to vyjde. Pak jsem si sice zatancoval na pokoji, ale už jsem se nedokázal nabudit,“ prohlásil. „Ale není to výmluva,“ dodal.

Český rekordman běžel v první dráze, která obvykle zůstává volná, a z osmi soupeřů porazil jen domácího Brazilce Joaa Vítora de Oliveiru. Jeho semifinálový běh vyhrál časem 13,15 nejrychlejší muž letošní sezony Omar McLeod z Jamajky.

Bába skončil ve finále poslední

Kanadský výškař Derek Drouin přidal k loňskému titulu mistra světa olympijské zlato. Ve finále v Riu skočil 238 cm, další medaile mají Katařan Mutaz Issa Baršim a Bohdan Bondarenko z Ukrajiny.

Šestadvacetiletý Drouin obhajoval londýnský bronz, o který se tehdy podělil i s Baršimem. V Riu skákal všechny výšky na první pokus, překonal tak i 238 cm a na to už jeho soupeři nedokázali odpovědět.

Baršim tuto výšku třikrát shodil, Bondarenko si třetí pokus nechal na 240, ale přestože má osobní rekord ještě o dva centimetry lepší, laťku nepřeskočil.

Jaroslav Bába překonal pouze základní výšku 220 centimetrů a obsadil 14. místo.

Nejrychlejším překážkářem je poprvé Jamajčan

Dvaadvacetiletá keňská běžkyně Faith Kipyegonová vyhrála finále na 1500 metrů. Loni na mistrovství světa podlehla v duelu o titul Genzebe Dibabaové z Etiopie, v Riu jí ale porážku oplatila.

Zvítězila jasně o 1,35 sekundy, bronz získala Američanka Jennifer Simpsonová.

Nejrychlejší muž letošní sezony Omar McLeod z Jamajky získal zlato v běhu na 110 metrů překážek. Finále vyhrál v čase 13,05 sekundy s bezpečným náskokem před Orlandem Ortegou ze Španělska a Dimitrim Bascouem z Francie.

Jamajka dosud v této disciplíně měla jen londýnský bronz, pro který si doběhl Hansle Parchment. Ruský mistr světa z loňského roku Sergej Šubenkov v Riu rovněž startovat nemohl.

IAAF a posléze i mezinárodní sportovní arbitráž CAS povolila start na olympiádě pouze dálkařce Darje Klišinové, která žije a trénuje v USA, takže nebyla součástí ruského antidopingového systému.

Jediná ruská reprezentantka skočila v kvalifikaci 664 centimetrů a z osmého místa postoupila do finále.