Hejda zařídil výhru Colorada, gólman Ward dal gól

9:40
ST. PAUL (USA) - Obránce Jan Hejda se gólem a asistencí zasloužil o výhru Colorada 4:2 v pondělním utkání NHL na ledě Minnesoty. Třiatřicetiletý zadák vstřelil vítěznou branku, když si deset minut před koncem třetí třetiny sjel mezi kruhy na přihrávku od mantinelu a pohotovou střelou dostal svůj tým poprvé v zápase do vedení 3:2.

Český obránce Colorada Avalanche Jan Hejda (vpravo) slaví se spoluhráčem T. J. Giliardim gól v NHL proti Minnesotě Wild foto: ČTK

"Cítil jsem, že je tam díra a že bych tam mohl dostat přihrávku. Tak jsem si tam najel. Jsem rád, že jsem neminul branku," popsal Hejda svůj čtvrtý přesný zásah v sezoně. O tři minuty později se pak podílel i na čtvrtém gólu, když v obranném pásmu vypíchl kotouč, toho se zmocnil spoluhráč T. J. Galiardi, projel s ním celé kluziště a nakonec zavěsil nenápadnou střelou přes hlouček clonících hráčů.

Avalanche tak prodloužili na pět zápasů vítěznou sérii, kterou započali čtyřmi výhrami před vánočními svátky na domácím hřišti, Minnesota si naopak připsala sedmou porážku v řadě. Kvůli přísným pravidlům NHL, která omezují cestování týmů během Vánoc, odletěli hráči Colorada do Minnesoty až v den utkání a do haly v St. Paul se dostali odpoledne. Na přípravu na utkání tak měli jen pár hodin. "Možná bychom to takhle měli dělat častěji," vtipkoval trenér Joe Sacco.

"Rutinní příprava před utkáním? Na tu tentokrát nebyl čas," přiznal zámořským novinářům Hejda. Jeho tým od 10. minuty prohrával 0:1. Vyrovnat se hostům podařilo až v polovině druhé třetiny, vzápětí znovu inkasovali, 62 sekund před druhou sirénou ale podruhé vyrovnali.

"Když teď prohráváme o jeden nebo dva góly, vždycky věříme, že můžeme zápas otočit a vyhrát. Na začátku sezony to takhle nebylo," vysvětlil Hejda zlepšení výkonů svého mužstva, které už poskočilo na jedenáctou příčku v tabulce Západní konference a dělí ho pouhý bod od elitní osmičky zaručující účast v play off.

Neuvirth vydržel v brance jen jedenáct minut

Jen jedenáct minut strávil v brance Washingtonu brankář Michal Neuvirth, který popáté za sebou dostal přednost před Tomášem Vokounem. V duelu s Buffalem inkasoval tři góly ze šesti střel a už v polovině první třetiny se poroučel na střídačku.

Vokoun tři minuty po nástupu na led rovněž inkasoval, a přestože pak už žádnou střelu nepustil, náskok 4:0 po první třetině hráčům Buffala bohatě stačil, aby nakonec dokráčeli k vítězství 4:2. Hosté totiž snížili až v poslední minutě druhé třetiny, druhou branku pak přidal v 50. minutě Alexander Ovečkin.

Neuvirth poprvé kapituloval už po 51 sekundách hry, kdy Sabres využili přesilovou hru poté, co už v deváté sekundě putoval na trestnou lavici obránce Roman Hamrlík za vyhození kotouče mimo hřiště. "To ovlivnilo celý zápas," řekl trenér Buffala Lindy Ruff. "Rychle jsme se dostali do vedení a i díky tomu jsme měli začátek zápasu z říše snů."

Capitals si tak pohoršili bilanci pod vedením trenéra Dala Huntera na pět výher a sedm porážek. "Soupeř na nás vletěl, my udělali několik chyb, darovali jim pár gólů a to nás stálo utkání. V povánočních zápasech většinou rozhodují první třetiny, tu my tentokrát nezvládli," konstatoval Hunter.

Gólman Caroliny Ward se zapsal mezi střelce

Mnohem lepší vzpomínky než Neuvirth bude mít na první zápas po Vánocích brankář Caroliny Cam Ward. Zařadil se totiž mezi gólmany, kterým byl připsán vstřelený gól. Stalo se tak v duelu s New Jersey, který Hurricanes vyhráli 4:2.

Ward byl označen jako autor čtvrtého gólu, když se jako poslední hráč Caroliny dotkl kotouče předtím, než ho Ilja Kovalčuk nešťastně poslal do vlastní prázdné branky. Útočník Ďáblů při power-play nepřesně přihrál z rohu útočného pásma na spoluhráče na modré čáře.

"Nevím, jak to vysvětlit. Měl jsem to určitě udělat jinak," krčil rameny Kovalčuk, jehož tým prohrával po dvou třetinách 0:3, ale v třetí části dokázal snížit na rozdíl jediného gólu. "Povedlo se nám zápas zdramatizovat, tvrdě jsme bojovali o vyrovnání, ale tahle jedna špatná přihrávka všechno zhatila," litoval Kovačluk.

Ward se stal prvním brankářem v historii klubu, který vstřelil gól. A to nejen, co se týká Caroliny, ale i v rámci předchozí organizace Hartford Whalers. "Bylo by to ale mnohem zábavnější, kdybych skutečně vystřelil," poznamenal Ward.

Posledním gólmanem, jemuž předtím byla připsána branka, byl v dubnu 2006 gólman Nashvillu Chris Mason. Pozici nejlepšího střelce soutěže si upevnil slovenský útočník Marián Gáborík, jenž svým 22. gólem přispěl k výhře New Yorku Rangers 3:0 v městském derby proti Islanders. Dvakrát se v utkání trefil Carl Hagelin, brankář Henrik Lundqvist zneškodnil všech 28 střel a vychytal třetí čisté konto v sezoně.

Výsledky NHL

Minnesota - Colorado 2:4 (1:0, 1:2, 0:2)
Branky: 10. Bouchard, 33. Clutterbuck - 31. O'Reilly, 39. Land eskog, 51. HEJDA, 54. Galiardi (HEJDA). Střely na branku: 22:32. Diváci: 19.290.

Buffalo - Washington 4:2 (4:0, 0:1, 0:1)
Branky: 1. Pominville, 4. Ellis, 12. Ehrhoff, 15. McNabb - 40. Hendricks, 50. Ovečkin. MICHAL NEUVIRTH odchytal za Washington 11 minut, z 6 střel inkasoval 3 góly a úspěšnost zásahů měl 50 procent, TOMÁŠ VOKOUN odchytal za Washington 47 minut, ze 17 střel inkasoval 1 gól a úspěšnost zásahů měl 94,1 procenta. Střely na branku: 23:22. Diváci: 18.690.

NY Rangers - NY Islanders 3:0 (0:0, 1:0, 2:0)
Branky: 26. a 47. Hagelin, 58. Gáborík. Střely na branku: 31:28. Diváci: 18.200.

Carolina - New Jersey 4:2 (1:0, 2:0, 1:2)
Branky: 12. B. Sutter, 28. T. Ruutu, 38. A. Stewart, 60. C. Ward - 53. Clarkson, 58. Henrique. Střely na branku: 33:25. Diváci: 16.121.

Nashville - Detroit 1:4 (0:1, 0:2, 1:1)
Branky: 58. Blum - 11. a 46. Filppula, 33. Dacjuk, 34. Cleary. Střely na branku: 32:22. Diváci: 17.113.

Chicago - Columbus 4:1 (0:0, 3:0, 1:1)
Branky: 29. a 36. Stalberg, 25. Sharp, 56. Marián Hossa - 44. Wisniewski. Střely na branku: 22:38. Diváci: 21.645.

St. Louis - Dallas 5:3 (1:0, 2:1, 2:2)
Branky: 9. a 60. C. Stewart, 27. Cracknell, 40. Arnott, 47. Gračev - 25. Ribeiro, 48. Nystrom (Dvořák), 55. Ryder. Střely na branku: 38:23. Diváci: 18.842.

Los Angeles - Phoenix 4:3 (2:1, 0:1, 2:1)
Branky: 5. Scuderi, 14. B. Richardson, 42. Mitchell, 48. Brown - 6. a 34. Torres, 48. Langkow. Střely na branku: 35:29. Diváci: 18.118.

Vancouver - Edmonton 5:3 (3:0, 1:2, 1:1)
Branky: 4. a 17. Ebbett, 9. D. Sedin, 32. Burrows, 44. Kesler - 31. Eberle, 33. R. Smyth, 46. Potter. Střely na branku: 26:21. Diváci: 18.890.

San Jose - Anaheim 2:3 (1:1, 1:2, 0:0)
Branky: 20. Pavelski, 28. McGinn - 3. Sbisa, 24. Ryan, 33. Cogliano. Střely na branku: 38:23. Diváci: 17.562.