Úterý 19. března 2024, svátek má Josef

Házenkářky vstoupily do MS porážkou s favorizovaným Maďarskem

16:31aktualizováno  22:01
NOVI SAD (Srbsko) - České házenkářky prohrály v úvodním vystoupení na světovém šampionátu v Srbsku s favorizovaným Maďarskem 27:35. Svěřenkyně Jana Bašného držely s bronzovými medailistkami z loňského mistrovství Evropy v první půli krok, v úvodu druhého poločasu je ale postihl výpadek, který rozhodl. V dalším duelu změří český celek v pondělí od 17:00 síly s Německem, do vyřazovací fáze postoupí čtyři týmy z šestičlenné skupiny.

České házenkářky foto: ČTK

Před rokem Češky v Srbsku na mistrovství Evropy překvapily postupem ze základní skupiny i vyrovnanými souboji s favority. V dobrých výkonech chtěly pokračovat i na svém prvním světovém šampionátu po deseti letech. Proti favoritkám skupiny Maďarkám začaly nebojácně. I bez jediné pamětnice poslední české účasti na MS v roce 2003 Vítkové, která po svalových problémech zůstala na tribuně, byly zpočátku lepší a velkou část první půle si držely dvoubrankové vedení. Maďarkám, devítinásobným medailistkám ze světových šampionátů, se povedlo srovnat až po dvaceti minutách díky několika přesilovkám.

Český tým nejvíce mrzelo vyloučení Poznarové, která dostala od dvojice francouzských sudích červenou kartu a v zápase předčasně skončila. Maďarky odskočily do čtyřgólového vedení, Češky ale ještě před pauzou zabojovaly a dotáhly se na rozdíl dvou branek. Hned po přestávce se trefila Chrenková, jenže místo pokusu o zvrat potkal český celek velký střelecký výpadek, který utkání rozhodl. Bašného celek více než sedm minut neskóroval a Maďarky toho využily k získání sedmibrankového náskoku.

Češky byly v útlumu a rozhodily je i některé sporné verdikty rozhodčích. Výkon francouzských sudích se nelíbil ani trenérovi Bašnému, který za protesty obdržel žlutou kartu. Jeho svěřenkyně daly za prvních šestnáct minut druhé půle jen dva góly a Maďarsko rázem vedlo dvouciferným rozdílem. Závěr se už jen dohrával, české hráčky dokázaly ztrátu aspoň mírně snížit.

Mistrovství světa v házené žen v Srbsku

Skupina A (Bělehrad)
Černá Hora - Korea 24:22 (11:11)
Francie - Kongo 31:13 (15:6)
Nizozemsko - Dominikánská rep. 44:21 (20:9)

ČR - Maďarsko 27:35 (16:18)
Sestava a branky ČR: Raníková, Müllnerová - Crhová, Černá 5, Chrenková 1, Hrbková 2, Keclíková 1, Knedlíková 6, Kutlvašrová 1, Luzumová 4, Poznarová 1, Růčková, Salčáková 3, Selucká 2, Štěrbová 1. Nejlepší střelkyně Maďarska: Görbiczová 9. Rozhodčí: Ch. Bonaventurová, J. Bonaventurová (obě Fr.). Sedmimetrové hody: 3/2 - 6/6. Vyloučení: 5:2. ČK: Poznarová.

Německo - Austrálie 36:15 (17:7)
Rumunsko - Tunisko 27:17 (15:8)