Házenkářky se na ME nepodívají, postup jim tesně utekl

13:02aktualizováno  13:17
BRNO - Obrovská škoda: českým házenkářkám těsně utekl postup na mistrovství Evropy. V sobotním souboji podlehly v Brně Polsku 22:25, takže je o třetí velký turnaj za sebou připravila jediná branka, protože jim stačila i dvougólová porážka. Češky měly poslední půlminutu míč, ale klíčovou trefu si nepřipsaly.

Iveta Luzumová z ČR (čelem) a Kinga Grzybová z Polska. foto: ČTK

České házenkářky měly na začátku výhodu, v předchozím souboji skupiny v Polsku vyhrály 22:19, což jim při ofenzivnějším duchu sobotního duelu dávalo "polštář" dvou branek.

Svěřenkyně kouče Jana Bašného navíc začaly velmi dobře, s chutí, proměňovaly šance a v úvodní desetiminutovce si držely mírný náskok. Jenže pak se začala ukazovat síla Polek, čtvrtého týmu posledního světového šampionátu. Když Iveta Luzumová neproměnila sedmimetrový hod, začala kritická pasáž, v níž Polky odskočily až do stavu 5:10.

To bylo najednou pro ně zcela dostačující. Do role těch, co musely dohánět ztrátu, se najednou dostalo domácí družstvo. Ani podpora zaplněných tribun v brněnské hale, jež dělaly čest pojmu "červené peklo", v tu chvíli nepomáhala.

Polky předváděly vynikající házenou. Tvrdou, razantní, bez chyb. Český tým se přestal prosazovat v ofenzivě a bylo z toho poločasové manko 10:16. A ihned po změně stran dokonce výhružné skóre 10:17!

Ovšem právě tohle jako by Češky nakoplo. Polky najednou začaly natahovat útoky, ztratily dynamiku. Domácí celek ohromně ožil a začal se dostávat zpět do postupové hry.

Už Chrenková mohla tým "poslat do vedení", tedy stáhnout na potřebnou dvoubrankovou ztrátu, ale přešlápla. Povedlo se to ovšem o chvíli později, v 41. minutě, loučící se kapitánce Petře Vítkové po nádherné kombinaci a střele z otočky.

Z utkání se tak stala přetahovaná o každý gól. Střídala se právě dvou- až tříbranková česká ztráta. Jednu chvíli postupovalo Češky, o chvíli později Polsko.

Jenže na začátku poslední desetiminutovky to už zase bylo 19:24. V klíčových chvílích vypadaly Polky o kousek jistěji, hodně zpevnily obranu. Česká stíhací jízda navíc stála hodně sil. Přesto se hráčky nevzdaly a tři a půl minuty před koncem jim zase scházel jediný gól!

O chvíli později Luzumová dotáhla na kýžených 22:24. Fanoušci v hale bouřili nadšením, polský kouč si vzal oddechový čas. A Kudlaczová zvýšila v signalizované pasivitě na 22:25. Češky měly půlminutu na poslední útok. Odvolaly brankářku.

Nestačilo to...

Šanci na postup v sobotu budou mít i házenkáři, od 13.50 v Brně začnou odvetu baráže o mistrovství světa proti Srbsku. K postupu však potřebují vyhrát nejméně o 9 branek.

Kvalifikace o postup na ME házenkářek 2014 - 3. skupina

ČR - Polsko 22:25 (10:16)

ČR: Raníková, Satrapová, Müllnerová - Adámková, Chrenková, Crhová, Hrbková, Keclíková, Knedlíková, Kutlvašrová, Luzumová, Růčková, Salčáková, Selucká, Štěrbová, Vítková.

Nejvíce branek: Kutlvašrová 6 - Kudlaczová 7/2. Rozhodčí: A. Konjičanin, D. Konjičanin (oba Bosna). Sedmimetrové hody: 5/4 - 5/3. Vyloučení: 1:4.