Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří

Házenkářky sahaly na ME po senzaci, s Norskem prohrály o dva góly

21:52
BĚLEHRAD - České házenkářky ve svém druhém vystoupení v základní skupině A evropského šampionátu sahaly proti obhájkyním zlata a olympijským vítězkám Norkám po senzaci. Svěřenkyně trenéra Jana Bašného až do 52. minuty nečekaně vedly, v závěru ale nejlepší světový tým současnosti skóre otočil a zvítězil 21:19.

Házená - ilustrační foto foto: Mafra - Ondřej Bičiště

"I když jsme prohrály, tak jsme si to všechny strašně moc užívaly. Radovaly jsme se z každého gólu. Nesmíme věšet hlavy dolů, dodá nám to sebevědomí do dalších zápasů. Dokázaly jsme si, že můžeme hrát s kýmkoliv," řekla brankářka Barbora Raníková.

Češky mají navzdory prohře v předstihu jistý postup do další fáze, kam jdou z každé skupiny tři nejlepší. I kdyby v závěrečném duelu skupiny prohrály v sobotu večer s domácím Srbskem, momentálně poslední Ukrajina by je nemohla v tabulce předstihnout ani v případě senzačního triumfu nad Norskem, neboť má s týmem kouče Bašného horší vzájemnou bilanci.

Češky povzbuzené úvodní výhrou nad Ukrajinou vstoupily do souboje se suverénkami světové házené nebojácně a celý zápasu hrály s hlavním adeptem na zlato naprosto vyrovnanou partii. Týmu zřejmě pomohly i taktické rady asistenta Dušana Poloze, jenž v Norsku dříve působil. Bašného svěřenkyně měly dobrý nástup a ve 12. minutě vedly už o tři branky, když Poznarová v krátkém sledu proměnila dva sedmimetrové hody.

Norky mírnou ztrátu rychle smazaly a pak se oba týmy střídaly ve vedení. Český celek stejně jako s Ukrajinou výborně bránil a mezi tyčemi zářila nejlepší hráčka utkání gólmanka Raníková, která si v první půli držela více než padesátiprocentní úspěšnost zákroků. I díky tomu si její spoluhráčky odnesly v přestávce do kabin šokující vedení 12:10. Český tým, který startuje na velké akci poprvé po osmi letech, pokračoval v mimořádném výkonu i po změně stran.

Trenéra Bašného nepřekvapilo, že jeho svěřenky hrály tak dobře

Trpělivě dohrával kombinace a opařené Norky musely stále dotahovat. Češky si udržovaly mírný náskok až do 52. minuty, pak přišly rozhodující chvíle, během nichž zkušenější Norky otočily vývoj. Poznarová se z hranice sedmimetrového hodu na šestý pokus poprvé zmýlila, Češky mohly litovat i toho, že za stavu 18:18 nevyužily přesilovku. Seveřanky se necelých šest minut před koncem po skryté ráně nejlepší střelkyně zápasu Sullandové po dlouhé době dostaly do vedení a českou snahu o vyrovnání pohřbila v závěru dvě vyloučení.

"Pořád jsme čekaly, kdy od Norek přijde smršť a ona furt nepřicházela. Prohrály jsme si to vlastními chybami. Nevyužily jsme přesilovku, nedaly sedmičku. Norky jsou natolik zkušené hráčky, že si to pohlídají," řekla Raníková. "Pro nás to bylo hodně těžké, protože jsme hrály takový zápas poprvé. Je to pro nás obrovská zkušenost," dodala.

Trenéra Bašného prý nepřekvapilo, že jeho svěřenkyně hrály tak dobře. "Velmi dobře vím, čeho je tým schopen. Odehráli jsme velmi dobrý zápas, bohužel trval 60 minut. Rozhodující moment přišel, když jsme v závěru hráli přesilovku a nevyužili tři velké šance. Norky pak dokázaly, že jsou zkušenějším týmem," uvedl Bašný.