Úterý 19. března 2024, svátek má Josef

Házenkářky Mostu porazily Samobor a vyhrály Vyzývací pohár

14:13aktualizováno  15:03
MOST - Mostecké hráčky se staly v historii samostatné České republiky prvním házenkářským klubem, který vyhrál některý z evropských pohárů. Svěřenkyně Dušana Poloze ovládly Vyzývací pohár, když v dnešní domácí odvetě finále proti Samoboru zvítězily jasně 26:17 a smazaly tak manko 20:24 z úvodního duelu před týdnem v Chorvatsku.

Házenkářka Mostu slaví vítězství ve Vyzývacím poháru. foto: MAFRA - Ondřej Bičiště

Mostecké házenkářky pohárovým triumfem korunovaly vydařenou sezonu. Severočeské hráčky už v minulých týdnech opanovaly interligu i českou nejvyšší soutěž.

"Je to náš největší úspěch. Finále evropské poháru, to hrajete jednou za život," řekl novinářům Poloz. "I když tohle je pohár, kde nehrají nejsilnější týmy z Norska nebo Dánska, pořád má kvalitu. Vypadl například finalista francouzské ligy. Je to obrovský pohár. Holky se od ledna semkly a byly jak parní válec. Neskutečně šlapaly," dodal.

Mostecké hráčky dokázaly doma stáhnout čtyřbrankové manko z prvního duelu už v semifinále s Üsküdarem Istanbul a před vyprodanou halou se jim v odvetě dařilo i tentokrát. Severočešky se od úvodních minut snažily, aby měla hra větší spád než před týdnem v Chorvatsku.

Most - Samobor 26:17

Sestava Mostu: Müllnerová, Bezpalcová - Beňušková, Dvořáková, Janoušková, Martinková, Růčková, Ryšánková, Schererová, Šplechtová, Tomášková, Vaňková, Vítková, K. Vysloužilová, M. Vysloužilová, Weisenbilderová. Rozhodčí: Pechová, Vagvölgyiová (obě Maď.). Sedmimetrové hody: 4/4 - 3/3. Vyloučení 1:2. První zápas: 20:24, zvítězil Most.

Vysoké tempo jim záhy vyneslo tříbrankové vedení 5:2 a hostující trenérka si v osmé minutě vzala oddychový čas. Most ale pauza nijak nezbrzdila a dál si udržoval mírný náskok. Hráčky Baníku mnohem lépe a nápaditěji kombinovaly a už na začátku 17. minuty se jim povedlo smazat čtyřbrankovou ztrátu z prvního duelu, když se z křídla prosadila Schererová.

Samobor znervózněl, kupil technické chyby a také ho dobrými zákroky deptala domácí gólmanka Müllnerová. Mostecké vedení tak narůstalo a do poločasu šly Polozovy svěřenkyně s příznivým stavem 16:9 poté, co Růčková skórovala tři sekundy před koncem první půle.

Po pauze prožil Most krátké trápení v útoku, které ale nemělo na celkový výsledek vliv. Hostující hráčky ve 44. minutě snížily na 14:19, zvrátit finále ale bylo nad jejich síly.

K mosteckému náporu zavelela Vítková. Vítězka Poháru EHF z roku 2006 s černohorskou Budučností Podgorica využila své finálové zkušenosti a dvěma důležitými brankami v krátkém sledu definitivně zlomila odpor celku z předměstí Záhřebu.

Když pak Beňušková, jejíž matka vyhrála v roce 1980 Pohár vítězů pohárů s Iskrou Partizánske, proměnila i čtvrtou sedmičku v zápase, povstali diváci ve vyprodané hale a poslední dvě minuty skandovaným potleskem vestoje děkovali svým oblíbenkyním.

"Dnes to bylo o momentální formě a naladění nějaké atmosféry. Věděli jsme, že neustálým tlakem se nám bude dařit odskakovat ve skóre, poněvadž máme širší kádr. A to se taky potvrdilo. Neustále jsme průběžně a pravidelně navyšovali náskok během celého zápasu," uvedl Poloz.

Dosavadního českého maxima v házenkářských pohárech dosáhly hráčky Slavie Praha, které v sezoně 2000/01 postoupily do semifinále Poháru EHF. Vyzývací pohár je o úroveň níž, nejlepší týmy v něm nestartují.

Na triumf v některém z evropských pohárů v nejsledovanějších kolektivních sportech za posledních dvacet let dosáhly před Mostem pouze basketbalistky Brna, které ze tří finálových pokusů v Evropské lize uspěly v sezoně 2005/06.