Házenkářky deklasovaly Island a výrazně nakročily k postupu na MS

19:50
REYKJAVÍK - České házenkářky zvítězily v úvodním utkání play off o účast na prosincovém mistrovství světa v Srbsku na půdě Islandu vysoko 29:17 a výrazně se přiblížily k postupu na šampionát. Svěřenkyně Jana Bašného rozhodly o svém triumfu především vynikajícím nástupem do utkání, první poločas vyhrály vysoko 15:6. Odveta je na programu v sobotu v Mostě.

Česká házenkářka Klára Černá (uprostřed) a Francouzka Siraba Dembeleová (vlevo) foto: ČTK

Češky jsou blízko k tomu, aby si poprvé po deseti letech znovu zahrály na mistrovství světa. Pokud nepropadnou v odvetě, postoupí na druhou velkou akci po sobě. Loni v prosinci si zahrály rovněž v Srbsku na evropském šampionátu, kde dokázaly postoupit ze základní skupiny a potrápily několik elitních týmů.

Island - ČR 17:29

Sestava a branky ČR: Raníková, Satrapová - Knedlíková 1, Keclíková, Chrenková 4, Poznarová 1, Salčáková 1, Růčková, Kutlvašrová 4, Černá 2, Vítková, Hrbková 8, Martinková 2, Luzumová 6, Štěrbová, Selucká. Rozhodčí: Lorente, Serradilla (oba Šp.). Sedmimetrové hody: 8/7 - 5/4. Vyloučení: 2:4.

Na Islandu Češky navázaly na dobré výkony z Eura a od začátku jasně diktovaly tempo hry. Skvěle jim fungovala především obrana, podpořená výbornými zákroky brankářky Raníkové, čerstvé posily francouzských Met.

Svěřenkyně kouče Bašného po deseti minutách odskočily do vedení 5:2 a nervózní islandský kouč si vzal oddychový čas. Domácím to ale nebylo nic platné, Češky pokračovaly v sebevědomém koncentrovaném výkonu a navyšovaly náskok.

V průběhu celé první půle si držely pětigólové vedení a bezchybnou hru korunovaly těsně před přestávkou, kdy sérií pěti branek získaly nečekaně výrazný poločasový náskok 15:6. Pěti góly k němu přispěla Hrbková.

České hráčky sehrály s Islandem za poslední rok tři poměrně vyrovnané zápasy, dnes však kralovaly a v dominanci pokračovaly i po pauze. Brzy se tak stal jejich náskok dvouciferným.

Zaskočené Islanďanky naprosto rezignovaly a hostující tým se tak mohl v druhé půli bavit házenou. Předvedl i několik exhibičních kombinací. Hlavně však zářil v obraně, Raníková dostala ze hry jen deset branek. V ofenzivě se osmi přesnými zásahy blýskla Hrbková.