Házenkáři v kvalifikaci ME prohráli v Německu o pět branek

16:18aktualizováno  17:13
HALLE (Německo) - Čeští házenkáři prohráli v utkání kvalifikace o účast na evropském šampionátu s Německem v Halle 23:28. Soupeř jim vrátil čtvrteční porážku z Brna a o skóre se před ně dostal na druhé místo ve skupině.

Německo - Česko foto: ČTK

Tabulku vede Černá Hora o dva body před Německem a Českem. O dvou postupujících na mistrovství do Dánska v příštím roce rozhodnou poslední dvě kola kvalifikace v červnu. Češi se nejprve představí na půdě posledního Izraele a poté skupinu zakončí domácím duelem s Černohorci. Postoupí i nejlepší celek z třetích míst.

Zatímco ve čtvrtek v Brně se úvod lépe povedl soupeři, do odvety v Halle vstoupil dobře český celek. Favorizovaní Němci potřebovali po dvou porážkách z předešlých tří duelů ve skupině vyhrát a nutnost uspět je svazovala. Češi toho využili a i díky brzké přesilovce po šesti minutách nečekaně vedli 5:1.

Německo - ČR 28:23

Sestava a branky ČR: Štochl, Galia - Bečvář 1, Dostalík, Horák 4, Hrstka, Jícha 8/5, Juříček 4, Jurka 2, Kasal, Kubeš, Motl 2, Mráz, Sobol 1, Stržínek 1, Šulc. Rozhodčí: Leifsson, Palsson (oba Isl.). Sedmimetrové hody: 5/4 - 5/5. Vyloučení: 2:5. Diváci: 9500.

Pak ale hostující tým začal doplácet na příliš uspěchané zakončení i zbytečné fauly. V prostřední desetiminutovce první půle poslali islandští rozhodčí Čechy čtyřikrát do oslabení, z toho dokonce jednou do dvojnásobného, a Němci postupně otáčeli skóre.

Český tým marně hledal prostor mezi vysokými soupeřovými obránci, střílel z nepřipravených pozic a vysílal tím domácí hráče do smrtících brejků. Němci si ještě do poločasu vytvořili tříbrankový náskok, který se v dalším průběhu ukázal jako rozhodující.

"Dobře jsme se na Němce takticky připravili, soustředili jsme se na chyby z prvního utkání, a to se projevilo v úvodu. Soupeř se ale vrátil do hry a po sérii vyloučení se nám začala trochu bortit půda pod nohama," řekl pro svazový web jeden z českých trenérů Jaroslav Hudeček. "Drželi jsme ale stále systém hry a zápas byl otevřený. Pak nás ale Němci začali trestat rychlými útoky za chyby nebo brzkou střelbu a zápas opanovali," dodal kouč.

Pátý tým z letošního světového šampionátu pokračoval v tlaku i po změně stran a v 38. minutě zvýšil už na rozdíl šesti gólů. V tu chvíli začalo být jasné, že hosté v Halle utrpí svou druhou porážku v kvalifikaci.

Pak se jim sice povedlo německý tlak otupit a díky brankáři Galiovi, který ještě v průběhu úvodního dějství mezi tyčemi nahradil Štochla, dvě minuty před koncem stáhli šestigólovou ztrátu na polovinu.

Ještě víc zdramatizovat závěr už ale Češi nedokázali. Favorit přidal ještě další dvě trefy a po prohře 22:24 v prvním utkání získal na svou stranu výhodu lepší bilance ze vzájemných soubojů.

"Přes prohru si myslím, že se za výkon proti pátému týmu z mistrovství světa, navíc v tomhle více než bouřlivém prostředí, nemusíme stydět. Chtěl bych celý tým pochválit za bojovnost. Díky ní jsme ještě sahali po výsledku, který by nám zajistil kladnou vzájemnou bilanci," dodal Hudeček.