Házenkáři přejeli Makedonce a jdou do čela tabulky

16:00aktualizováno  18:59
PLZEŇ - Čeští házenkáři v kvalifikaci o mistrovství Evropy předvedli, jak má vypadat sportovní „vyřizování účtů“, když v Plzni po výborném výkonu svého zdolali nejneoblíbenějšího protivníka posledních let z Makedonie 35:28 (18:12). Připsali si tak první dva body poté, co ve středu na úvod bojů o Euro 2018 prohráli o gól na Islandu.

Jakub Hrstka pomohl k vysokému vítězství deseti góly. foto: Alžběta Vejrostová/chf.cz

Smolný úvod kvalifikace ME. Házenkáři podlehli Islandu o pouhý gól

Zápas měl leitmotiv odvety za letní baráž o světový šampionát: Česku v červnu v dvojutkání s Makedonci chyběl k postupu jediný gól, na čemž se výrazně podepsal skandální výkon sudích v odvetě ve Skopje.

Však kvůli tomu rumunské duo následně přišlo o nominaci na olympiádu v Riu.

Makedonci jsou v posledních letech českým házenkářským osudem: od roku 2012 tým dvakrát vyřadili ve skupině Eura a následně mužstvu trenérů Jana Filipa a Daniela Kubeše dvakrát zatarasili kvalifikační cestu.

V Plzni sice v hledišti nechyběly ani hloučky příznivců z jihu, ale ochozy logicky patřily domácím. Touha po dvou bodech byla zřejmá na hřišti i v hledišti. Hned za střídačkou fandil také Filip Jícha: české eso si zranilo koleno ve středu na Islandu.

Byť v Reykjavíku skvěle chytal Mrkva, v sobotu začal v brance veterán Galia. Byla to však hlavně týmová defenziva jako taková – tvrdá, čistá, koncentrovaná – jež hned v úvodu vybudovala domácím náskok 6:3 v 10. minutě, brzy zvýšený na 10:3!

Výsledky:

Česko - Makedonie 35:28 (18:12)

Sestava a branky Česka: Galia, Mrkva - Hrstka 10, Bečvář 6, Jurka 4, Sobol, Horák, Kotrč 1, Stehlík, Babák 2, Linhart 3, Petrovský 7, Zdráhala, Užek 2, Landa, Říha. Rozhodčí: Lopez, Ramirez (oba Šp.). Sedmimetrové hody: 3/3 - 7/5. Vyloučení:4:4.

Ukrajina - Island 27:25

Češi největší hvězdu soupeře Kirila Lazarova nebránili osobně, ale šutér Barcelony měl zprvu na své poměry nezvyklé potíže dostat se do hry; jiný zástupce Barcelony Borko Ristovski zase nechytil téměř nic, a tak Makedonci gólmany brzo vystřídali.

Jedinou nepříjemností první půle bylo české oslabení, v němž domácí riskovali bez gólmana a dostali dvě rychlé trefy do prázdné branky (12:8). Krize? Kdeže, zase zabrali a trpělivě vršili vedení. I díky sedmi gólům Hrstky v poločase skóre znělo 18:12.

Jenže Makedonci jsou vzdor všem výhradám vůči jejich teatrálnosti pořád velmi kvalitní evropský tým a druhou půli začali hladově a mnohem koncentrovaněji. Proto si Filip s Kubešem po necelých pěti minutách brali oddechový čas (19:16).

Zároveň se ale ukázalo, proč tohle po dlouhé řadě česko-makedonských bitev pro jednou bude ta s lepším koncem.

Náznak zaškobrtnutí Češi nedopustili. Dařilo se v podstatě všem: třeba Horák dřel v obraně a vpředu vybojoval několik vyloučení, góly přidávali Babák, Bečvář, Linhart, Petrovský nebo Jurka.

Český gólman Petr Štochl čelí střele z ruky makedonského kanonýra Filipa...
Momentka z utkání Česko - Francie.

Makedonci už na druhé vzepětí neměli morální ani fyzické síly, navíc je svými zákroky mnohokrát zdeptal Galia. To Češi s vědomím, že je minule „zradil“ rozdíl jediné trefy, naopak o každou srdnatě bojovali až do závěrečné sirény.

Ukrajina v druhém utkání doma zdolala Island 27:25 a všechny týmy tak mají po dvou bodech. Češi mají po vysoké výhře nejlepší skóre a vedou tabulku.

Kvalifikace bude pro Česko pokračovat v květnu dvojzápasem s Ukrajinou, v červnu pak doma přivítá Island a skupinu – už zase – zakončí ve žhavém kotli ve Skopje. Díky plzeňské sobotě ale má ve vzájemných duelech slibný náskok.