Naděje žije. Házenkáři přejeli na šampionátu favorizovaný Island

20:34
DAUHÁ (od našeho zpravodaje) - První výhra na turnaji, oživení postupových šancí a především vynikající výkon. Bez přehánění: házenkáři na světovém šampionátu v Kataru porazili favorizovaný Island, po poločase snů (21:11) si Češi náskok pohlídali a zvítězili 36:25. Kudy nyní do osmifinále? Tým musí v sobotu zdolal Alžírsko a spoléhat, že Egypt na závěr skupiny sebere Islandu aspoň bod.

Radost lavičky českých házenkářů. foto: Pavel Lebeda/chf.cz

Po třech zápasech, v nichž byl podle představ hráčů, trenérů i fanoušků v pořádku pouze jeden poločas proti Francii, předvedli házenkáři mimořádné vzepětí. První půle proti Islandu s několika hvězdami světové házené na soupisce patří k nejlepšímu, co Češi předvedli za několik posledních let.

Jedno srovnání za všechny: zatímco dosud se nedařilo gólmanům, Petr Štochl v házenkářské terminologii „zavřel branku“ - těch zákroků! Takřka nezastavitelně hrál kapitán Filip Jícha - nastřílel osm branek za poločas.

Ale vyzdvihovat jednotlivce, byť tito dva vynikali nejvíce, by nebylo spravedlivé. Všichni Češi hráli na hraně svých možností (ne-li za ní).

Miroslav Jurka bojuje s Islanďanem Gunnarssonem.
Uzdravený kapitán českého týmu Filip Jícha (uprostřed) brání islandský útok.
Filip Jícha přestoupil v přepočtu za 20 milionů korun z Kielu do Barcelony.
Radost lavičky českých házenkářů.

Poprvé na katarském turnaji přišel koncentrovaný start. Petr Linhart na pravé spojce, jenž v minulých duelech rovněž hledal formu, byl najednou velmi nebezpečný. Obranář Jakub Szymanski vybojoval sedmičku a ve druhé půli i skóroval. Podle gest lavičky byla znát semknutost týmu, Češi hráli kurážně a odvážně.

Islanďané si už v 8. minutě za stavu 8:3 vzali oddechový čas, vystřídali gólmana a stáhli ze hry hvězdného rozehrávače Palmarssona; ten potom odstoupil po tvrdém, leč férovém obranném zákroku Zdráhaly a na druhou půli zůstal jen v šatně.

A náskok narůstal: 12:4, 15:7, 21:11! Že Češi vyhrají poločas nad Islandem takovýmto rozdílem, na to by vsadil jen milovník absolutně nečekaných překvapení.

Po přestávce Češi čekali na branku skoro pět minut, pivot Petrovský dvakrát neproměnil vyloženou šanci po Jíchových pasech. Ale výborné čtení hry Sobola, který si došel pro míč a vzápětí proměnil trhák, bylo důležitým uklidněním.

Mimochodem, výkon kapitána Jíchy s přihlédnutím k tomu, že na podzim nehrál tři měsíce a v Kataru měl ještě před pár dny horečky a vleklé střevní potíže? Vynikající. Rval se v útoku, dirigoval rychlou rozehrávku po inkasovaných gólech. Lídr, jak má být.

Klíčové bylo, že Island nedokázal předvést žádnou gólovou šňůru, svěřenci koučů Jana Filipa a Daniela Kubeše drželi soupeře na bezpečném odstupu; skórovali i v dvojnásobnému oslabení. Senzační, přesto zasloužená výhra!

A několik krajanů v hale Al Sadd si s českými vlajkami dokonce zapělo oslavnou píseň „Vysoký jalovec“...

Jak nyní vypadají české šance na osmifinále?

V sobotu od 17.00 SEČ se ve skupině C utká Island s Egyptem. Když Skandinávci zvítězí, Češi už do play-off projít nemohou. Pokud naopak Island ztratí aspoň bod, zajistí Jíchovi a spol. postup jakákoli výhra nad Alžírskem (od 19.00 SEČ).