Havlát odehrál nejlepší zápas sezon. Pavelec dovedl Jets k výhře

7:27aktualizováno  10:16
NEW YORK - Hokejový útočník Martin Havlát se dvěma góly a asistencí zasloužil o triumf San Jose 6:1 nad Minnesotou. Po svém nejproduktivnějším zápase v sezoně NHL byl vyhlášen druhou hvězdou utkání.

Brankař Winnipegu Ondřej Pavelec v akci. foto: ČTK

Havlát, který v předchozích sedmi utkáních vůbec nebodoval, nejdříve v osmé minutě otevřel skóre a po faulu na něho zvýšil tým v prostřední třetině v přesilovce na 2:0. Po snížení hostů český útočník sedmou trefou v sezoně vrátil San Jose dvoubrankový náskok, který domácí v závěrečné třetině třemi zásahy zvýraznili. U poslední trefy si Havlát připsal asistenci.

"Marty byl dnes skvělý," prohlásil jeho spoluhráč z formace Logan Couture, jenž zaznamenal dva góly a dvě přihrávky. "Asi v posledních deseti utkáních nastupujeme proti nejlepším řadám soupeře a to je vždy výzva. Dnes jsme byli nasazováni na formaci Mikka Koiva a jsme rádi, že jsme k výhře přispěli i nějakými body," dodal útočník San Jose. Pro Havláta jsou zápasy proti bývalému klubu, z něhož před dvěma lety přestoupil do San Jose, velkou psychickou vzpruhou.

Z posledních dvanácti utkání nasbíral pět bodů za tři branky a dvě asistence, a všechny ve dvou zápasech právě s Minnesotou, v ostatních vyšel naprázdno. "Mají ale skvělý tým. Dnes jsem tam měl několik šťastných odrazů, zejména u prvního gólu. Ale beru to, jsem rád, že jsme i díky tomu získali oba body," řekl Havlát.

Druhou hvězdou zápasu byl i brankář Winnipegu Ondřej Pavelec, který 24 úspěšnými zásahy podpořil vítězství 4:3 v prodloužení nad Carolinou.

Nejlepší zákrok večera, za který byl odměněn potleskem vestoje, předvedl ve druhé třetině za stavu 1:0, kdy střelu Justina Faulka do odkryté branky zastavil hokejkou pár centimetrů před brankovou čárou. V této pasáži kryl několik těžkých střel, jimiž udržel vedení domácích. "Jaký byl během toho pětiminutového úseku? Jako zeď, všechno se od něho odráželo," řekl uznale kouč domácích Claude Noel.

Přesto ale Pavelec nakonec neodolal a v závěrečných deseti minutách dvakrát inkasoval, což znamenalo vyrovnání skóre na 3:3. U třetí trefy zaznamenal asistenci Jiří Tlustý. "Zbytečně jsme si to udělali těžší. Ale hlavní je, že jsme nakonec získali dva body," uvedl kapitán Andrew Ladd, jenž asistoval u vítězné branky, kterou vsítil v čase 61:23 Dustin Byfuglien. Jets zvítězili popáté v řadě a jsou stále v těsném kontaktu s posledním postupovým místem ve Východní konferenci.

Osmí po čtvrtečním programu zůstali New York Rangers po výhře 6:1 nad Floridou a mají stejně bodů jako Jets. Winnipeg alespoň stáhl náskok Washingtonu v čele Jihovýchodní divize na rozdíl dvou bodů, neboť Capitals prohráli v Ottawě 1:3. Za vítěze si jednu přihrávku připsal Milan Michálek a jediné trefy hostů asistoval Martin Erat.

43 31 (19+12)

Radim Vrbata zajistil Phoenixu za asistence Martina Hanzala gólem v předposlední minutě alespoň bod za prohru 1:2 po samostatných nájezdech na ledě St. Louis. Mladoboleslavský rodák dostal příležitost i v rozstřelu, ale jeho zakončení zneškodnil brankář Brian Elliot. Jako jediný se v nájezdech prosadil Andy McDonald, jeho spoluhráč Roman Polák, ačkoliv nebodoval, byl vyhlášen druhou hvězdou utkání. Další český hráč Dmitrij Jaškin, který v minulém utkání debutoval v NHL, se tentokrát do sestavy St. Louis nevešel.

I přes vítězství se domácí kouč Ken Hitchcock pořádně zlobil na rozhodčí, neboť před vyrovnávací brankou Coyotes neodpískali faul Hanzala, který v rohu kluziště krosčekoval Alex Pietrangela, a získal tím puk pro skórujícího Vrbatu.

"Vždyť ho téměř vyhodil do páté řady. Byl to nebezpečný zákrok a to mi vadí. Mohli jsme tím přijít o hráče. Je jedno, že jsme z toho dostali gól, ale když bráníte oslabení a snažíte se vyhodit puk, býváte ve velmi zranitelných pozicích. A to, co se mu stalo, mi jedno není," reagoval Hitchcock, který směrem k hlavním sudím řekl pár slov při odchodu do kabin a vyfasoval za to osobní trest.

Hokejisté New Jersey ukončili sérii deseti proher, když uspěli na ledě Philadelphie 3:0. Neúspěšné období ale pravděpodobně připravilo Devils o účast v play off, neboť na poslední postupové místo mají manko šesti bodů.

A do konce jim zbývá odehrát už jenom pět utkání. "Věřím v čísla. A ta říkají, že máme stále šanci. Takže dokud existuje, budu pořád věřit," uvedl Ryan Carter, střelec úvodní branky.

Na vedoucí trefu Devils v polovině utkání reagoval Jakub Voráček, ale jeho gól nebyl uznán kvůli úmyslnému kopnutí puku do branky. Hosté pak v závěrečných šesti minutách zpečetili dvěma zásahy vítězství. Brankář Martin Brodeur kryl 23 střel. "Bylo to dnes, jako kdyby hrály děti proti mužům.

Prohráli jsme každý souboj," zlobil se Scott Hartnell, útočník Flyers, kteří mají už jen teoretickou naději na postup do play off.

Výsledky NHL:

Toronto - NY Islanders 3:5 (2:3, 0:1, 1:1)
Branky: 6. Lupul, 7. Franson, 60. Phaneuf - 18. a 35. Tavares, 10. Boyes, 16. Moulson, 51. Nielsen. Střely na branku: 21:38. Diváci: 19.676.

NY Rangers - Florida 6:1 (2:1, 1:0, 3:0)
Branky: 4. a 57. Brassard, 37. a 56. Zuccarello, 10. R. Nash, 59. B. Richards - 16. Huberdeau. Střely na branku: 30:35. Diváci: 17.200.

Montreal - Tampa Bay 3:2 (0:0, 2:1, 1:1)
Branky: 36. a 60. B. Gionta (na první Plekanec), 25. Galchenyuk - 38. Pánik, 46. Lecavalier. Střely na branku: 35:34. Diváci: 21.273.

Ottawa - Washington 3:1 (0:0, 2:1, 1:0)
Branky: 22. a 59. Turris (na první M. Michálek), 34. Conacher - 32. Ribeiro (Erat). Střely na branku: 38:19. Diváci: 19.965.

Philadelphia - New Jersey 0:3 (0:0, 0:1, 0:2)
Branky: 26. R. Carter, 55. D´Agostini, 59. Henrique. Střely na branku: 23:31. Diváci: 19.727.

Winnipeg - Carolina 4:3 v prodl. (1:0, 1:1, 1:2 - 1:0)
Branky: 13. Bogosian, 29. Postma, 49. Wheeler, 62. Byfuglien - 31. a 53. Ruutu, 59. Sjomin (Tlustý). Brankář Ondřej Pavelec odchytal za Winnipeg celé utkání, inkasoval tři branky z 27 střel a úspěšnost zásahů měl 88,89 procenta. Střely na branku: 31:27. Diváci: 15.004.

St. Louis - Phoenix 2:1 po sam. nájezdech (1:0, 0:0, 0:1 - 0:0)
Branky: 10. Perron, rozhodující sam. nájezd McDonald - 59. Vrbata (Hanzal). Střely na branku: 30:34. Diváci: 17.205.

Dallas - Vancouver 5:1 (0:0, 1:1, 4:0)
Branky: 33. Fiddler, 42. Eakin, 45. Benn, 48. Ray Whitney, 59. Cole - 27. Roy. Střely na branku: 30:38. Diváci: 16.571.

Los Angeles - Columbus 2:1 (1:0, 1:1, 0:0)
Branky: 9. Doughty, 34. Clifford - 33. Prout. Střely na branku: 23:21. Diváci: 18.118.

San Jose - Minnesota 6:1 (1:0, 2:1, 3:0)
Branky: 8. a 35. Havlát, 26. a 50. Couture (na druhu Havlát), 44. Torres, 45. Pavelski - 30. Bouchard. Střely na branku: 29:28. Diváci: 17.562.