Hanzal stihl gól i bitku, Vrbata asistoval, Voráček proměnil rozhodující nájezd

9:31aktualizováno  11:18
NEW YORK - Martin Hanzal vstřelil ve středečním utkání NHL první gól Arizony, která ale podlehla doma Edmontonu 2:3. Český útočník se ještě v poslední minutě zápasu porval. U obou tref Coyotes asistoval Radim Vrbata. Jakub Voráček pomohl asistencí a proměněným nájezdem v penaltovém rozstřelu k výhře Philadelphie 3:2 nad Washingtonem. Přihrávku si v dresu vítězů připsal i Radko Gudas.

Martin Hanzal se spoluhráči slaví svůj gól do sítě Edmontonu. foto: Reuters

Hokejisté Edmontonu si vypracovali klíčový náskok 3:0 v rozmezí 9. až 23. minuty. Domácí snížili trefou Hanzala, který zhruba v polovině utkání tečoval v přesilové hře Vrbatovu střelu. A pět sekund před koncem zápasu už stihla Arizona jen snížit. Po obrovském tlaku a závaru skóroval Oliver Ekman-Larsson. Chvíli předtím se ještě do statistik zapsal Hanzal, když se pustil do pěstní výměny, první v NHL po dvou letech.

Výsledky NHL

Philadelphia - Washington 3:2 po sam. nájezdech (0:1, 2:1, 0:0 - 0:0)

Branky: 25. Raffl (Gudas, Voráček), 40. Giroux, rozhodující sam. nájezd Simmonds - 19. Burakovsky, 30. Eller. Střely na branku: 38:38. Diváci: 20 011. Hvězdy zápasu: 1. Simmonds, 2. Mason (oba Philadelphia), 3. Holtby (Washington).

Arizona - Edmonton 2:3 (0:2, 1:1, 1:0)

Branky: 32. Hanzal (Vrbata), 60. Ekman-Larsson (Vrbata) - 9. Letestu, 16. Lucic, 23. Hendricks. Střely na branku: 30:22. Diváci: 11 378. Hvězdy zápasu: 1. Letestu, 2. Hendricks (oba Edmonton), 3. Hanzal (Arizona).

Z klubka hráčů se oddělili k bitce jako jediní Hanzal a Mark Letestu, jehož český útočník po přetahované povalil na led. „Kdykoli ubráníme jejich hvězdy Connora McDavida a Ryana Nugenta-Hopkinse, tak máme šanci vyhrát. Ale jejich čtvrtá lajna byla dnes velmi produktivní,“ řekl Hanzal, třetí hvězda utkání. S Letestem se dostal do křížku už během závěrečné třetiny, tehdy dostali oba dvě minuty za hrubost.

Letestu ale zářil hlavně v hokejovém umění: gólem a dvěma asistencemi totiž řídil výhru. Hlavně jeho zásluhou Edmonton ukončil sérii 25 utkání, v nichž Arizonu neporazil v základní hrací době (Arizona z toho 21 vyhrála). „Při třetím gólu jsme měli štěstí, že se k nám kotouč odrazil od zadního mantinelu před odkrytou branku. Ale poslední dobou podáváme dobré výkony a byli jsme za to odměněni,“ těšilo Letesta, který se spoluhráči ze čtvrté řady posbírali za večer celkem sedm bodů.

Philadelphia v základní hrací době dvakrát smazala jednobrankovou ztrátu a v prvním případě za přispění českých hokejistů. Voráček nabil na modré čáře Gudasovi, po jehož střele sebral puk u zadního mantinelu Michael Raffl a rychle skóroval. Trenér Washingtonu Barry Trotz si posteskl, že i ke druhé vyrovnávací trefě pomohl domácím špatný odraz. Jevgenij Kuzněcov přihrával ve vlastním pásmu puk o mantinel, od něhož zamířil do středu hřiště na osamoceného Claudea Girouxe.

Martin Hanzal z Arizony operuje před brankářem Edmontonu Camem Talbotem.

V rozstřelu se poté Voráček prosadil v situaci, kdy musel ve třetí sérii proměnit, aby zápas pokračoval. Kladenský odchovanec uspěl střelou mezi betony. V dalším kole rozhodl o výhře Flyers Wayne Simmonds. „Jel jsem pomalu a donutil ho udělat první pohyb. Jakmile šel dolů, poslal jsem puk nahoru,“ popsal Simmonds.

Brankář vítězů Steve Mason si stejně jako na druhé straně Braden Holtby připsal 36 zákroků. „Je dobré, že po dvou porážkách zase vyhráváme. Nemůžeme si dovolit znehodnotit vše, co jsme odvedli v předchozí sérii deseti vítězství,“ připomněl Mason. V dresu Washingtonu sice nebodoval Jakub Vrána, ale byl na ledě u obou vstřelených branek týmu.