Startoval z první řady. Nakonec Hanika dojel v Nizozemsku osmý

12:03
ASSEN - Motocyklový jezdec Karel Hanika obsadil osmé místo ve Velké ceně Nizozemska, do které odstartoval poprvé v kariéře z první řady. Další český závodník Jakub Kornfeil skončil mimo bodované pozice na 20. příčce, kategorii Moto3 vyhrál Portugalec Miguel Oliveira.

ilustrační fotografie foto: Reuters

Hanikovi se po výborné kvalifikaci, v níž zajel třetí čas, nepodařilo po startu pozici uhájit a propadl se na šesté místo. Po několika chybách v průběhu závodu pak dokonce klesl až na konec druhé desítky, dokázal se ale vrátit na bodované pozice a vybojovat druhý nejlepší výsledek v sezoně. Jeho dosavadním maximem je sedmé místo z Argentiny.

„Start se mi moc nepovedl, ale nebyl nejhorší. Potom jsem udělal chybu, která mě stála pět pozic. Návrat do první skupiny byl celkem rychlý, ale pak přede mnou nepochopitelně prudce zabrzdil Fenati a já musel ven z trati, abych ho netrefil,“ popsal Hanika na facebooku, co ho zbrzdilo. „Osmé místo není vůbec špatné, ale moje ambice pro tento závod byly určitě jiné,“ dodal.

Druhé vítězství v Moto3 v sezoně i v kariéře oslavil Oliveira, který premiérový triumf vybojoval na konci května v Itálii. Na stupně vítězů ho v Assenu doprovodili Francouz Fabio Quartararo a lídr šampionátu Danny Kent z Velké Británie.

Rossi předčil Márqueze

V královské třídě MotoGP si dojel pro 111. vítězství v kariéře Valentino Rossi, jenž svedl dramatickou bitvu s úřadujícím mistrem světa Marcem Márquezem. Jejich souboj se rozhodoval v závěrečné zatáčce před cílem, v níž se Španěl na hondě dostal před italského veterána. Rossi se však nehodlal své pozice vzdát, po kontaktu s Márquezem pokračoval rovně přes kačírek a díky zkrácení trati dojel do cíle jako první.

Po třetím vítězství v sezoně šestatřicetiletý Ital zvýšil náskok v čele pořadí MS na deset bodů před španělským týmovým kolegou z Yamahy Jorgem Lorenzem, jenž po čtyřech vítězstvích v řadě dnes dojel třetí s odstupem téměř čtvrt minuty.

Závod Moto2 odstartoval až napodruhé se zhruba půlhodinovým zpožděním. V úvodním kole po prvním startu totiž havaroval Španěl Luis Salom, z jeho stroje vytekl na dráhu olej a závod musel být zastaven. Z vítězství na trati zkrácené na 16 kol se radoval vedoucí muž seriálu Johann Zarco z Francie před španělským pronásledovatelem Titem Rabatem.

Velká cena Nizozemska, závod MS silničních motocyklů

Moto3: 1. Oliveira (Portug./KTM) 37:54,427, 2. Quartararo (Fr./Honda) -0,066, 3. Kent (Brit./Honda) -0,117, 4. Navarro (Šp./Honda) -0,179, 5. Fenati (It./KTM) -0,252, 6. Bastianini (It./Honda) -0,526, ...8. Hanika -21,406, 20. Kornfeil (oba ČR/KTM) -33,963.

Průběžné pořadí MS (po 8 z 18 závodů): 1. Kent 165 b., 2. Bastianini 108, 3. Oliveira 102, 4. Fenati 86, 5. Vázquez (Šp./Honda) 76, 6. Quartararo 74, ...14. Hanika 26, 17. Kornfeil 17.

Moto2: 1. Zarco (Fr./Kalex) 26:13,410, 2. Rabat (Šp./Kalex) -0,757, 3. Lowes (Brit./Speed Up) -2,080, 4. Rins (Šp./Kalex) -3,738, 5. Lüthi (Švýc./Kalex) -4,530, 6. Simeon (Belg./Kalex) -5,045.

Průběžné pořadí MS (po 8 z 18 závodů): 1. Zarco 159, 2. Rabat 114, 3. Lowes 96, 4. Lüthi 89, 5. Rins 87, 6. Folger (Něm./Kalex) 75.

MotoGP: 1. Rossi (It./Yamaha) 40:54,037, 2. M. Márquez (Šp./Honda) -1,242, 3. Lorenzo (Šp./Yamaha) -14,576, 4. Iannone (It./Ducati) -19,109, 5. P. Espargaró (Šp./Yamaha) -24,268, 6. Crutchlow (Brit./Honda) -24,373.

Průběžné pořadí MS (po 8 z 18 závodů): 1. Rossi 163, 2. Lorenzo 153, 3. Iannone 107, 4. M. Márquez 89, 5. Dovizioso (It./Ducati) 87, 6. Smith (Brit./Yamaha) 77.