Basketbalisté Golden State jsou krůček od titulu NBA. Clevelandu docházejí síly

9:43
Oakland / Praha - Basketbalisté Golden State v pátém finále NBA porazili na domácí palubovce Cleveland 104:91, v sérii vedou 3:2 na zápasy a jediná výhra je dělí od zisku titulu. Warriors se mohou stát po 40 letech šampiony už v úterý, kdy šestý zápas bude hostit soupeř.

Stephen Curry oslavuje další z úspěšných trojek. foto: Reuters

Prohru Cavaliers neodvrátil ani druhý triple double LeBrona Jamese ve finálové sérii; nastřílel 40 bodů, doskočil 14 míčů a přidal 11 asistencí. Domácí měli svoji hlavní oporu v nejužitečnějším hráči ligy Stephenu Currym, který trefil sedm trojek a celkem si připsal 37 bodů.

„James má často v držení míč. My nesmíme panikařit, když trefuje střely. Celých 48 minut zápasu doufáme, že mu to co nejvíce ztížíme,“ řekl Curry o hvězdě soupeře.

Sám dal sedmnáct bodů v poslední čtvrtině. Byl to právě on, kdo trojkou odpověděl na Jamesovu dalekonosnou trefu, po níž se Cleveland dostal naposledy do vedení (80:79). Ještě pět minut před koncem ale Warriors vedli pouze o bod, pak však přišly chvíle Andrého Iguodaly. Trefil trojku, prosadil se i po útočném doskoku a hosté, na nichž se při užším kádru kvůli zraněním Kyrieho Irvinga a Kevina Lovea projevuje únava, ztratili kontakt. Curry pak po další skvělé akci a trojce zvýšil na 96:86.

„Upřímně řečeno, proti tomu se toho příliš nedá dělat. Trefil některé úžasné střely,“ řekl uznale trenér Clevelandu David Blatt. „Na konci převzal hru a byl zkrátka fantastický,“ řekl o svém svěřenci Steve Kerr.

Draymond Green dal za vítězný tým 16 bodů, Iguodala 14 a třinácti body přispěl náhradník Leandro Barbosa. Jamesovi nejlépe střelecky sekundovali s 19 body Tristan Thompson a se 14 body hráč z lavičky J. R. Smith. Nejlepší střelec Clevelandu z předchozího utkání Timofej Mozgov odehrál jen devět minut a zůstal bez bodu.