Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Vzpomínky ožívají. Řecký gól straší Čechy dodnes

Sport

  14:52
WROCLAW (od zpravodaje LN v Polsku) - Jeden z nejoblíbenějších soupeřů – přesně tak mohli Řecko dlouho vnímat čeští fotbalisté. Ovšem jen do 1. července 2004.

Otto Rehhagel, kouč Řecka, při zápase s Jižní Koreou. foto: Reuters

V Portu se tehdy zrodila první a zatím také jejich poslední porážka v osmi vzájemných zápasech, která přebila všechny ostatní příznivé vzpomínky. Přišla totiž v semifinále mistrovství Evropy. Připomeňme si osudy tří klíčových postav, které se tehdy podílely na úspěchu dnešního vyzyvatele Bílkova týmu.

Otto Rehhagel. Stal se nejpopulárnějším Němcem v řeckých dějinách. Zkušeného trenéra prověřeného řadou angažmá v bundeslize povýšili po zisku evropského titulu v Aténách téměř na boha. Kdysi labilní tým naučil Rehhagel disciplíně, s níž Řekové způsobili jednu z největších senzací v historii.

Proto také Rehhagelovi prominuli, že se nekvalifikoval na mistrovství světa 2006. Na dalších velkých turnajích už nechyběl, avšak Řekové na Euru 2008 i na MS 2010 už další senzaci nezpůsobili, pokaždé vypadli ve skupině. Poté co se v 71 letech stal nejstarším trenérem v historii světových šampionátů, Rehhagel své angažmá na jihu Evropy ukončil.

Odchod do důchodu si sice rozmyslel letos na jaře, avšak nedokázal udržet v bundeslize Herthu Berlín. Ve své vlasti přesto zůstává respektovanou osobností, letos se jako jeden z delegátů podílel na volbě nového německého prezidenta.

Traianos Dellas. Zvládl dát jediný reprezentační gól a ten trápí Čechy dodnes. Podařilo se mu to zrovna ve chvíli, kdy už nešlo reagovat. Přesně takový je Dellasův příběh.

Hvězdný moment řeckého beka přišel na konci prvního prodloužení semifinálového duelu, kdy hlavičkou po rohu poslal svůj tým do finále mistrovství Evropy. Soupeř neměl čas zareagovat, tehdy jedinkrát se uplatnilo později zrušené pravidlo o tzv. stříbrném gólu a na druhou část prodloužení nedošlo.

Víc na sebe Dellas už nikdy poté upozornit nedokázal. Za národní tým nastřádal 53 startů a ještě se podíval na evropský šampionát v roce 2008. Ani na klubové úrovni se nedočkal lepšího angažmá. V roce 2005 ukončil působení v AS Řím a pak vystřídal několik řeckých klubů. Definitivní konec kariéry ohlásil minulý měsíc v 36 letech.

Jorgos Karagunis. Společně s dalším záložníkem Kostasem Katsuranisem a brankářem Kostasem Chalkiasem bude na řecké straně dnes jediným pamětníkem, který na hřišti zažil pro Čechy tolik bolestné semifinále.

Zatímco v reprezentační sestavě má pětatřicetiletý Karagunis místo řadu let jisté, v klubových angažmá takové štěstí neměl. Neprosadil se natrvalo v Interu Milán ani Benfice Lisabon, plnou vytíženost mu znovu zajistil teprve návrat do Panathinaikosu Atény před pěti lety.

Pokud by Řekové letos došli na šampionátu až do čtvrtfinále, mělo by to pro jejich kapitána speciální význam. V prvním souboji ve vyřazovací části by si připsal 121. start za reprezentaci, čímž by utvořil nový rekord. K tomu ovšem potřebuje v dnešním zápase minimálně neprohrát.

Přidá si Karagunis do sbírky další příjemnou vzpomínku na Česko?

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...