Gól jsem už potřeboval, oddychl si Jágr

9:40
PHILADELPHIA/PRAHA - Kdo si počká, ten se dočká. Tak tohle české přísloví si teď může říkat Jaromír Jágr. Když se novináři ptali v posledních dnech českého útočníka, zda není nervózní z toho, že sedm zápasů nedal gól, Jágr se jen usmíval a odpovídal, že není Gretzky.

Jaromír Jágr slaví druhý gól proti Torontu foto: ČTK

Včera však svými kousky nejlepšího hokejistu planety všech dob připomněl. Devětatřicetiletý forvard Philadelphie prakticky zařídil vítězství 4:2 nad Torontem: vstřelil dvě branky a na vítěznou nahrál.

"Konečně se mě už nebudete ptát, kdy se už trefím. Jsem rád, že se mi to dnes povedlo, už jsem to potřeboval. Zkoušel jsem už změnit všechno – brusle, rukavice," popisoval žurnalistům po zápase. "A během rozbruslení mě trefili do hlavy, to taky pomohlo," smál se.

Fanoušci ve Philadelphii si užili Jágrova klasického pozdravu – viděli slavné salutování. "Říkal jsem si, že bude hezký to udělat znovu," líčil Jágr.

Až do včerejška platilo, že poslední gól české osmašedesátky v NHL padl 6. dubna 2008. Trefy číslo 647 a 648 v NHL proti Torontu pak byly nejen první po návratu, ale hlavně výstavní.

Trefy jako přes kopírák Jágr dostal puk do jízdy ve středním pásmu, prolétl kolem obrany Toronta a z mezikruží vypustil přesnou střelu nad lapačku gólmana Jonase Gustavssona. Prvním gólem vyrovnal na 1:1, druhá branka, která vypadala stejně jako ta první, uzavřela skóre na 4:2.

Česká hvězda se mohla dočkat i hattricku. Při úniku ve druhé třetině volil kličku, ale Gustavsson puk vykopl betonem. "Když jsem na něj pak jel potřetí, řekl jsem si: Proč měnit něco, co funguje?" popisoval druhý gól z 56. minuty.

Český hokejista Jaromír Jágr ve službách Philadelphie
Jaromír Jágr střílí gól do sítě Toronta

Jágr byl vyhlášen první hvězdou zápasu a po osmi zápasech má na kontě sedm bodů. "Hrál dobře, vytvářel si šance a celý útok pracoval skvěle. Jen na gól pořád čekal. Jsem rád, že už se trefil," chválil i kouč Flyers Peter Laviolette.

Ten si mohl navíc škrtnout nulu v kolonce gólů i u dalšího hráče. Stejně jako Jágr zazářil dvěma góly a asistencí Scott Hartnell. Autor vítězné branky mimo jiné i vyslal Jágra krásnou přihrávkou do třetího brejku...

Trenéru Laviolettovi přesto přibyly po zápase vrásky na čele. V první třetině se totiž halou nesl bolestivý řev a nadávky kapitána Flyers Chrise Prongera. Obrovitého zadáka, který nenosí na helmě štítek z plexiskla, trefili hokejkou do obličeje.

Veterán 18 sezon NHL na čas přestal vidět na pravé oko. Zrak se mu postupně vrátil, ale Philadelphii bude chybět minimálně měsíc.