Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Za návštěvu mužského volejbalu do vězení. Íránci Ghavamiovou nepustí

Sport

  16:31
TEHERÁN/PRAHA - Ghoncheh Ghavamiová která byla v létě v Íránu uvězněna poté, co navštívila zápas Světové volejbalové ligy mužů, zůstane ve vězení nejméně ještě týden. Informovala o tom britská média i server insidethegames.com. Návštěvy mužského volejbalu jsou v Íránu ženám zakázány.

Ghoncheh Ghavamiová navštívila volejbalový zápas mužů. Nyní si posedí ve vězení. foto: thetimes.co.uk

Pětadvacetiletá majitelka britského i íránského občanství absolvovala nyní slyšení za zavřenými dveřmi u teheránského Revolučního soudu. Ten se zaměřuje na případy „ohrožující státní bezpečnost“. Ghavamiová byla obviněna z „propagandy proti režimu“.

Ve vězení je nyní už 108 dní. Podle britských listů Guardian, Independent, Daily Telegraph či Daily Mail se měla provinit porušením íránského zákona o veřejné segregaci tím, že 20. června navštívila na teheránském stadionu Azadi volejbalový zápas Světové ligy mezi muži Íránu a Itálie.

Do Íránu se vrátila za charitou

Od roku 1979 je ženám v Íránu zákonem zakázáno navštěvovat fotbalové zápasy mužů a v roce 2012 byl tento zákaz rozšířen i na volejbal.

Ghavamiová, absolventka Školy orientálních a afrických studií, žije v Londýně, kde na univerzitě studuje práva. V Íránu se během svého pobytu měla věnovat charitativní činnosti.

Po zatčení se ve vězení nejprve snažila protestovat hladovkou, ale tu dle dostupných informací po 12 dnech ukončila.

Právníci, kteří se tento týden slyšení u soudu zúčastnili, byli podle serveru insidethegames.com íránskými vládními činiteli varováni, aby neprozrazovali jakékoliv detaily, o nichž se hovořilo. Mluvčí íránského ministerstva spravedlnosti Gholam-Hossein Mohseni-Eje’I pouze uvedl: „Ačkoliv byla zatčena na místě, kde se hrál sport, její případ se neváže ke sportu.“

Před utkáním byla na demonstraci

Jak informovala Amnesty International, Ghavamiová se předtím zúčastnila také poklidné demonstrace před halou, kdy zhruba tucet žen a můžu protestoval proti zákonu, nedovolujícím ženám navštěvovat zápasy.

Ary S. Graca, prezident Mezinárodní volejbalové federace FIVB, mezitím psal íránskému prezidentovi Hasanu Rúhánímu a žádal o propuštění mladé ženy. Stejně tak napsali činovníci Mezinárodního olympijského výboru představitelům Íránského olympijského výboru.

Ale na oba dopisy údajně neobdrželi odpověď.

Více než 130 ženských aktivistek, včetně laureátky Nobelovy ceny míru Shirin Ebadiové, vyzvalo Gracu, aby hájil práva íránských žen a dopomohl jim k tomu, aby směly navštěvovat volejbalové zápasy.

Bratr zorganizoval petici

Imam, bratr Ghavamiové, rovněž žijící v Londýně, zorganizoval petici: „Přiveďte moji sestru domů“. Tu už podepsalo takřka 700 tisíc lidí. Imam pak kvůli ní cestoval do New Yorku, aby se pokusil k řešení případu přimět i Organizaci spojených národů.

„Nemyslím si, že ji mohou přes tři měsíce držet ve vězení jen za to, že navštívila volejbalový zápas,“ uvedl pro list The Guardian. „Za prvních 86 dní nebyli schopni oznámit, z čeho je obviněna, a pak najednou jako blesk z čistého nebe je tímto obviněním propaganda. Co to má znamenat? Chtěla jen vidět ten zápas, to je vše.“

Sousan Moshtaghianová, v Londýně narozená matka Ghavamiové, na facebookové stránce uvedla, že by její dcera mohla být propuštěna nejdříve během příštího týdne. „Soudce má vynést rozsudek příští týden. Doufám, že pak tato noční můra skončí a já opět obejmu svoji dceru. Myslete na mě ve svých modlitbách.“

Íránský mužský volejbal prožívá nejúspěšnější rok v historii, korunovaný senzačním 6. místem na mistrovství světa. Prezident FIVB Graca dokonce před časem uvedl, že by se mu zamlouvalo, aby Írán kandidoval na mistrovství světa 2018. K případu Ghavamiové se však vyjádřil: „Nejsem proti kultuře jiných zemí, ani proti náboženství v jiných zemích. Ale proč by měli věznit někoho, kdo šel na zápas, aby se bavil? Je pro nás velmi složité pochopit to.“

Autor: