Ghana a Alžírsko postoupily na fotbalové mistrovství světa

21:37
KÁHIRA - Fotbalisté Ghany a Alžírska se probojovali na mistrovství světa. Doplnili již dříve známé postupující z africké části kvalifikace Kamerun, Pobřeží slonoviny a Nigérii. Účast tak vybojovaly stejné týmy jako před čtyřmi roky, chybí jen tehdejší pořadatel Jižní Afrika.

Fotbalisté Ghany slaví postup na MS. foto: Reuters

Ghaně k třetí účasti na světovém šampionátu stačila i dnešní porážka 1:2, jelikož v úvodní duelu play off vyhrála nad Egyptem 6:1. Egypt, který je nejúspěšnější africkou zemí v historii, tak čeká na postup už od roku 1990.

To fotbalisté Alžírska si zahrají MS počtvrté v historii. Účast v Brazílii vybojovali v souboji s Burkinou Faso. Na hřišti soupeře sice prohráli 2:3, ale v dnešní odvetě zvítězili 1:0 gólem Bougherry a díky brankám vstřeleným na hřišti soupeře slavili postup. Naopak Burkina Faso přišla o šanci na premiérovou účast na MS.

Ghana dvojzápas rozhodla už 15. října, kdy soupeře doma jasně přehrála a do odvety šla s náskokem pěti branek. Egypt, který kvůli občanským nepokojům dnes sehrál první mezinárodní utkání v Káhiře za poslední dva roky, se sice snažil v odvetě manko dohnat, ale neúspěšně.

Gól Amra Zakiho sice vykřesal naději, ale další trefa Geda přišla až sedm minut před koncem a na obrat nebyl čas. Naopak v závěru Kevin-Prince Boateng potvrdil postup Ghany.

Naopak Alžírsko se na postup hodně nadřelo. Burkina Faso, která prožívá nejlepší období své reprezentace v historii, si přijela s náskokem jednoho gólu pro další milník. Ovšem Alžírsko se ubránilo a krátce po změně stran rozhodl dvojzápas ve prospěch domácích Bougherra. Ten přitom už nemusel na hřišti být, jelikož v závěru poločasu ostře zajel do protihráče, ale rozhodčí mu udělil jen žlutou kartu.

Kvalifikace MS 2014 ve fotbale - Afrika, odvetné zápasy play off:

• Káhira: Egypt - Ghana 2:1 (1:0) Branky: 25. Zaki, 83. Gedo - 89. K. Boateng. První zápas 1:6, postoupila Ghana.
  • Blida: Alžírsko - Burkina Faso 1:0 (0:0) Branka: 49. Bougherra. První zápas 2:3, postoupilo Alžírsko.