Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch

Generálku na MS biatlonistů vyhrál Francouz Martin Fourcade

17:12aktualizováno  19:37
FORT KENT - Francouzi Martinu Fourcadovi vyšel nejlépe poslední test před mistrovstvím světa v biatlonu. Na Světovém poháru ve Fort Kentu vyhrál závod s hromadným startem na 15 kilometrů.

Martin Fourcade foto: ČTK

Fourcade byl v americkém středisku čtvrtý ve čtvrtečním sprintu a těsně druhý v sobotní stíhačce, v neděli se dočkal příčky nejvyšší. Při nejrychlejším běžeckém čase ze všech ho nezastavila ani dvě trestná kola.

Po čistě odstřílené závěrečné položce brzy dostihl polského veterána Tomasze Sikoru, který dnes neminul žádný z 20 terčů, a v kopci mu utekl. Po přídělu 60 bodů se tak přiblížil oběma Norům na špici pořadí SP.

Sikora v cílové rovince udržel druhou příčku před norským lídrem seriálu Tarjeiem Böem a Němcem Andreasem Birnbacherem a na stupně vítězů se vrátil po více než roce. Obhájce křišťálového glóbu Nor Emil Hegle Svendsen doběhl šestý, celkově zůstal druhý.

Šlesingr si prodloužil trať o 300 metrů hned po úvodní střelbě, celkem minul třikrát stejně jako Soukup. Ten byl původně až třetím náhradníkem a že poběží, se dozvěděl hodinu před startem. I tak se v polovině závodu pohyboval s nulou na kontě dokonce na páté příčce ve vedoucí skupině.

"No jo, zase jsem začal špatně," povzdychl si Šlesingr, který sobotní stíhačku zahájil stejně. Ranou mimo i závod zakončil. "To byla škoda, to mi bylo líto. Myslím, že jsem klidně do osmého místa mohl skončit," dodal.

Se zámořským vystoupením byl ovšem nadmíru spokojen. Na konto si v pěti individuálních závodech ve Fort Kentu i Presque Isle připsal 176 bodů a z 21. místa ve Světovém poháru se vyhoupl do Top ten. "Tak vysoko jsem nikdy nebyl. Teď půjde ještě o to, abych se tam také udržel," usmál se. V žádném ze závodů v USA neskončil Šlesingr hůř než dvacátý.

Dvojnásobná olympijská vítězka Neunerová stála ve Fort Kentu pokaždé na stupních vítězů a dnes si dojela neohroženě pro druhé vítězství v sezoně a celkově 21. v kariéře. Její kolegyně Andrea Henkelová ztratila na druhém místě 23 sekund, ale převzala žlutý trikot pro vedoucí ženu SP od páté Kaisy Mäkäräinenové z Finska.

Jediná česká biatlonistka na turné v USA Veronika Vítková se do závodu s hromadným startem pro 30 nejlepších nekvalifikovala.

Světový šampionát v ruském Chanty Mansijsku začne 3. března smíšenými štafetami.