Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Bolt a on jako boj dobra se zlem? Doping vás poníží, hlásá Gatlin a lituje

Sport

  15:51
PEKING - Světlo proti tmě, hrdina proti padouchovi... I tak byl často prezentován sprinterský souboj Usaina Bolta proti Justinu Gatlinovi, v minulosti dvakrát usvědčenému z dopingu. „Nikdy neřekl ani sorry,“ tepal do něj slavný Michael Johnson.

SOUBOJ DOBRA PROTI ZLU. I tak bylo označováno zápolení dvojice Usain Bolt (vlevo) vs. Justin Gatlin. Na plné čáře nakonec zvítězil Jamajčan: soka porazil na stovce a druhé zlato přidal na dvojnásobné trati. foto: Reuters

Gatlin, na skončeném světovém šampionátu v Pekingu stříbrný na stovce i dvoustovce, se brání: zveřejnil texty svých omluv i to, že jezdil kázat proti dopingu do amerických škol.

Pro sprinterské eso Justina Gatlina to byly velmi nepříjemné dny - nejen proto, že jej jamajský čahoun Usain Bolt dvakrát obral o zlato. Na Gatlina totiž v průběhu atletického šampionátu v Pekingu mířila tvrdá slova kvůli jeho dopingové minulosti - jen připomeňme, že byl pozitivně testován v letech 2001 a 2006.

No a když do té doby neporaženého Gatlina předběhl Bolt, jeho odpůrci slavili.

Nejtvrdší byla asi slova bývalého světového rekordmana Michaela Johnsona, nyní komentátora v barvách BBC: „Celé je to Justinova chyba. Udělal to, nese plnou zodpovědnost. Dostal šanci vrátit se do atletiky a neudělal NIC; nikomu nevysvětlil své pohnutky. Dokonce ani neřekl: Jsem proti dopingu ve sportu.“

Výsledek? Gatlin v průběhu MS už s britskou stanicí nemluvil. A nyní přešel nikoli snad do protiútoku, ale do sebeobhajoby ano. List Guardian, jiné význačné médium z Velké Británie, dostal možnost nahlédnout do záznamů jeho komunikace s Mezinárodní atletickou organizací IAAF z časů, kdy Gatlina z dopingu usvědčili.

A obvinění Michaela Johnsona se v tomto světle neukazují jako pravdivá.

Krásné sportovní gesto. Rivalové Justin Gatlin přišel za Usainem Boltem a...
Justin Gatlin v rozběhu závodu na 200 metrů.

„Přijímám plnou odpovědnost za své činy na dráze i mimo ni,“ psal Gatlin. V jiném dopise stojí: „Upřímně lituji toho, co se stalo. A pokračuji ve své misi stát se aspoň pozitivním vzorem ve smyslu toho, aby se atleti vyhýbali dopingu. Aby věděli o osobním i veřejném ponížení, které je čeká. Aby znali rizika dopingu pro ně i pro celou atletiku.“

Americký atletický svaz zase - v rovněž zveřejněné komunikaci - zmiňuje Gatlina jako člověka mluvícího „o důležitosti čistého závodění“, který na toto téma pravidelně jezdil přednášet po amerických školách a sám se aktivně nabízel, kam se má se svým příběhem vypravit příště. Také spolupracoval s americkým federálním vyšetřovatelem.

Co Gatlina a jeho blízké vedlo k tomu, že nechali Guardian do dokumentů nahlédnout? Vysvětluje to jeho agent Renaldo Nehemiah: „Když mu někdo vyčítá, že se neomluvil, nezná fakta. A jsem velmi smutný z toho, že ani IAAF, která je zná, k tomu nic neřekne. To má Justin osobně říct ‚sorry‘ v každé zemi světa?“

Pro amerického sprintera byl šampionát v Pekingu vyvrcholením celé sezony, v níž byl až do přímého souboje s Boltem nejlepší na dráze, ale nejspíš právě proto se mu nepříjemně vracely jeho dopingové chyby. Přímo na MS vše dospělo do situace, kdy čím dál otrávenějšímu Gatlinovi i jeho agent Nemeniah raději doporučil: „Na otázky o minulosti bude lepší neodpovídat vůbec.“

Teď spolu ukázali, že spojení „padouch Gatlin“ má mezery, což není být omluva za užívání nedovolených prostředků. Až se zdá, že celé stylizování duelu Bolt vs. Gatlin jako souboje atletického dobra a zla je pro Američana jistou součástí trestu za to, co v minulosti užíváním dopingu spáchal.

Autor: