Fuksa prohrál v cíli o 17 tisícin, stejně jako Dostál získal na MS stříbro

11:21aktualizováno  14:19
MILÁN - Čeští rychlostní kanoisté získali na mistrovství světa v Miláně dvě stříbrné medaile na kilometrové trati. Singlkanoista Martin Fuksa ve finiši těsně prohrál souboj o titul, Němec Sebastian Brendel ho porazil o 17 tisícin sekundy. Kajakář Josef Dostál se naopak lepším závěrem posunul na druhé místo za vítězným Dánem Reném Holtenem Poulsenem.

Takhle pádlujeme. Kajakář Dostál a kanoista Fuksa. foto: Ivana Roháčková

Fuksa, jenž byl stříbrný i před rokem na šampionátu v Moskvě, téměř celý závod vedl, ale na Brendelův drtivý závěr nestačil. Německý kanoista stáhl téměř dvousekundovou ztrátu a mohutný poslední záběr ho katapultoval ke zlatu.

„Ani nevím, jak jsem dopadl. Byl jsem druhý? Super, ale na druhou stranu zlato bylo blízko. Hodně blízko. Dal jsem do toho všechno, ale nestačilo. Vyjel jsem ale Rio, což je paráda,“ řekl Fuksa novinářům a poukázal na to, že letošní světový šampionát je hlavní kvalifikací na olympijské hry v příštím roce.

Minimální rozdíl, který ho připravil o zlato, ho ale mrzel. „Když teď slyším, že to bylo jen o tolik, tak to trochu štve. Díky tomu jsem z toho možná trochu mrzutý, protože vím, že to tam mohlo být. Stříbro je ale parádní,“ uvedl dvaadvacetiletý kanoista, který s Brendlem prohrál i na nedávných Evropských hrách v Baku.

Suverénní obhajoba. Kanoista Fuksa má opět světový titul do 23 let, vyhrál kilometr

Obhájce loňského kajakářského titulu Dostál naopak odjel tři čtvrtiny finálového závodu na čtvrté pozici, ale pak se začal posouvat vpřed. Předjel Australana Murrayho Stewarta a před cílem i Fernanda Pimentu z Portugalska, na vítězného Poulsena ztratil téměř půl sekundy.

„Jel jsem rovnoměrně naplno, přesně tak, jak jsem si to naplánoval. Podle mezičasů to byl můj ideální závod. Poulsen byl prostě rychlejší, přece jen je to o pět let starší matador. Jsem ale rád, že jsem ve finiši předjel Portugalce a dojel druhý,“ řekl Dostál.

Z toho, že neobhájil zlatou medaili z loňska, nedělal vědu. Těšilo ho stříbro. „Rozhodně nejsem zklamaný. Jsem strašně rád, že mám medaili. Loni jsem to bral skoro jako zázrak. Letos se mi na jaře některé závody nepovedly a do závodu jsem šel s respektem, s pokorou k soupeřům. Věděl jsem, že si musím jet svoje, a když se mi to povede, že to bude dobré,“ uvedl dvaadvacetiletý Dostál.

Oba dnešní čeští medailisté se v Miláně představí i v neděli. Dostála čeká finále i jako člena posádky čtyřkajaku, Fuksa se bude snažit rozšířit svoji medailovou sbírku na neolympijské pětistovce.

Mistrovství světa v rychlostní kanoistice v Miláně - finále:

Muži: 1000 m: K1: 1. Poulsen (Dán.) 3:25,815, 2. Dostál 3:26,298, 3. Pimenta (Portug.) 3:26,535.

K2: 1. Rendschmidt, Gross (Něm.) 3:10,175, 2. Wallace, Tame (Austr.) 3:11,132, 3. Tomičevič, Zorič (Srb.) 3:11,502, ...finále B: 4. Špicar, Zavřel 3:17,967.

C1: 1. Brendel (Něm.) 3:48,956, 2. Fuksa 3:48,973, 3. Tarnovschi (Mold.) 3:51,583.

500 m: C2: 1. Petrov, Pavlov (Rus.) 1:42,035, 2. Glazunow, Slomiňski (Pol.) 1:42,575, 3. Jančuk, Miščuk (Ukr.) 1:42,759.

200 m: K2: 1. Tótka, Molnár (Maď.) 30,935, 2. Postrygaj, Ďjačenko (Rus.) 30,966, 3. Grujič, Novakovič (Srb.) 31,046, ...finále B: 5. Šváb, Slepica 33,325.

C1: 1. Kozyr (Běl.) 38,605, 2. Li Čchiang (Čína) 38,815, 3. Dos Santos (Braz.) 38,915, ...finále C: 5. Palma 41,771.

Ženy: 1000 m: K2: 1. Heringová, Kriegersteinová (Něm.) 3:37,646, 2. Jurčenková, Grišinová (Běl.) 3:38,699, 3. Sarudiová, Bodonyiová (Maď.) 3:41,089.

500 m: K1: 1. Carringtonová (N. Zél.) 1:49,398, 2. Kárászová (Maď.) 1:51,125, 3. Čou Jü (Čína) 1:51,478.

K2: 1. Szabóová, Kozáková (Maď.) 1:39,865, 2. Starovičová, Ružičičová-Benedeková (Srb.) 1:41,075, 3. Weberová, Dietzeová (Něm.) 1:41,335.

C2: 1. Kosťjučenková, Bobrová (Běl.) 2:00,675, 2. Kazakovová, Romasenková (Rus.) 2:01,798, 3. Takácsová, Lakatosová (Maď.) 2:02,788, ...finále B: 2. Ježová, Součková 2:09,832.