Froome jako třetí cyklista v historii ovládl v jednom roce Tour i Vueltu

20:33aktualizováno  21:06
MADRID - Brit Chris Froome jako třetí cyklista ovládl ve stejném roce Tour de France i Vueltu. Závěrečnou etapu španělského závodu, během níž se při dojezdu do Madridu o čelní příčky celkového pořadí tradičně nesoupeřilo, vyhrál ve spurtu Ital Matteo Trentin a připsal si čtvrté dílčí prvenství na letošní Vueltě.

Brit Chris Froome ovládl Vueltu ve stejném roce, kdy opanoval i Tour de France. foto: ČTK

Dvaatřicetiletý Froome jako první v moderní éře napodobil francouzské velikány Jacquese Anquetila (1963) a Bernarda Hinaulta (1978). Čtyřnásobný vítěz Tour de France ovládl Vueltu poprvé při svém šestém startu, dosud byl nejlépe třikrát druhý.

Trentin byl v hromadném dojezdu už počtvrté nejrychlejší, druhý skončil Francouz Lorrenzo Manzin a třetí Dán Sören Kragh Andersen. Neztratil se ani Froome, jenž se jen těsně nevešel do první desítky.

V konečném pořadí měl Froome na druhého Itala Vincenza Nibaliho náskok dvě a čtvrt minuty. Třetí skončil s odstupem dalších 36 sekund Rus Ilnur Zakarin. Vítěz sedmi Grand Tours včetně tří na Vueltě Španěl Alberto Contador, pro něhož byl závod na domácí půdě posledním v kariéře, obsadil páté místo.

Froome vyhrál i bodovací soutěž, když těsně porazil Trentina. Nejlepším vrchařem se stal Ital Davide Villella, Froome skončil třetí. Soutěž týmů ovládla Astana.

Cyklistický závod Vuelta - závěrečná 21. etapa Arroyomolinos - Madrid (101,9 km):

1. Trentin (It./Quick-Step) 3:06:25, 2. Manzin (Fr./FDJ), 3. Kragh (Dán./Sunweb), 4. Van Asbroeck (Belg./Cannondale-Drapac), 5. García (Šp./Bahrajn-Merida), 6. Cort (Dán./Orica-Scott), 7. Vanbilsen (Belg./Cofidis), 8. Modolo (It./UAE Team Emirates), 9. Schwarzmann (Něm./BORA-hansgrohe), 10. Hölgard (Nor./FDJ) všichni stejný čas.

Konečné pořadí: 1. Froome (Brit./Sky) 82:30:02, 2. Nibali (It./Bahrajn-Merida) -2:15, 3. Zakarin (Rus./Kaťuša) -2:51, 4. Kelderman (Niz./Sunweb) -3:15, 5. Contador (Šp./Trek-Segafredo) -3:18, 6. Poels (Niz./Sky) -6:59, 7. Woods (Kan./Cannondale-Drapac) -8:27, 8. López (Kol./Astana) -9:13, 9. Kruijswijk (Niz./LottoNL-Jumbo) -11:18, 10. Van Garderen (USA/BMC) -15:50.