Francouzské Waterloo: vyloučení a prohra. Dál jdou Uruguay a Mexiko

15:45aktualizováno  19:37
BLOEMFONTEIN/RUSTENBURG/PRAHA - Skupina A na letošním MS v Jihoafrické republice se uzavřela. V posledních duelech prohráli rozklížení Francouzi s domácí reprezentací 1:2 a Mexičané s Uruguayí 0:1. Tyto výsledky znamenají, že do sobotního osmifinále postoupily latinskoamerické země, na Mexičany nejspíše čeká rozjetá Argentina.

Francie - JAR (smutní Francouzi). foto: Reuters

JIHOAFRICKÁ REPUBLIKA - FRANCIE 2:1 (2:0)
Byl to srdnatý boj domácí reprezentace, která nechtěla být první pořadatelskou zemí v historii MS, jenž nepostoupí ze základní skupiny.

Jako první sice zahrozili naprosto rozklížení Francouzi, kteří nastoupili do zápasu s novým kapitánem, pěti novými hráči a po emotivním setkání s ministryní sportu - VÍCE ČTĚTE ZDE!

Gignac se ovšem ve třetí minutě neprosadil a od té doby vládli na hřišti v Bloemfonteinu domácí. Ti sice věděli, že cesta do osmifinále je velmi, velmi dlouhá, výzvy se nezalekli. Odměnou jim byl gól Khumala po rohovém kopu Tshabalaly.

Francie - JAR (Mphela dává druhý gól).

O pět minut později bylo Francouzům po těle ještě hůře - nejprve zahrozil aktivitou hýřící Mphela, ale vypálil jen těsně vedle, pár vteřin poté na druhé straně fauloval Gourcuff Sibayu a viděl červenou kartu. Sudího neobměkčily ani slzy Cissého a Jihoafričané ještě zvýšili ofenzivní obrátky.

OHLASY

"Jsem na své hráče hrdý, dělali celé zemi čest. Musíte se přece znovu podívat, proti komu jsme hráli. Jaké hráče tady měli ostatní. Kdyby za stavu 2:0 nešel míč do tyče, tak bychom postoupili. Jestli ještě budu trénovat, tak v Brazílii," uvedl kouč brazilských mistrů světa z roku 1994 Alberto Parreira, který vedl mužstvo JAR od loňského října.

"Jsme smutní a zklamaní. Chlapci k zápasu přistoupili solidárně, ale když to nejde, tak to nejde. Teď se všichni cítíme špatně. vynaložili jsme spoustu energie. Momentálně nejsem schopen bilancovat. Svému nástupci ale přeji hodně štěstí. Je tu perspektiva, mužstvo má obrovský potenciál. Ten tým jsem měl rád," řekl kouč poražených Francouzů Raymond Domenech.

Vyplatilo se, ve 37. minutě přidal druhý gól Mphela, pár desítek vteřin byl tentýž hráč jen v několikacentimetrovém ofsajdu. Právě pětadvacetiletý útočník, který si již vysloužil ocenění Hvězda dne LN byl největším nebezpečím pro francouzskou branku také ve druhé půli.

Bohužel pro domácí pálil jednu šanci za druhou (trefil i břevno) a Francouzi, kteří se ve druhé půli přece jen herně zvedli, dokázali potrestat vychýlenou mušku kanonýra JAR. V 70. minutě se vyhnul ofsajdové pozici Ribéry a jeho pobídku před prázdnou branku nemohl Malouda nevyužít. Bafana Bafana se z úderu již nevzpamatovali.

Sice měli stále opticky navrch, do dalších šancí se již dostat borci v žlutém dostat nedokázali. Až v 92. minutě Tshabalala, jenže za prvé Llorise nepřekonal a za druhé: i kdyby, tak už by bylo pozdě. Fotbalisté Jihoafrické republiky tak jako první pořadatelská země nepostoupila na MS ze základní skupiny, narozdíl od Francie si ale Piennar a spol. neuřízli svými výkony i chováním ostudu.

MS ve fotbale - skupina A

Francie - JAR 1:2 (0:2)
Branky: 70. Malouda - 20. Khumalo, 37. Mphela. Rozhodčí: Ruiz - Gonzalez, Clavijo (všichni Kol.). ŽK: Diaby. ČK: 26. Gourcuff (oba Fr.). Diváci: 39.415.

Francie: Lloris - Sagna, Squilacci, Gallas, Clichy - Diarra (82. Govou), Gourcuff, Diaby - Gignac (46. Malouda), Cissé (55. Henry), Ribéry. Trenér: Domenech.

JAR: Josephs - Ngcongca (55. Gaxa), Mokoena, Khumalo, Masilela - Sibaya, Khuboni (78. Modise) - Pienaar, Parker (68. Nomvethe), Tshabalala - Mphela.

Trenér: Parreira.

MEXIKO - URUGUAY 0:1 (0:1)
Fotbalová dohoda o neútočení? V prvním poločase zápasu Mexiko-Uruguay museli být sázkaři i fanoušci očekávající frašku zklamaní. Hrál se fotbal nahoru dolů, o něco aktivnější byli fotbalisté z Jižní Ameriky. Již v sedmé minutě vypálil nebezpečně Suaréz a gólman Mexika Pérez se za míčem, který mířil nakonec těsně mimo jen díval.

V roli nejblížšího diváka byl ve 23. minutě také jeho protějšek Muslera, ale parádní střela Guardada orazítkovala pouze břevno uruguayské branky. Třiadvacetiletý mexický talent, který již má na svém kontě téměř 60 reprezentačních startů, zahrozil nebezpečně svou levačkou také ve 30. minutě, ale opět nepřesně.

Mexiko - Uruguay (zraněný Perez)

A tak se gólově urodilo na druhé straně. Forlán krásně vysunul Perreiru, který přetaženým centrem našel na třicet metrů zcela

OHLASY

"Jsme velmi šťastní. Uruguay je od téhle chvíle pro každého složitějším soupeřem. Mexiko nám dalo zabrat. Měli jsme v utkání špatné momenty, ale i ty dobré. Ale to bylo dáno nedostatkem zkušeností," řekl po utkání trenér Uruguaye Tabárez.

"Uruguay byla velmi silný a koncentrovaný soupeř. Udělali jsme hodně chyb. V osmifinále nejspíše narazíme na Argentinu. Budeme bojovat. Pokusíme se dát znovu dohromady, zotavíme se a počkáme na našeho dalšího soupeře," prohlásil kouč Mexika Aguierre.

volného Suaréze a bylo to 1:0. V té chvíli nastaly pro mexické postupové naděje velké trable.

Ty mohly přerůst v senzaci v 55. minutě. Dvojice Suaréz-Forlán vyškolila celou mexickou obranu, ale brankář Pérez skvěle zakročil proti střele prvně jmenovaného a Cavaniovu dorážku srazili dva obránci Mexika na roh. V celé středoamerické velmoci byste v ten okamžik uslyšeli upadnou špendlík.

Naštěstí pro Mexičany to ale byla poslední velká šance Uruguaye v až do závěru duelu, kdy byl blízko gólu Cavani. Ještě předtím v 65. minutě zahrozil na druhé straně nepřesnou hlavičkou Rodriguéz. Mezi těmito okamžiky se toho na hřišti příliš nedělo, Mexičané drželi míč na svých kopačkách, Uruguayci čekali zalezlí na své polovině a čekali, co soupeř vymyslí.

Zápas tak dospěl celkem poklidně až do závěrečného hvizdu, po kterém se mohly začít radovat oba celky. Mexičanům ale určitě kazí radost z postupu fakt, že v osmifinále nejspíše narazí na rozjetou Argentinu. Výkon z dnešního zápasu by na Messiho a spol. rozhodně nestačil.

Mexiko - Uruguay 0:1 (0:1)
Branka: 43. Suárez. Rozhodčí: Kassai - Eros, Vamos (všichni Maď.). ŽK: Hernández, Castro - Fucile. Diváci: 33.425.

Mexiko: Pérez - Osorio, Rodríguez, Moreno (57. Castro), Salcido - Torrado, Márquez, Guardado (46. Barrera) - Dos Santos, Franco, Blanco (63. Hernández). Trenér: Aguirre.

Uruguay: Muslera - M. Pereira, Lugano, Victorino, Fucile - Arévalo, Pérez, Á. Pereira (77. Scotti) - Suárez (85. Fernández) , Forlán, Cavani. Trenér: Tabárez.