Francie ve finále rozstřílela domácí Dánsko a ovládla házenkářské Euro

19:06
HERNING (Dánsko) - Házenkáři Francie se stali mistry Evropy. Úřadující olympijští vítězové překvapivě deklasovali v dnešním finále v dánském Herningu domácí obhájce titulu 41:32 a získali své třetí evropské zlato. Bronzové medaile vybojovali úřadující světoví šampioni Španělé, kteří v utkání o třetí místo porazili Chorvatsko 29:28.

Daniel Narcisse z Francie. foto: Reuters

Francouzi dali triumfem zapomenout na předloňský evropský šampionát, na němž obsadili až jedenácté místo. Přemožitele nenašli ani v devátém finále na velké akci od roku 1993. "Tohle byl kouzelný turnaj. Nikdy jsme nehráli tak dobře," zářila francouzská hvězda Nikola Karabatic.

Oba finalisté se podělili o posledních pět sad zlatých medailí na Euru, přičemž se na trůnu pravidelně střídají. Francie vyhrála v letech 2006, 2010 a letos, Dánsko v roce 2008 a předloni. Seveřané potvrdili, že kontinentální šampionáty pořadatelské zemi nevycházejí, zvítězit na domácí půdě se za jedenáct závěrečných turnajů povedlo jen v roce 2002 Švédsku.

Dánové v předchozím průběhu šampionátu neztratili ani bod, souboj o zlato před domácím publikem ale nezvládli. Jako by na nich ležel stín loňského finále na mistrovství světa proti domácím Španělům, které prohráli o šestnáct gólů.

Nikola Karabatic (vlevo) líbá talíř pro mistry Evropy.

Seveřané podobně jako před rokem ztratili duel o zlato už v prvním poločase, v němž zažívali nevídané trápení v útoku, ale hlavně v obraně. Za úvodních třicet minut inkasovali hrozivých 23 branek.

"Měli jsme novou šanci odehrát dobré finále a zase začneme katastrofálně. Bylo to příšerné," zlobil se Mikkel Hansen, který byl s devíti góly nejlepším střelcem Dánů a jako jeden z mála domácích hráčů snesl přísnější měřítko.

Dánský gólman Landin Jacobsen se před utkáním stal nejlepším brankářem turnaje, finále ho ale zastihlo ve velmi špatné formě. Za celou první půli měl jen dva zákroky, zatímco na druhé straně se mezi tyčemi především v úvodních patnácti minutách o dvanáct let starší Francouz Omeyer překonával. Dánové mu ale roli hodně usnadnili, protože stříleli velmi zbrkle z nepřipravených pozic.

Výběr galského kohouta už v deváté minutě vedl 7:2 a ve spanilém tažení ho nezastavily ani dva oddechové časy dánského kouče Ulrika Wilbeka. V 23. minutě už měli Francouzi desetibrankový náskok a beznadějně vyprodaná hala v Herningu jen tiše a nevěřícně sledovala překvapivé dění na palubovce.

Dánové ještě do pauzy stáhli ztrátu o tři branky, soustředěně hrající soupeř jim ale dal rychle najevo, že nemohou myslet na zvrat. "Cítil jsem v tomhle mužstvu obrovský týmový duch. Starší hráči předali zkušenosti mladým a ti na to navázali," podotkl francouzský kouč Claude Onesta.

Domácím nepomohla ani druhá změna mezi tyčemi a závěr už se jen dohrával prakticky bez obran. I proto padl ve finále rekordní počet 73 branek. Nejvíce se na tom podílel s deseti góly nejlepší střelec utkání Francouz Guigou.

"Narazili jsme na skvělý francouzský tým, který prakticky nechyboval. Nedařilo se nám držet defenzivu a vepředu jsme nebyli dost odvážní. Nakonec to skončilo až moc velkým rozdílem," podotkl dánský kouč Wilbek.

Španělé se s Chorvatskem utkali o bronz na druhém mistrovství Evropy za sebou, před dvěma lety v Srbsku však prohráli. Na jejich dnešním vítězství se osmi góly podílel Joan Canellas a s 50 brankami se stal nejlepším střelcem turnaje.

Třetí místo obsadilo Španělsko

Mistrovství Evropy v házené mužů v Herningu

Finále

Francie - Dánsko 41:32 (23:16)

Nejvíce branek: Hansen 9, Lindberg 6 - Guigou 10, Porte 9, Abalo 7. Rozhodčí: Raluy, Sabroso (oba Šp.). Sedmimetrové hody: 0 - 3/3. Vyloučení: 3:3. Diváci: 14 000.

O 3. místo

Španělsko - Chorvatsko 29:28 (13:16)

Konečné pořadí: 1. Francie, 2. Dánsko, 3. Španělsko, 4. Chorvatsko, 5. Island, 6. Polsko, 7. Švédsko, 8. Maďarsko, 9. Rusko, 10. Makedonie, 11. Rakousko, 12. Bělorusko, 13. Srbsko, 14. Norsko, 15. Česko, 16. Černá Hora.