Francie postoupila do osmifinále, albánské hrdiny zlomil v 90. minutě Griezmann

20:55
MARSEILLE - Fotbalisté Francie se stali prvními osmifinalisty mistrovství Evropy. Hostitel šampionátu porazil v Marseille Albánii 2:0 a vyhrál i druhý zápas ve skupině A. Domácí zlomili houževnatého outsidera až v závěru. V 90. minutě otevřel skóre střídající Antoine Griezmann, v nastavení přidal pojistku Dimitri Payet. Albánský nováček Eura ani na druhý pokus nebodoval a neskóroval.

Griezmann slaví. foto: Reuters

Francouzi mají v čele tabulky dvoubodový náskok před Švýcarskem, proti kterému uzavřou skupinu v neděli 19. června. Ve stejný den Albánie změří síly s Rumunskem.

ON-LINE REPORTÁŽ ZE ZÁPASU FRANCIE VS. ALBÁNIE ZDE!

Na rozdíl od zahajovacího duelu s Rumunskem (2:1) začali jen na francouzské lavičce záložník Paul Pogba a útočník Griezmann, které v základní sestavě nahradili mladíci Kingsley Coman s Anthonym Martialem.

Griezmann se jde radovat po gólu do albánské sítě.
Francie vs. Albánie (Griezmann střílí branku).

Francie zahrozila už ve čtvrté minutě. Payet našel ze standardní situace Girouda, který hlavou netrefil branku. Favorit sice častěji držel míč, ale kromě průniku Martiala se už do větší šance nedostal.

Francie - Albánie 2:0 (0:0)

(mistrovství Evropy ve fotbale ve Francii - skupina A, hráno v Marseille)

Branky: 90. Griezmann, 90.+6 Payet. Rozhodčí: Collum (Skot.) - MacGraith (Ir.), Connor - Madden, Beaton (všichni Skot.). ŽK: Kanté - Kukeli, Abrashi. Diváci: 63.670.

Francie: Lloris - Sagna, Rami, Koscielny, Evra - Kanté, Matuidi - Coman (68. Griezmann), Payet, Martial (46. Pogba) - Giroud (77. Gignac). Trenér: Deschamps.

Albánie: Berisha - Hysaj, Ajeti (85. Veseli), Mavraj, Agolli - Kukeli (74. T. Xhaka) - Lila (71. Roshi), Abrashi, Memushaj, Lenjani - Sadiku. Trenér: De Biasi.

Albánci se soupeřem drželi krok a v závěru půle ho zatlačili. Memushaj zamířil z přímého kopu do horní sítě a další nebezpečné závary musela vyřešit francouzská obrana. První poločas nenabídl jedinou střelu na branku a fanoušci na Stade Vélodrome domácí hráče vyprovodili do šatny pískotem.

Po změně stran začali Francouzi aktivněji a Coman hlavou těsně minul branku. První velkou šanci zápasu si však vypracovali v 52. minutě Albánci. Memushaj se prodral mezi obránce a po Sagnově teči skončil míč na tyči.

Na druhé straně střídající Pogba po Payetově centru z voleje zamířil vedle. Francie zvyšovala tlak, Giroud nejprve hlavou minul a pak v 69. minutě útočník Arsenalu po Evrově centru trefil hlavou tyč. Ani tečovaný pokus Kantého se do branky nedostal.

Francie se až na 21. pokus dočkala první střely mezi tyče i gólu. V 90. minutě si na Ramiho centr naskočil Griezmann a hlavou překonal Berishu. V šesté minutě nastavení ještě po brejku přidal druhou branku Payet, jenž dokončil Gignacovu akci a navázal na svou trefu z úvodního utkání turnaje proti Rumunsku.