Češi na úvod MS zdolali Slováky, v prodloužení rozhodl Klepiš

18:17aktualizováno  22:40
MINSK (Od našeho zpravodaje) - Hokejová reprezentace vstoupila do mistrovství světa v Bělorusku vítězným krokem. Díky skvělému obratu v závěru porazila Slováky v prodloužení a do tabulky si připsala první dva body. Rozhodla o tom trefa Jakuba Klepiše v 63. minutě.

Radující se čeští hokejisté. foto: Reuters

Pár minut před koncem se přitom zdálo, že vítězství v prestižním duelu bude slavit Slovensko. Jenže v čase 57:53 vyrovnal pohotovou střelou zblízka Jaromír Jágr, zápas dospěl do prodloužení a nabuzení Češi v něm urvali výhru po Klepišově bombě.

ON-LINE PŘENOS ZDE

Národní tým tak uhájil neporazitelnost v úvodních duelech na mistrovstvích světa, která trvá od vzniku samostatné české reprezentace v roce 1993.

Všechno začalo podle plánu, který si ve svých představách vykreslili čeští fanoušci. Národní tým hrál na začátku utkání sérii přesilovek, které se zprvu vůbec nevedly, ale pak prostřelil chumel před brankou obránce Ondřej Němec a dostal svůj tým do vedení.

Reprezentace však nedokázala na rychlém vedení dál stavět. Měla optickou převahu, hrála spoustu přesilovek, ale bojovní Slováci s vynikajícím Jánem Lacem v brance se ubránili a nasazením a rychlým bruslením začali být nebezpečnější. Několik brejků se neujalo, ale v 6. minutě prostřední části nedosáhl spolehlivý Alexander Salák na tečovanou střelu Michela Miklíka.

Polák se zranil a na MS končí

Český bek Roman Polák zůstal ležet za slovenskou brankou v čase 27:48 po souboji s obrovitým zadákem Jánem Brejčákem. Toho sudí za tento zákrok poslal na trestnou lavici za krosček.

Do kolize se dostal i Jaromír Jágr, ten však po několika vteřinách z ledu vstal, zatímco Polák se dlouho nezvedal. Na nohy mu pomohli až doktoři a maséři, kteří ho okamžitě odvedli do kabiny. Z ní pak zamířil rovnou do nemocnice.

Trenér Vladimír Růžička byl už krátce po utkání přesvědčen, že o Poláka v dalších zápasech MS přijde. "Stalo se to, co jsme nechtěli. Budeme dopisovat na soupisku už jen jednoho útočníka a povoláme asi jednoho dalšího beka. Musíme to ještě probrat, ale zřejmě budeme mít třináct útočníků a devět obránců," dodal Růžička.

Tahle trefa povzbudila mladý slovenský výběr, jenž dával do zápasu víc energie a hrozil bleskovými protiakcemi.

"Tím gólem strašně ožili. My jsme zbytečně bláznili, dělali jsme hrozně moc chyb. Máme co rozebírat," říkal ve studiu České televize trenér Vladimír Růžička.

Salák sice ve druhé třetině ještě vychytal únik Tomáše Tatara v oslabení i Miklíkovu šanci v přečíslení dva na jednoho, ale v čase 35:45 zakončil parádní souhru útočník Marek Viedenský.

"Hráli výborně, makali a dobře bruslili," vysekl poklonu soupeři gólman Alexander Salák.

Češi se ve vlnách hrnuli dopředu, avšak jejich útoky působily těžkopádně, v příliš složitých kombinacích si nerozuměly hvězdy NHL ani hráči z Evropy. Když už se dostali do gólové šance, buď nemířili přesně, nebo neměli klid v zakončení. I Jágr ztrácel puky a na velkém ledě marně hledal správné načasování.

Pak však jako správný lídr udeřil v klíčovém momentu utkání.

Česko porazilo Slováky na velkém turnaji v roce 2014 už podruhé. Poté, co jim vystavilo stopku v osmifinále únorové olympiády v Soči, slaví i v Bělorusku. Před sebou však má těžký dvojzápas - v neděli hraje se Švédskem, v pondělí s Kanadou.

Mistrovství světa v hokeji v Minsku skupina A

ČR - Slovensko 3:2p (1:0, 0:2, 1:0 - 1:0)

Branky a nahrávky: 7. Němec (Červenka, Hudler), 58. Jágr (Němec, Hertl), 62. Klepiš (Vitásek, Ševc) - 26. Miklík (Tatar), 36. Viedenský (Réway, Miklík). Rozhodčí: Bulanov (Rus.), Piechaczek (Něm.) - Dědulja (Běl.), Raming (Rus.). Vyloučení: 5:5. Využití: 1:0. Diváci: 7900.

ČR: Salák - Němec, Kindl, R. Polák (34. Vitásek), Ševc, Zámorský, Kolář II - Jágr, Sobotka, Klepiš - Hertl, Červenka, Rolinek - Sekáč, Jan Kovář, Hudler - Petružálek, Novotný, Zaťovič. Trenéři: Vladimír Růžička, Ondřej Weissmann a Jaroslav Špaček.

Slovensko: Laco - Sloboda, Ďaloga, Čerešňák, Marinčin, Valach, Švárny, Brejčák - Šatan, Hrivík, Nagy - Miklík, Marcinko, Réway - Pánik, Mikúš, Tatar - Skokan, Viedenský, Tybor. Trenéři: Vladimír Vůjtek st., Peter Oremus a Vladimír Országh.

Kanada - Francie 2:3sn (1:1, 0:0, 1:1 - 0:0)

Branky a nahrávky: 20. Schenn (Hodgson, Garrison), 51. Gudbranson (MacKinnon) - 18. S. Da Costa (Auvitu, Bellemare), 53. S. Da Costa (Roussel, Fleury), rozhodující nájezd Bellemare. Rozhodčí: Kaval, Patafie (oba USA) - Fluri (Švýc.), Schrader (Něm.). Vyloučení: 6:4. Využití: 1:2. Diváci: 5252.

Francie zaskočila favorita, Rusové přejeli Švýcarsko

Hokejisté Francie se postarali o první velké překvapení na mistrovství světa v Minsku, když v základní skupině A porazili Kanadu 3:2 po samostatných nájezdech. Utkání rozhodl útočník Pierre-Edouard Bellemare, který se jako jediný prosadil v závěrečném rozstřelu.

Překvapení se naopak nekonalo ve skupině B, kde Rusové hladce přehráli Švýcarsko. Shodně dvěma body za gól a nahrávku přispěli k výhře kapitán Alexandr Ovečkin, Vadim Šipačov, Danis Zaripov a bek Anton Bělov. Zbývající trefu obstaral Sergej Plotnikov. Čisté konto vychytal díky 27 úspěšným zákrokům gólman Sergej Bobrovskij.

Mistrovství světa v hokeji v Minsku skupina B

Rusko - Švýcarsko 5:0 (3:0, 1:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 1. Plotnikov (Denisov, Šipačov), 7. Ovečkin (Bělov, Zaripov), 18. Šipačov (Čudinov), 30. Bělov (Kuljomin, Širokov), 59. Zaripov (Ovečkin). Rozhodčí: Brüggemann (Něm.), Jeřábek (ČR) - Carlson (Kan.), Dehaen (Fr.). Vyloučení: 4:5. Využití: 1:0. Diváci: 13.300.

USA - Bělorusko 6:1 (1:0, 3:1, 2:0)

Branky a nahrávky: 13. Nelson (Smith, Johnson), 35. Trouba (Dekeyser), 36. Gaudreau (Petry), 38. McDonald (J. Hayes), 55. Trouba (Gaudreau, Johnson), 57. Gardiner (Gaudreau, K. Hayes) - 40. Stepanov (Grabovskij, Kaljužnyj). Rozhodčí: Fraňo, Šindler (oba ČR) - Kilian (Nor.), Suominen (Fin.). Vyloučení: 3:7. Využití: 3:1. Diváci: 13.600.