Francie je ve čtvrtfinále navzdory prohře se Švédskem

22:44aktualizováno  23:55
KYJEV - Fotbalisté Francie postoupili do čtvrtfinále mistrovství Evropy, přestože na závěr skupiny D prohráli v Kyjevě s již vyřazeným Švédskem 0:2. Svěřenci trenéra Laurenta Blanca přerušili sérii 23 utkání bez porážky a v sobotu se utkají s obhájci titulu ze Španělska. O první výhru Švédska nad Francií za 43 let se v druhém poločase postarali Zlatan Ibrahimovic a Sebastian Larsson.

Švédsko (Ibrahimovič) foto: Reuters

Začátek utkání na kyjevském Olympijském stadionu nabídl několik zajímavých šancí, především ze strany Švédů. Už v třetí minutě vyskočil ve francouzském pokutovém území nejvýše útočník Toivonen, ale hlavou minul branku. Krátce po něm Larsson hlavičkoval z podobné pozice jen do náruče brankáře Llorise.

Francie si první větší příležitost vypracovala v sedmé minutě, když Ribéry tvrdým pokusem vyzkoušel pozornost gólmana Isakssona. O tři minuty později na druhé straně po chybě obránce Mexese běžel sám na francouzskou branku Toivonen, udělal dlouhou kličku Llorisovi, ale z úhlu trefil pouze tyč.

VÍCE O EURU 2012

Po svižném úvodu šancí na obou stranách ubylo. Mužstvo ze země Galského kohouta se kombinačně nedostávalo do švédského pokutového území a střílelo z větší vzdálenosti. Pokusy Benzemy i Ben Arfy však postrádaly přesnost.

Gól do šatny mohl vstřelit Ribéry, ale jeho ránu po individuálním průniku zablokoval švédský obránce Mellberg.

Po přestávce se nejprve dostal do zakončení Benzema, ale střelou na zadní tyč těsně minul. Poté přišly chvíle Švédů. Larssonovu střelu ještě vyrazil brankář Lloris, ale v 54. minutě už francouzský kapitán neměl šanci.

Do Larssonova centru z pravé strany se položil Ibrahimovic a akrobatickým kopem přes hlavu poslal "Tre Kronor" do vedení. Útočník AC Milán se trefil podruhé na turnaji a celkem popáté z posledních šesti reprezentačních zápasů.

Skandinávský celek ožil a a Lloris měl plné ruce práce. V krátkém sledu musel likvidovat ránu střídajícího Wilhelmssona a ještě nebezpečnější Mellbergův pokus z rohového kopu.

Hvězda zápasu

LN vybraly švédského útočníka Zlatana Ibrahimvoiče, který vstřelil rozhodující branku. V tipovací soutěži serveru Lidovky.cz Trenér na Euru tak dostane tři body navíc.

Francouzi se ze všech sil snažili vyrovnat a s ubíhajícím časem stupňovali tlak. Nasri z dálky jen těsně minul branku, M'Vila pak tvrdou ranou nechal vyniknout brankáře Isakssona. Švédský brankář si v 82. minutě poradil i s křížnou střelou náhradníka Méneze a z následného rohu pak hlavou jen o centimetry přestřelil další střídající hráč "Les Bleus" Giroud.

Švédsko pak z protiútoku udeřilo podruhé. Holménův volej sice ještě zastavilo břevno, ale dorážející Larsson v první minutě nastaveného času znovu nedal Llorisovi možnost zasáhnout.

Trenér Švédů Erik Hamrén byl po předchozích dvou prohrách rád, že jeho tým neodjíždí z evropského šampionátu s prázdnou. "Opravdu jsme chtěli konečně vyhrát a dneska jsme se prezentovali velmi dobře. Kvůli našim fanouškům bychom rádi zůstali v turnaji déle," uvedl po zápase čtyřiapadesátiletý kouč.

Kapitán Zlatan Ibrahimovic ocenil svou vítěznou trefu "nůžkami" z 54. minuty. "Povedl se mi fantastický gól. Odehráli jsme výborný zápas, a kdybychom takový výkon podali v prvních dvou utkáních, tak bychom určitě nebyli vyřazeni," litoval třicetiletý útočník.

Podle francouzského trenéra Laurenta Blanca Švédsko zaslouženě vyhrálo. "Hráli sice jen o čest, ale i to stačilo k poražení velmi průměrné Francie. Švédsko bylo lepší ve všech směrech a navíc mělo ve svých řadách skvělého hráče Zlatana Ibrahimovice, který rozhodl o vítězství," prohlásil kouč poraženého celku.

Švédsko - Francie 2:0

Branky: 54. Ibrahimovic. 90.+1 Larsson. Rozhodčí: Proenca - Miranda, Santos (všichni Portug.). ŽK: Svensson, Holmén - Mexes. Diváci: 63.010.

Švédsko: Isaksson - Granqvist, Mellberg, J. Olsson, M. Olsson - Svensson (79. Holmén), Källström - Larsson, Ibrahimovic, Bajrami (46. Wilhelmsson) - Toivonen (78. Wernbloom).
Francie: Lloris - Debuchy, Rami, Mexes, Clichy - M'Vila (83. Giroud), Diarra - Ben Arfa (59. Malouda), Nasri (77. Ménez), Ribéry - Benzema.