Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Svět se klaní Fergusonovi. United provedl nejúspěšnější érou

Sport

  9:30
MANCHESTER/PRAHA - Skotský trenér Alex Ferguson se rozloučí s klubem, kde strávil dlouhých a krásných 27 let. Fotbalisté Manchesteru United pod jeho vedením prožili vůbec nejúspěšnější éru v anglické historii.

Trenér fotbalistů Manchesteru United Alex Ferguson foto: ČTK

Nervy drásající bitvy na hřišti sledoval Ferguson skrz nenápadné brýle a v puse nervózně převaloval žvýkačku. A když ho něco dopálilo, zrudnul a nasupeně gestikuloval u postranní čáry. A to i v současných jedenasedmdesáti letech. Když před rokem a půl oslavil pětadvacet let na lavičce Manchesteru, řekl pro klubový web: "Připadám si jako v pohádce. Těch pětadvacet let pro mě bylo fantastické období. Dvacet pět let na lavičce United je něco, o čem si myslíte, že se nikdy nemůže stát. A vidíte, já už tu jsem takhle dlouho."

Nakonec vydržel ještě déle...Rudý dres Manchesteru sice nikdy jako hráč neoblékl, přesto je stejnou klubovou ikonou jako Bobby Charlton, George Best, Eric Cantona nebo Ryan Giggs. Byl čtvrtek 6. listopadu 1986, když Ferguson poprvé vedl trénink Manchesteru. Slavný klub se potácel na sestupové příčce a zlepšení bylo v nedohlednu. Ale pod přísným skotským koučem se za tu dobu - za necelých sedmadvacet let - vyškrábal na absolutní vrchol.

Z United se stal nejúspěšnější klub v Anglii a jeden z nejuznávanějších v Evropě i na světě. Jen pár trenérů vydrželo u anglických klubů déle. Ovšem to je hluboká historie stará přes sto let. Absolutní rekord drží Fred Everiss, jenž vedl West Bromwich Albion od roku 1902 šestačtyřicet ročníků. V novodobých dějinách je Ferguson na ostrovech jasným vládcem statistik. Šestadvacet let na lavičce Manchesteru je úctyhodných už jen proto, že průměrná životnost trenéra v Premier League jsou čtyři roky.

Rád sleduje a vychovává talenty

"Ferguson svou práci miluje. Moc rád sleduje, jak se hráči zlepšují nebo se vyvíjejí v juniorských kategoriích. A pak je šťastný, když je vidí hrát za první tým United," uvedl Ryan Giggs, kterého Ferguson také vychoval. "Neumíte si představit, co všechno svému zaměstnání ve svém věku dává. I když přijedeme z Ligy mistrů ve čtyři ráno, tak si můžete být jistí, že bude na stadionu už kolem osmé."

Přitom Ferguson není v Manchesteru ojedinělou výjimkou. Rekord Matta Busbyho, jenž na severozápadě Anglie trénoval od roku 1945 do roku 1969, překonal teprve nedávno. A v klubu je teprve devatenáctým trenérem v historii. Pro zajímavost - Sparta, tedy nejúspěšnější český klub, za doby panování Fergusona v United vystřídala na trenérské lavičce osmnáct jmen.

Ferguson nebyl bůhvíjaký hráč. Sice se prosadil ve skotské lize, ale nehynoucí slávy jako útočník nedosáhl. V polovině sedmdesátých let začal trénovat. Tahle role mu vyhovovala a vyhovuje mnohem víc. Jeho kariéra strmě stoupala: v roce 1974 začal u druholigového skotského klubu East Stirlingshire, ve stejném roce přešel do St. Mirren a v roce 1978 už trénoval Aberdeen, kde vydržel až do roku 1986. Ve Skotsku si vybudoval respekt.

Za každé situace chce být nejlepší

Vyhrál třeba Pohár vítězů pohárů a pár měsíců vedl i reprezentaci. Proto si ho vyhlédl tehdy skomírající Manchester United. Tohle spojení úspěšně fungovalo téměř sedmadvacet let. "Jak mohl v Manchesteru vydržet tak dlouho? Zkrátka proto, že tohle prostředí miluje. A taky má vlastnost, že chce být za každé situace nejlepší," prohlásil nedávno pro BBC bývalý anglický fotbalista a trenér Jim Smith. Pro Fergusona, jenž v prosinci oslaví dvaasedmdesátiny, nebyly začátky v Manchesteru snadné.

Nebyl úspěšný hned, ale vedení klubu mu dalo čas na práci, aby si vybudoval kádr podle svých představ. Klub bezhlavě nekupoval hvězdy. Ferguson se zaměřil na výchovu talentů. Takhle se v první polovině devadesátých let do týmu dostali Ryan Giggs, Paul Scholes, David Beckham, Nicky Butt nebo bratři Nevillové. Mladíky doplnili zkušenější Eric Cantona, Roy Keane či Peter Schmeichel.

"Alex Ferguson měl společně s mými rodiči největší vliv na moji kariéru. Rodiče mě přivedli k fotbalu, pomáhali mi v začátku, ale on mě dostal na úplně jinou úroveň. Je tím, komu můžu děkovat za to, že moje kariéra byla tak úspěšná," uznal Beckham na webu Manchesteru, když Ferguson slavil čtvrtstoletí v klubu. Vznikl základ týmu, který Anglii dominuje doteď. První trofej Ferguson slavil v roce 1990, kdy United vyhráli Anglický pohár. Od té doby se skotský kouč podílel na zisku mnoha dalších trofejí. Dohromady jich vyhrál 38.

Ani hvězdy si pod jeho vedením nemůžou vyskakovat

Alex Ferguson v Manchesteru United

-dvojnásobný vítěz Ligy mistrů (1999, 2008)
-vítěz Poháru vítězů pohárů (1991)
-vítěz evropského Superpoháru (1991)
-vítěz Interkontinentálního poháru (1999)
-vítěz mistrovství světa klubů (2008)
-třináctinásobný vítěz anglické ligy
-pětinásobný vítěz Anglického poháru
-čtyřnásobný vítěz anglického Ligového poháru
-desetinásobný vítěz anglického Superpoháru

Pod jeho vedením tým mimo jiné dvakrát ovládl Ligu mistrů a třináctkrát se radoval z ligového titulu. Hráče musí mít pod absolutní kontrolou. Ani největší hvězdy si pod jeho vedením nemůžou vyskakovat. Jakmile se někomu tenhle model začal příčit, rodák z Glasgowa ho bez milosti vyhodil. Takhle skončili třeba Beckham nebo Keane, byť byli v klubu ikonami. "Byly to moje nejhorší tři měsíce na Old Trafford," vzpomínal na špatné vztahy s trenérem ve své biografii Beckham, jenž jednu rozepři odnesl dokonce roztrženým obočím.

"Když mě šéf zrovna nepeskoval, tak si mě prostě nevšímal. Gary Neville vždycky říkal, že se Ferguson aspoň jednou za sezonu obuje do každého hráče. Je to prostě jeho styl. A má s ním výsledky, to je bez diskuse." Dnes už Beckham ví, že pevná vláda nad mužstvem patří k Fergusonovým přednostem, které posunuly Manchester na vrchol. Ale přísný je stejně na své svěřence jako na sebe.

"Nejlepší věc, kterou mi vštípil, je pracovitost. Můžeš být jakkoliv nadaný, ale bez dřiny to nejde. V Manchesteru zažil spoustu skvělých hráčů, ale zůstat mohli jen ti, kdo se rozhodli na sobě tvrdě makat," řekl obdivně Ryan Giggs, jenž pod Fergusonem strávil celou kariéru. Fergusona si necení jen v Manchesteru. V roce 1999 ho královna Alžběta II. za zásluhy povýšila do šlechtického stavu. Od té doby je Sirem Alexem Fergusonem.

V minulosti už několikrát naznačil, že skončí. Ale vždycky si to rozmyslel a dál sbíral pro Manchester trofeje. Definitivně se rozhodl až nyní. Od léta povede United někdo jiný. "Přestavit si Manchester United bez Alexe Fergusona je nemožné. Vždyť je to možná nejlepší manažer všech dob," citoval obránce Jonnyho Evanse server BBC. Mimochodem - tenhle severoirský talent ještě nebyl na světě, když Ferguson začínal v Manchesteru.

Autor: