Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Manchester City zase prodělal miliardy. Jsme na dobré cestě, tvrdí

Sport

  16:29
MANCHESTER/PRAHA - Meziroční zpráva o ekonomickém hospodaření Manchesteru City v sezoně 2011/12 znovu přinesla záporná čísla. Úřadující anglický mistr znovu prodělal obrovskou sumu - tentokrát 97,9 milionů liber (v přepočtu více než tři miliardy korun). Přesto si vedení fotbalového klubu finanční stránku chválí. "Jsme na dobré cestě. Ocitli jsme se jen krůček od dokonání historické proměny," říká výkonný ředitel Ferran Sorriano.

Manchester City (Yaya Touré) foto: Reuters

Sezona Manchesteru City 2011/12 v číslech

- 47 tisíc je průměrná návštěva diváků na stadionu
- 33 procent nárust návštěvníků zaznamenaly oficiální internetové stránky klubu, které byly navíc mnohokrát oceněné
- 62 procent členů klubu to na stadion nemá dál než 16 kilometrů
- 24 let je průměrný věk týmu Manchesteru City
- 178,1 milionů liber rozdal klub na výplatách svým fotbalistům a zaměstnancům
- 231,1 milionů liber byl obrat klubu
- 97,9 milionů liber klub prodělal

Proč u něj panuje takový optimismus? "Citizens" totiž zaznamenali o polovinu nižší ztrátu než v minulém ročníku, kdy prodělal 197,5 milionů liber. "Proto pozitiva jasně převládají nad negativy," zhodnotil pro BBC kladně výsledek finanční zprávy čítající 59 stran i profesor Tom Cannon, který se zabývá strategickým rozvojem na University of Liverpool. "Klub určitě míří správným směrem. Pokud v další sezoně postoupí alespoň do semifinále Ligy mistrou, mohou se dokonce dočkat vyrovnaného rozpočtu," dodal.

Obrat Manchesteru City se od minulého roku zlepšil o více než 50 procent z 153,2 na 231,1 milionu liber a zařadil se tak vedle městského rivala Manchsteru United, Arsenalu a Chelsea. Pouze tyto anglické týmy se mohou pochlubit obratem přesahujícím hranici 200 milionů liber. "Fáze přebudování je za námi, teď se budeme snažit klub vylepšovat," přiznal provozní ředitel Graham Wallace.

Skončila i doba extrémního utrácení za hvězdné posily. Arabský šejk Mansúr už nebude bezhlavě rozhazovat své bohatství. "Věděl, že bude muset investovat, aby z Manchesteru City udělal úspěšný a konkurenceschopný tým. Teď ale přichází další fáze jeho plánu," vysvětlil předseda klubu Chaldun Al Mubarak. Manchester City už výrazně omládnul - průměrný věk hráčů je 24 let.

Pět mladíků si zahrálo za A-tým, žádný z nich se neprosadil

Dalším cílem je vylepšení práce s mládeží. Akademie momentálně druhého týmu Premier League letos dostala ocenění nejvyšší kategorie.  Město navíc schválilo plány na vytvoření nového supermoderního zázemí pro juniory (16 velkých hřišť, jeden stadion s kapacitou pro sedm tisíc diváků, tréninkové plochy a 50 stálých zaměstnanců), které by se mělo slavnostně otevřít v sezoně 2014/15.

"A pak bude z Manchesteru City soběstačná a funkční organizace," řekl k tomu Al Mubarak. Ve výroční zprávě se však našlo i několik závažných problémů. Rozpočet na výplaty fotbalistům a zaměstnancům stoupnul ze 151,6 na 178,1 milionu liber. Pět mladých hráčů si sice zahrálo za A-tým Manchesteru City (Karim Rekik, Luca Scapuzzi, Denis Suárez, Frédéric Veseli a Joan Román), ale žádný z nich se výrazně neprosadil.

FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika
FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika

Monika Pavlíčková (35 let) je maminkou dvou dcer, sedmileté Terezy a čtyřleté Laury, a zároveň také manažerkou obchodního týmu společnosti ABF,...