Dortmund zaváhal v Mönchengladbachu a poprvé v sezoně prohrál

17:55aktualizováno  20:54
BERLÍN - Fotbalisté Dortmundu prohráli 0:2 v Mönchengladbachu, utrpěli první porážku v novém ročníku bundesligy a přišli o první místo v tabulce, na které se vyšvihl Bayern Mnichov. Obhájce titulu a příští soupeř Plzně v základní skupině Ligy mistrů ve šlágru kola remizoval 1:1 s Leverkusenem a vede o bod.

Fotbalisté Dortmundu, zleva Marco Reus, Jakub Błaszczykowski a Neven Subotić foto: Reuters

Německá fotbalová liga - 8. kolo

Mohuč - Hoffenheim 2:2 (82. Choupo-Moting, 90. Noveski - 14. Volland, 22. Firmino)

Mönchengladbach - Dortmund 2:0 (81. Kruse z pen., 87. Raffael)

Schalke - Augsburg 4:1 (28. a 78. Szalai, 16. Boateng z pen., 86. Meyer - 10. Mölders)

Stuttgart - Brémy 1:1 (5. Harnik - 37. Petersen)

Wolfsburg - Braunschweig 0:2 (31. Bellarabi, 86. Kumbela)

Leverkusen - Bayern Mnichov 1:1 (31. Sam - 29. Kroos)

Dortmund si v Mönchengladbachu udržoval trvalou převahu, soupeře pustil do minima šancí, ale na výborného brankáře Marca-Andrého Ter Stegena nevyzrál. Soupeř však využil jednu z mála příležitostí, když deset minut před koncem musel stoper Mats Hummels faulovat v pokutovém území Havarda Nordtveita a pokutový kop využil Max Kruse.

Oslabený Dortmund v duelu Borussií již srovnat nestihl, naopak v 87. minutě zvýšil náskok domácích Raffael. Mönchengladbach se posunul na čtvrté místo tabulky. Bayern měl podobnou převahu, kterou gólově vyjádřil v 29. minutě bývalý hráč Leverkusenu Toni Kroos po centru Francka Ribéryho. Jenže prakticky z protiútoku dostal favorit po třech zápasech gól, když z dorážky prostřelil chybujícího brankáře Manuela Neuera útočník Sidney Sam a dal šestou branku v sezoně, což mu stačí na dělené vedení v pořadí střelců.

I po přestávce pokračoval tlak suveréna poslední sezony, ale bez gólového efektu. Bayern tak ztratil body podruhé v sezoně a nevyužil šanci jít do tříbodového vedení. Trenér Pep Guardiola, jehož tým s Viktorií odehraje v LM příští dva zápasy 23. října v Mnichově a 5. listopadu v Plzni, nasadil sestavu: Neuer - Rafinha, Boateng, Dante, Alaba - Lahm - Shaquiri (71. Robben), Kroos (85. Götze), Schweinsteiger, Ribéry - Müller (80. Mandžukič).

Mohuč s obráncem Pospěchem na poslední chvíli odvrátila pátou porážku v řadě

Braunschweig si připsal první bundesligové vítězství po 28 letech. Poslední slavil 1. června 1985 proti Bayeru Uerdingen (2:1), od té doby střídal působení v druhé a třetí lize. Góly se o historickou výhru, na kterou čekal dolnosaský tým 10.353 dní, postarali Karim Bellarabi a Domi Kumbela. Mohuč s obráncem Zdeňkem Pospěchem na poslední chvíli odvrátila pátou porážku v řadě. S Hoffenheimem inkasovala dvakrát už do 22. minuty, postupně se prosadili Kevin Volland a Roberto Firmino.

V poslední desetiminutovce ale skóre srovnali Maxim Choupo-Moting a kapitán Nikolče Noveski. Augsburg, kterému chyběl záložník Jan Morávek, prohrál na hřišti Schalke 1:4. Do vedení šel v 10. minutě, kdy se trefil Sascha Mölders, jenže za šest minut byl za penaltový faul v jasné pozici vyloučen Ragnar Klavan a gelsenkirchenský tým díky Kevinu-Princi Boatengovi srovnal. Rozhodující gól obstaral ještě před půlhodinou hry Ádám Szalai. Maďarský útočník přidal jednu branku i po přestávce, čtyři minuty před koncem pak uzavřel skóre Max Meyer.