Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Fotbalový boss Ivan Hašek: Jsem rád, že se lidem otevřely dveře

Sport

  10:04
DUBAJ/AL AJN - Před dvaceti let stál fotbalista Ivan Hašek na balkóně Melantrichu a podporoval studenty během sametové revoluce. Nyní řídí největší sportovní svaz v zemi, je uznávaným odborníkem v rozdílných částech světa a hrdý na to, co se v listopadu 1989 odehrálo. Podle něj to většině lidí otevřelo nové možnosti, které by jinak nedostali.

Ivan Hašek. foto: ČTK

Příklad fotbalového světoběžníka dokládá, jak moc se svět pro mnohé Čechy od pádu komunismu změnil. Když při pondělním setkání s novináři šéf fotbalového svazu vzpomínal na historické okamžiky na palubě lodi uprostřed Dubaje, za jeho zády zářily nejluxusnější hotely a stavby světa a na každém kroku bylo zřejmé, jak moc je ve zdejších končinách uznávanou osobností.

Hašek si dodnes vzpomíná na své první setkání s revolučními událostmi. "Na Letnou do Sparty za námi dorazil herec Honza Potměšil s informací, že jednoho studenta na Národní třídě zabili. V kabině jsme měli okamžitě jasno - tímhle pohár trpělivosti definitivně přetekl, postavíme se za studenty. Oznámili jsme klubovému vedení, že budeme stávkovat," popisoval Hašek nezapomenutelné okamžiky.

Jenže klubové vedení hráče zrazovalo, že žádné úmrtí nebylo potvrzeno, a stávka ještě byla o pár dnů odložena. "Stávkovat se proto začalo až později a v nejbližším zápase jsme nastoupili jen s černou páskou na rukávě.

Pamatuji si jako dnes, že hráči soupeře - tuším to byl Inter Bratislava - vůbec netušili, co se děje. Neměli totiž vůbec žádné informace, co se v Praze děje," řekl internacionál, jehož kariéra byla tehdy teprve v rozpuku.

V dalších dnech ale nabraly události překotný spád a před dalším ligovým zápasem sparťané, vedle Haška také Václav Němeček, vyrazili společně s kolegy z Dukly Praha za tehdejším šéfem svazu Rudolfem Kockem.

"Za Duklu tam byli tehdy Milan Luhový, Dušan Fitzel a Pavel Karoch. Řekli jsme panu Kockovi, že vzájemný zápas nechceme hrát, a on reagoval vstřícně: prý že nás chápe, a že tedy svaz zruší celé kolo," vybavuje si Hašek dodnes řadu okamžiků, při kterých byli i fotbaloví soupeři vzácně zajedno.

To už byla revoluce v plném proudu, Haška čekalo vystoupení na Václavském náměstí a po změně poměrů se mu stejně jako dalším sportovcům otevřely nebývalé možnosti. Reprezentační záložník brzy vyrazil na angažmá do Francie, výraznou stopu za sebou zanechal také v Japonsku, do obou zemí se později vrátil jako trenér.

A známou a uznávanou osobností už je také ve Spojených arabských emirátech, kde dokonce vybojoval mistrovský titul. Nic z toho by asi nebylo, nebýt listopadových událostí. Hašek si to moc dobře uvědomuje a je rád, že dostal takovou příležitost se uplatnit.

"Mrzí mě, že někteří lidé dnes spoustu věcí negují, sami sebe shazujeme. Samozřejmě ani mně se nelíbí řada věcí, ale dobře jsem poznal, že podobné problémy včetně rozčarování z politiky prožívají lidé na celém světě. Třeba ve Francii, kde jsem po zkušenostech z Československa těžce zkousával tamní sociální systém," řekl šestačtyřicetiletý funkcionář.

Sám prý na západ od českých hranic mnohokrát poznal, že není nic lepšího než mít svobodnou volbu dokázat, co v člověku je. "Samozřejmě, že všichni nemají stejné možnosti. Ale svět bohužel není ve všem spravedlivý a je jen na nás, jaký si ho uděláme. Každopádně v tomto systému alespoň máme šanci něco ovlivňovat, což tehdy lidem chybělo," uzavřel své vzpomínky na dvacet let staré události.

Autor: