Sparta sahá po první trofeji. Je ve finále poháru

16:10aktualizováno  18:00
JABLONEC/PRAHA - Jedním z hlavních cílů fotbalistů Sparty pro zbytek sezony je triumf v domácím poháru. A k tomu mají po dnešku už velice blízko... Díky vítězství v poměru 3:2 v Jablonci totiž postoupili do finále. Pojistili si tak náskok 1:0 z úvodního utkání.

Jakub Brabec a Léonard Kweuke ze Sparty se radují z prvního gólu foto: ČTK

Nejvýraznějším mužem prvního poločasu bitvy byl Jakub Brabec, jmenovec svého obranného kolegy Ericha. Poprvé na sebe upozornil v 16. minutě, kdy do sítě hlavou usměrnil rohový kop Marka Matějovského. Sparťané se tak i přes herní převahu domácího Jablonce ujali vedení.

Střelec branky ovšem figuroval i v situaci, která následovala vzápětí. Tentokrát však několik desítek fanoušků pražského celku na stadionu nepotěšil. 19letý Brabec totiž skluzem srazil za záda gólmana Vaclíka nepříliš zdařilou střelu kanonýra Davida Lafaty a bylo vyrovnáno.

Na severu Čech se hrál otevřený fotbal plný šancí. Otočit průběh střetnutí mohl Vošahlík, jenže nezpracoval Lafatovu asistenci. Tutovou příležitost pak zahodil ve 38. minutě Jarolím: po zmatcích mladých obránců Přikryla a Brabce hlavičkoval na malém vápně zcela volný, ovšem v ideální gólové pozici trefil pouze nohy gólmana Letenských.

Po změně stran se Sparta zatáhla před pokutové území a vyčkávala na to, s jakými tahy přijde soupeř. Sama přitom hrozila z brejkových situací. Útočník Léonard Kweuke při jedné z nich na sebe nalákal trio obránců a do zakončení vyslal Sionka. Zkušeného záložníka ovšem vychytal Špit.

Hušbauer drama nepřipustil

Jabloneční fotbalisté se pokusili zápas ještě zdramatizovat a poprat se o účast ve finále. V 74. minutě zaznamenal druhou trefu domácích Vít Beneš: naběhl si na Novákův centrovaný míč a hlavou se nemýlil. Ovšem na více se už hráči v zelených dresech nezmohli...

V 82. a 87. minutě tak rozhodl o postupu Sparty dvěma brankami Josef Hušbauer. Nejprve po přihrávce Matějovského přesně obstřelil Špita, poté využil luxusní nabídku Kamerunce Kweukeho a míč ze dvou metrů uklidil do zcela odkryté branky Jablonce.

Soupeřem Sparty bude v plzeňském finále 2. května buď Olomouc, nebo Teplice. Druhý finalista bude znám ve čtvrtek.

PRŮBĚŽNÝ VÝSLEDEK

FK Jablonec - Sparta Praha 2:3 (1:1)
Branky
: 17. Lafata, 73. Beneš - 82. a 87. Hušbauer, 16. J. Brabec.

Rozhodčí: Jech - Urban, Makovička. ŽK: Vošahlík, Piták, Lafata, Loučka - Přikryl, Jarošík, Hušbauer, Kweuke. Diváci: 3120. První zápas: 0:1, postoupila Sparta.

Jablonec: Špit - Štochl, Pavlík, Beneš, Novák - Vošahlík (65. Třešňák), Piták, Loučka, Jarolím, Kopic (85. Jablonský) - Lafata. Trenér: Komňacký.

Sparta: Vaclík - Přikryl, J. Brabec, E. Brabec, Pamič - Sionko, Hušbauer, Jarošík, Matějovský, Krejčí - Kweuke (90. Kerič). Trenér: Hašek.