Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena

Španělé zavřeli cestu Chorvatsku a ovládli skupinu

20:30aktualizováno  23:57
Fotbalisté Španělska porazili díky brance střídajícího Jesúse Navase z 88. minuty Chorvatsko 1:0 a postoupili z prvního místa skupiny C do čtvrtfinále evropského šampionátu. Úřadující mistry světa a Evropy dnes několikrát podržel brankář Iker Casillas.

Španělsko - Chorvatsko (Navas) foto: Reuters

Remíza 2:2 či vyšší nerozhodný výsledek by sice do další fáze šampionátu poslal oba týmy bez ohledu na výsledek souběžně hraného zápasu Itálie s Irskem, ale souboj doposud vedoucích celků skupiny v Gdaňsku žádnou velkou ofenzivní podívanou nenabídl.

Španělé poprvé ohrozili chorvatskou branku ve 12. minutě, kdy Iniesta po Silvově akci ideálně netrefil míč. Tým z Pyrenejského poloostrova podle očekávání častěji držel míč, ale obranu soupeře nepřekonával tak lehce jako v minulém duelu s Irskem (4:0). Ve 23. minutě zkoušel štěstí z velkého úhlu Torres, ale Pletikosu nepřekvapil.

VÍCE O EURU 2012

Chorvatský brankář neměl problém ani s pokusem Ramose, rána druhého stopera Piquého pak mířila nad branku. Poté zahrozili také Chorvaté. Střelu Pranjiče si v klidu pohlídal gólman Casillas a autor tří branek na turnaji Mandžukič z voleje vysoko přestřelil.

Druhý poločas začal v podobném stylu jako ten první. Obrovskou šanci však měli v 59. minutě svěřenci trenéra Slavena Biliče. Modrič unikl po pravé straně, nacentroval před branku volnému Rakitičovi, jehož hlavičku doprostřed branky vyrazil výborným zákrokem kapitán Casillas.

Španělé dál předváděli svou typickou hru, ale chyběla jim přímočarost v zakončení. Chorvaté dobře bránili a spoléhali na protiútoky. V 79. minutě se po jednom z nich dostal míč k náhradníkovi Perišičovi, ale jeho přízemní ránu vyrazil opět pozorný španělský gólman.

Jeho protějšek Pletikosa se zase blýskl po Iniestově tvrdé střele z úhlu, ale v 88. minutě už neměl šanci. Střídající Fábregas našel obloučkem v pokutovém území právě Iniestu, který z hranice ofsajdu předložil míč před prázdnou branku dalšímu náhradníkovi Navasovi a ten nezaváhal. Španělsko neprohrálo v 17. soutěžním zápase za sebou a zachovalo si šanci stát se prvním celkem v historii, který obhájí titul mistrů Evropy.

Hvězda zápasu

LN vybraly Andrése Iniestu, který přihrál na jediný španělský gól. V tipovací soutěži serveru Lidovky.cz Trenér na Euru tak dostane tři body navíc.

Podle španělského trenéra Vicente del Bosqueho Chorvati jeho týmu ztížili zápas výbornou defenzivou. "Bylo to velmi nervózní a tvrdé utkání. Uzavřeli to vzadu a nedali nám příliš prostoru. Poslali jsme do hry Ceska (Fábregase), protože jsme nepotřebovali jen držet míč, ale někoho, kdo se dokáže dostat do brankových příležitostí," uvedl po utkání jednašedesátiletý kouč.

Jeho protějšek Slaven Bilič poděkoval hráčům za heroický výkon. "Nevyhráli jsme pouze proto, že jsme neproměnili naše šance. Ukázali jsme se v dobrém světle a chybělo nám pouze štěstí, které dělá rozdíly. Myslím, že odcházím od excelentní generace s velkou šancí na zlepšení," dodal třiačtyřicetiletý kouč, jenž odcházejí do Lokomotivu Moskva.

Záložníka Ivana Rakitiče mrzelo, že zahodil největší příležitost v zápase. "Asi z toho nebudu moci spát, protože jsem nás mohl poslat do vedení. Nemusíme však ničeho litovat. Na hřišti jsme nechali všechno, hráli jsme srdcem a můžeme odcházet se vztyčenou hlavou," uvedl čtyřiadvacetiletý hráč španělské Sevilly.

Chorvatsko - Španělsko 0:1

Branka: 88. Navas. Rozhodčí: Stark - Salver, Pickel (všichni Něm.). ŽK: Čorluka, Srna, Strinič, Jelavič, Rakitič (všichni Chorvatsko). Diváci: 39.076.

Chorvatsko: Pletikosa - Vida (66. Jelavič), Čorluka, Schildenfeld, Strinič - Vukojevič (81. Eduardo), Rakitič - Srna, Modrič, Pranjič (66. Perišič) - Mandžukič.
Španělsko: Casillas - Arbeloa, Piqué, Ramos, Alba - Xavi (89. Negredo), Busquets, Xabi Alonso - Silva (73. Fábregas), Iniesta - Torres (61. Navas).