Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří

Messi a spol. opět bez trofeje. Copa America vyhráli domácí Chilané

0:56
SANTIAGO - Fotbalovými mistry Jižní Ameriky jsou poprvé v historii Chilané. Ve finále šampionátu v Santiagu porazil domácí výběr Argentinu na penalty 4:1, v normální hrací době ani v prodloužení branka nepadla.

Zklamaný Lionel Messi. foto: ČTK/AP

Lionel Messi tak po loňském prohraném finále MS s Německem ani tentokrát první trofej se seniorskou reprezentací Argentiny nezískal. Vyhlášený střelec Barcelony se na turnaji trefil jen jednou.

Argentina byla ve finále favoritem, neboť z 85 vzájemných zápasů prohrála jen šest a na jihoamerickém mistrovství ještě Chile nikdy nepodlehla. Nakonec ale musí na patnáctou kontinentální trofej čekat dál, naposledy ji získala v roce 1993.

Úvodní minuty patřily chilskému výběru, avšak argentinská obrana odolala a v 21. minutě mohl padnout gól na druhé straně. Po Messiho centru hlavičkoval Agüero, ale brankář Bravo na čáře reflexivně zasáhl.

Po půlhodině hry přišli hosté o zraněného útočníka Di Maríu a jeho náhradník Lavezzi mohl v nastavení první půle skórovat, jenže střelu z nadějné pozice nasměroval přímo do rukavic chilského gólmana.

Souboj o míč. Nicolas Otamendi (vlevo) vs. Arturo Vidal.
Fotbalisté Chile oslavují vítězství na Copa America.

Po změně stran byl často vidět domácí záložník Vidal, ale jeho technické finesy ani dravý průnik v 77. minutě ke gólu nevedly, Sánchezův volej zase krátce nato proletěl vedle argentinské branky. Na druhé straně mohl z posledního útoku rozhodnout Higuaín, ale ani on neuspěl.

Stav 0:0 nezměnilo ani prodloužení, i když ve 105. minutě šel po Mascheranově chybě sám na argentinskou branku Sánchez, a souboj neporažených týmů musely rozhodnout penalty.

Z argentinské trojice ale proměnil jen Messi, Higuaín pak branku vysoko přestřelil a Banegův pokus chytil Bravo. Sánchez pak ve čtvrté sérii zajistil Chile historický triumf lehkou střelou k opačné tyči, než kam se vrhl Romero.

„Je to splněný sen, tahle generace hráčů si zasloužila takový triumf,“ radoval se Arturo Vidal. „A zaslouží si ho i chilský národ, potřebovali něco tak krásného, jako stát se šampiony Copy América,“ doplnil záložník Juventusu Turín.

Zato Messi a spol. smutnili. Kouč Gerardo Martino řekl, že si tým nezasloužil další bolestivou porážku. „Po 120 minutách velmi dobré hry měla podle mě vyhrát Argentina,“ uvedl trenér, který před čtyřmi lety dovedl do finále Paraguay a trofeje se rovněž nedočkal.

Chile - Argentina 0:0 po prodl., pen. 4:1

Penalty proměnili: Fernández, Vidal, Aránguiz, Sánchez - Messi. Neproměnili: Higuaín, Banega (oba Arg.). Rozhodčí: Roldán - Guzmán, De la Cruz (všichni Kol.). ŽK: Silva, Medel, Diaz, Aránguiz - Rojo, Mascherano, Banega. Diváci: 45.693.

Chile: Bravo - Isla, Silva, Medel, Beausejour - Aránguiz, Diaz, Vidal - Valdivia (75. Fernández) - Sánchez, Vargas (95. Henríquez). Trenér: Sampaoli.

Argentina: Romero - Zabaleta, Otamendi, Demichelis, Rojo - Pastore (81. Banega), Mascherano, Biglia - Messi, Agüero (74. Higuaín), Di María (29. Lavezzi). Trenér: Martino.