Sparta využila zaváhání Plzně, v dohrávce Bohemians s Brnem gól nepadl

19:42
PRAHA - Plzeňští fotbalisté si čtyřbodový náskok dlouho neužili. Po vítězství nad mistrovskou Spartou ve 14. kole prohráli 1:2 v Jihlavě a vedou zase jen o bod. Letenští totiž svůj venkovní zápas zvládli a na Slovácku zvítězili 2:0. Uspěl také třetí Jablonec, který po výhře 1:0 nad Mladou Boleslaví ztrácí na lídra pouhé dva body. Vedoucí trojici a zbytek ligy dělí velká mezera.

Slovácko - Sparta Praha foto: ČTK

Souboj týmů s nejhorší formou gól nepřinesl

Fotbalisté Brna v pondělní dohrávce první ligy remizovali 0:0 na hřišti Bohemians Praha 1905 a zůstali předposlední, alespoň však ukončili sérii pěti prohraných zápasů. Pražané v nejvyšší soutěži bodovali poprvé po třech kolech a jsou na desátém místě tabulky.

Na první střelu na bránu čekaly čtyři tisícovky fanoušků až do 82. minuty, kdy Švenger po rohu s vypětím sil vyrazil Buchtovu hlavičku na tyčku. Střídající Slančík pak poslal dorážku „nůžkami“ nad břevno.

Bohemians měli v závěru tlak, ale brněnského gólmana Hladkého vážněji neohrozili. I proto je při odchodu ze hřiště doprovázel pískot z tribun a pokřik „My chceme Bohemku“.

Bohemians Praha 1905 - Zbrojovka Brno 0:0

Rozhodčí: Proske - Peřina, Mokrusch. ŽK: Nerad - Zavadil. Diváci: 4108.

Sparta tlak ustála

Hrozil jim pád na třetí místo tabulky, ale sparťanští fotbalisté druhou příčku uhájili a navrch se přiblížili vedoucí Plzni. Na Slovácku totiž vyhráli 2:0. V prvním poločase vstřelil gól Dočkal, po přestávce se prosadil Konaté.

Sparta se před svým zápasem dostala pod tlak. Aby udržela druhé místo, musela na Slovácku vyhrát. Jablonec totiž už v sobotu porazil Mladou Boleslav a tým z Letné v neúplné tabulce přeskočil o dva body.

Úřadující ligový šampion však svůj úkol zvládl. Alespoň z části tak napravil týden staré zaváhání s Viktorií Plzeň, která navíc tentokrát prohrála v Jihlavě a vede už jen o bod. Sparta svého soupeře nesmetla, ale převahu si udržovala takřka celý zápas. Zvládla tak absenci záložníka Matějovského, jenž pykal za vyloučení s Plzní, a brzké střídání Váchy vynucené zdravotními problémy.

Slovácko - Sparta 0:2 (0:1)

Branky: 38. Dočkal, 57. Konaté. Rozhodčí: L. Kovařík - Mencl, Vysloužil. ŽK: Kuncl, Břečka (oba Slovácko). Diváci: 7682.

Plzeň padla v Jihlavě

Vedoucí Plzeň nečekaně prohrála v Jihlavě 1:2 a v čele tabulky má před Spartou už jen bodový náskok. Viktoria vedla díky trefě Davida Limberského z konce první půle, ale po změně stran otočili skóre Muris Mešanovič a náhradník Lukáš Masopust.

Plzeň nepotvrdila minulý domácí triumf nad Spartou, ukončila sérii šesti vítězných zápasů v nejvyšší soutěži, kde podruhé v sezoně prohrála. Naopak Vysočina bodovala i v pátém utkání pod novým trenérem Romanem Kučerou, z toho počtvrté naplno.

Jihlava - Plzeň 2:1 (0:1)

Branky: 57. Mešanovič, 77. Masopust - 45. Limberský. Rozhodčí: Nenadál - Kordula, Urban. ŽK: J. Krejčí - Hejda. Diváci: 4025.

V Hradci Králové se hrálo bez branek

Fotbalisté posledního Hradce Králové remizovali doma 0:0 s Libercem a ukončili sérii sedmi porážek v nejvyšší soutěži. Východočeský nováček poprvé pod novým trenérem Bohuslavem Pilným neprohrál, ale k nesestupovým místům mu chybí sedm bodů. Slovan uhrál osmý nerozhodný výsledek v sezoně.

„Vzhledem k postavení v tabulce nám získaný bod moc nepomůže, vzhledem k další motivaci ano,“ řekl na tiskové konferenci trenér Hradce Róbert Barborík. „Abychom mohli reálně myslet na záchranu, musíme mít po podzimu dvanáct bodů. Ale to je jenom teorie, musíme dál tvrdě pracovat. Třeba překvapíme,“ doplnil Barborík.

Hradec Králové - Liberec 0:0

Rozhodčí: Zelinka - Pelikán, Pospíšil. ŽK: P. Černý - Pimpara, Delarge, Mudra. Diváci: 2146.

Druhé místo vystřelil Mingazov

Jablonec porazil díky brance Ruslana Mingazova doma Mladou Boleslav 1:0 a posunul se na druhé místo tabulky o dva body před pražskou Spartu. Obhájce titulu má však k dobru nedělní zápas na hřišti Slovácka.

Severočeši potvrdili, že se jim doma daří a ani v sedmém zápase nenašli na Střelnici přemožitele (5 výher, 2 remízy). Za vedoucí Viktorií Plzeň, která v neděli nastoupí v Jihlavě, zaostávají o dva body. Boleslav naopak prodloužila svou venkovní mizérii, když z posledních šesti zápasů na soupeřových hřištích získala pouhé dva body a už 446 minut nedala gól.

Daniel Rossi Silva z Jablonce (vlevo) si chrání balón před dotírajícím Jasminem...

Baumit Jablonec - FK Mladá Boleslav 1:0 (0:0)

Branka: 54. Mingazov. Rozhodčí: Příhoda - Moláček, Jiřík. ŽK: Martin Doležal I. - Ďuriš, Magera. Diváci: 2210.

O výhře nad Baníkem rozhodl Hora

České Budějovice zvítězily nad Ostravou 1:0, když jediný gól utkání vstřelil v úvodu Jakub Hora. Jihočeši zvítězili na domácím hřišti poprvé od srpnové výhry nad Mladou Boleslaví a v neúplné tabulce se posunuli z předposlední patnácté na dvanáctou příčku.

Jihočeši se tak dočkali teprve druhého vítězství v posledních deseti zápasech. Ostrava naopak potvrdila, že venku se jí nedaří a prohrála čtvrté z posledních pěti ligových utkání na soupeřově hřišti.

Dynamo České Budějovice - Baník Ostrava 1:0 (1:0).

Branka: 10. Hora. Rozhodčí: M. Paták - Hrabovský, Fišer. ŽK: Hála, Podstavek, Benát - Mensah. Diváci: 3580.

Teplice znovu neuspěly venku

Fotbalisté Teplic ani posedmé v sezoně nedokázali vyhrát na hřišti soupeře, v Příbrami remizovali 1:1. Po zlepšeném výkonu ve druhé půli dohnali manko po gólu Jakuba Řezníčka a David Jablonský zařídil alespoň bod, který udržel Severočechy v tabulce před Příbramí. Ta bodovala v šestém ze sedmi utkání pod trenérem Pavlem Tobiášem.

„Remíza mrzí hodně, utkání jsme dominovali, ale udělali jsme jednu hloupou chybu a to nás stálo vítězství. Měli jsme vyhrát,“ řekl po utkání příbramský střelec Řezníček. „Jsem rád, že to moji hráči berou jako ztrátu. Nutím je však k pokoře, tak i já musím být pokorný. Hráli jsme s těžkým soupeřem a máme bod, který musíme brát. Z pohledu, že jsme vedli, to ztráta je, ale po druhé půli jsme mohli dopadnout i hůř, takže bod s Teplicemi beru,“ hodnotil trenér Tobiáš.

1. FK Příbram - FK Teplice 1:1 (1:0)

Branky: 45. Řezníček - 69. Jablonský. Rozhodčí: Orel - Wilczek, Dobrovolný. ŽK: Krameš - Vondrášek, Jablonský.

Dukla - Slavia 2:2, rychlé čtyři góly, pak klid

Dukla remizovala na Julisce se Slavií 2:2 a ani na sedmý pokus po návratu do nejvyšší soutěže soupeře v malém pražském derby neporazili. Všechny branky padly v prvním poločase, ve kterém hosté dvakrát vedli díky gólům Martina Dobrotky s Milanem Škodou. Domácí pokaždé vyrovnali, o což se zasloužili Marek Hanousek a Jakub Považanec.

Vlevo Laco Takács z Teplic a vpravo Martin Zeman z Příbrami.
Momentka z utkání Příbram - Teplice.
Zleva Marek Hanousek z Dukly a Jaromír Zmrhal ze Slavie bojují o míč.
Zleva brankář Dukly Filip Rada, Milan Černý ze Slavie a Vjačeslav Karavajev z...

První poločas se sice hrál v režii Dukly, hosté ale vytěžili z minima maximum a dvakrát v něm vedli. Poprvé v 16. minutě, kdy po několika zahozených domácích šancích potrestal Dobrotka zaváhání obrany, která nedokázala ani na několik pokusů odvrátit vysoký míč.

„Jsem ze zápasu trochu rozpolcený, protože jsme Slavii jasně přehráli, takže jsem spokojený s hrou, ale ne s výsledkem,“ řekl trenér Dukly Luboš Kozel. „Ale cením si toho, že i po těch laciných brankách jsme se okamžitě dokázali zvednout a vyrovnat,“ přidal.

Dukla Praha - Slavia Praha 2:2 (2:2)

Branky: 25. Marek Hanousek, 35. Považanec - 16. Dobrotka, 29. Milan Škoda. Rozhodčí: Kocourek - Blažej, Hájek. ŽK: Matěj Hanousek - Baéz. Diváci: 6080.