SOUHRN: Sparta odmítla posun do čela, skvostná série Baníku pokračuje

22:13aktualizováno  13. září 22:41
PRAHA - Nejvyšší fotbalová liga pokračuje sedmým kolem a po odehraných šesti víkendových utkáních dochází v tabulce k velkým změnám. Slavia po páteční prohře s Brnem klesla na třetí příčku, naopak Jihlava zaznamenala první vítězství v ročníku a odpoutala se od poslední pozice. Skvělým obratem zaujal Jablonec. Sparta pouze remizovala s Teplicemi a zůstává druhá.

Radost Baníku. foto: MAFRA - Adolf Horsinka

O šance a zajímavé momenty nouze nebyla, gól však v souboji neporažených Teplic s mistrovskou Spartou nepadl. Na Spartu se tak bodově dotáhl třetí Jablonec a na rozdíl tří bodů jí může odskočit vedoucí Plzeň, pokud v pondělní dohrávce vyhraje v Liberci.

Sparťané tak nepoletí do Neapole za Evropskou ligou s příliš dobrou bilancí - z posledních čtyř ligových zápasů dvakrát prohráli a jednou remizovali. Momentálně šesté Teplice dělily v novém ročníku body už popáté.

Zleva teplický záložník Admir Ljevakovič (vpředu), obránce Michael Lüftner a...

Sparta se sice snažila útočit, ale v první půli nebyla směrem dopředu skoro vůbec nebezpečná, za zmínku stojí jen Lafatova hlavička z dálky a doprostřed branky z 29. minuty a nepřesná střela Krejčího v nastaveném čase.

Po pauze se situace změnila. Ještě ve 48. minutě se po závaru dostal ke střele zblízka Litsingi a Bičík jen stěží vyrazil, pak už ale hrozila hlavně Sparta. V 60. minutě využil Dočkal zmatku na hřišti a po jeho kolmici měl spoustu místa na pravé straně Krejčí, jenže z úhlu trefil jen nohy brankáře Grigara.

A ještě víc vyčítavých pohledů mířilo na Krejčího o čtvrt hodiny později - zůstal zapomenutý za obranou, zpracoval si centr a měl dost místa, jenže střílel vedle.

FK Teplice - Sparta Praha 0:0

Rozhodčí: Zelinka - Pelikán, Jiřík. ŽK: Hošek, Vondrášek - Matějovský, Kováč, Brabec. Diváci: 10 460.

I když se hrálo bez branek, víc než 10 000 diváků mělo stále na co koukat a tempo neopadalo. Těsně před Krejčího zaváháním Bičík s obtížemi vyrazil Mahmutovičovu střelu nůžkami, pak zase jen sledoval přímý kop Vůcha, který letěl těsně nad.

V závěru měli víc sil hosté, jenže nevyužili ani dvě velké šance. Tečovaný centr Konatého dokázal u tyče vyrazit Grigar, který vzápětí vytěsnil na další roh i utěšenou střelu Dočkala.

První domácí ztráta pro Slavii

Slávisté utrpěli první domácí ztrátu v nové sezoně, Brnu podlehli 1:3 a klesli na třetí místo za Spartu. Zbrojovka navázala na jarní výhru v Edenu z Poháru České pošty, v samostatné nejvyšší soutěži ale zvítězila na hřišti Slavie vůbec poprvé. Pražany poslal do vedení Milan Černý, dvěma góly ale otočil skóre Stanislav Vávra.

Slavia Praha - Zbrojovka Brno 1:3 (1:1)

Branky: 17. M. Černý - 42. a 60. Vávra, 77. Zavadil z pen. Rozhodčí: Nenadál - Kříž, Arnošt. ŽK: V. Vukadinovič, Juhar, M. Černý - Zavadil. Diváci: 5823.

Slávistickou snahu o vyrovnání pak zbrzdili domácí fanoušci, kteří házeli na trávník různé předměty a rozhodčí asi na dvě minuty přerušil hru. Když se Pražané nadechovali k náporu, udeřili hosté potřetí. Černý fauloval v 76. minutě Briganta a Zavadil z penalty nezaváhal.

Došek skóroval za Slovácko pošesté v sezoně

Už byli blízko své druhé výhře v tomto ročníku, nakonec však nováček první fotbalové ligy z Českých Budějovic remizoval se Slováckem 2:2. Domácí v úvodních minutách působili bázlivým dojmem a zdálo se, že se spíš na hřišti hledají. Toho chtěl využít Kalouda, jenž se v 7. minutě dostal ke střele, ale Křížek jeho pokus zlikvidoval.

Tápání Českých Budějovic však brzy skončilo. První příležitost však ještě svěřenci trenéra Urbana nevyužili. Hora ideálně hrudníkem posunul míč na nabíhajícího Linharta, jenž se tak dostal sám před Heču. Českobudějovický útočník však volil v koncovce razanci místo techniky a branku minul.

Fotbalista Slovácka Libor Došek

Linhart ale dlouho zoufat nemusel, po chvíli své selhání napravil. Ve 14. minutě vrátil přetažený centr Benáta před branku Vošahlík a Linhart hlavou tentokrát Heču překonal.

Ve 25. minutě Hora na půlce napadal jednoho z bránících hráčů Slovácka a vybojoval tím míč pro Linharta. Ten jej přiťuknul Benátovi, jehož střelu obrana hostů zblokovala. Míč se však odrazil k Horovi, jenž chtěl technicky obstřelit Heču. Gólman Slovácka na balón dosáhnul, ale vytlačil ho jen k Vošahlíkovi a ten pohodlně zvýšil na 2:0.

Utkání 7. kola první fotbalové ligy mezi SK Dynamo České Budějovice - 1. FC...

Druhou část začali hosté aktivněji a brzy se za svou snahou dočkali odměny. V 52. minutě nezasáhl dlouhý nákop hostujícího týmu Klesa, který promáchl. K míči se tak lehce dostal Kerbr, jenž prostřelil Křížka a snížil. V 57. minutě měl navíc na hlavě vyrovnání Došek, ale českobudějovický brankář jeho pokus vytáhnul na roh.

Hosté se tradičně spoléhali na vysoké míče, které mířily nejčastěji na Doška. A útočník Slovácka v jedné šanci neselhal - v 88. minutě hlavou rozhodl o nerozhodném výsledku.

Dynamo České Budějovice - 1. FC Slovácko 2:2 (2:0)

Branky: 14. Linhart, 25. Vošahlík - 52. Kerbr, 88. Došek. Rozhodčí: Příhoda - J. Paták, Antoníček. ŽK: Volešák, Hora, Machovec - Rada. Diváci: 2764.

Bohemians vyhráli potřetí ze čtyř venkovních utkání

Těsným vítězstvím 1:0 hostujících Bohemians 1905 skončilo pražské derby na Julisce. Domácí Dukla nestačila na soupeře, který se zlepšil po přestávce.

Nejprve diváky namlsal domácí Štetina, jehož tečovaný pokus z přímého kopu prosvištěl kolem levé tyče a po následním rohu hlavičkoval Beauguel těsně vedle. Poté po centru Bergra střílel Považanec bez přípravy do Švengra.

Pak těsně přestřelil domácí branku Mosquera a po hodině hry střílel z dálky těsně vedle Jindřišek. Přišla první dvě střídání, domácí posílil čerstvý Néstor a hosty Lietava. A hra se přece jen trochu zrychlila, oba soupeři šli za vítězstvím.

To se povedlo v 79. minutě nádhernou střelou hostujícího Moravce, který střelou z dálky zaskočil Chudého.

Dukla Praha - Bohemians Praha 1905 0:1 (0:0)

Branka: 79. Moravec. Rozhodčí: Marek - Peřina, Dobrovolný. ŽK: Štetina (Dukla). Diváci: 4786.

Ostrava doma bodovala pošesté za sebou

Už s podporou skalních fanoušků vyhráli fotbalisté Baníku Ostrava nad Mladou Boleslaví těsně 1:0. Jedinou branku utkání vstřelil ve 20. minutě Marek Šichor, když přesně pálil k levé tyči. Domácí tak alespoň trochu odčinili debakl z posledního kola, v němž prohráli v Liberci vysoko 0:6, a ukázali, že se jim na stadionu na Bazalech daří. Vždyť zde pošesté v řadě neprohráli.

Baník Ostrava - FK Mladá Boleslav 1:0 (1:0)

Branka: 20. Šichor. Rozhodčí: Orel - Nádvorník, Hock. ŽK: Frydrych, Sukup, Pavlenka - Ďuriš, Rosa, M. Vukadinovič. Diváci: 3803.

Přestože slezský klub před utkáním zjednodušil pravidla pro nákup vstupenek, po výprasku na severu Čech přišlo ještě méně lidí než na Brno. S ultras se však na Bazaly vrátila alespoň fotbalová atmosféra a Baník v ní udeřil hned z první povedené akce. Šichor si ve 20. minutě na velkém vápně vzorně zpracoval chytrý pas Lindpereho, tváří v tvář Hruškovi zachoval klid a umístěnou střelou k tyči poslal domácí do vedení. To už Baníkovci udrželi až do závěrečného hvizdu.

Radost Baníku.

Jihlava poprvé v sezoně vyhrála

Až v sedmém kole nejvyšší soutěže zjistili jihlavští fotbalisté, jak chutná vítězství. Dočkali se ho na hřišti Hradce Králové, kde vyhráli až překvapivě hladce 3:0.

V 30. minutě mohli domácí skórovat z rychlého brejku, ale nakonec přečíslení vyřešili ke spokojenosti hostujících obránců nepřesnou přihrávkou. Místo toho udeřila do té doby v útoku naprosto neškodná Vysočina. Jungr z levé strany odcentroval přesně na Harbu, ten do poslední chvíle čekal na pohyb brankáře a posléze balón poslal nechytatelně k pravé tyči domácí brány.

Fotbalista Jihlavy Haris Harba

Kanonýr Jihlavy vstřelil vůbec svůj první gól v letošní sezoně, navíc proti svému bývalému klubu, ze kterého odešel v létě 2013.

Hradec Králové - Vysočina Jihlava 0:3 (0:1)

Branky: 31. a 83. Harba, 88. Kukol. Rozhodčí: Proske - Kotík, Hájek. ŽK: Holeš, Mareš, Křižko - Kučera, Vaculík. Diváků: 3031.

Definitivně mohl rozhodnout v 74. minutě Kučera, ale po přihrávce Harby v tváří tvář domácímu gólmanovi Koubkovi vůbec netrefil branku. A tak si oba hráči o devět minut později role vyměnili. Harba oprášil pověst kanonýra a vstřelil druhou branku v zápase. Bosenský snajpr zařídil i třetí gól. Po jeho centru se hlavou prosadil ještě střídající Kukol, který vstřelil svůj premiérový ligový gól v angažmá na Vysočině.

Příbram prohrála popáté za sebou

Ještě ani ne dvacet minut před koncem fotbalisté Jablonce v Příbrami prohrávali. Pak ovšem předvedli čtyřgólový obrat. Na trefu domácího Řezníčka odpověděli Romera, Jun, Rossi a Kopic. Příbram tak zůstává se dvěma body poslední.

Příbram udeřila v úvodu druhé půle. Fillo si pěkně pohrál na levé straně s několika jabloneckými hráči a předložil tutovku Řezníčkovi, který se z malého vápna nemýlil. V další šanci byl o pár minut později opět Řezníček, ale tentokrát nemířil přesně.

Jablonec musel hrát dopředu, postupně se tlačil do zakončení, ale opět nenašel recept na skvěle chytajícího Boháče, který několikrát podržel příbramské mužstvo.

1. FK Příbram - Baumit Jablonec 1:4 (0:0)

Branky: 48. Řezníček - 73. Romera, 78. Jun z pen., 85. Rossi z pen., 88. Kopic. Rozhodčí: L. Kovařík - Moláček, Urban. ŽK: T. Krbeček, Fillo (oba Příbram). ČK: 83. Krbeček.

Poté se však u Litavky začaly dít věci. V 73. minutě se na hranici ofsajdu dostal k míči Romera, sudí nechal pokračovat ve hře a jablonecký obránce střelou do odkryté branky srovnal.

O pět minut později fauloval Sus ve vlastním pokutovém území a sudí Kovařík nařídil pokutový kop. K tomu se postavil ostřílený kanonýr Jun, poslal míč k tyči a dokonal obrat.

Příbram se snažila vyrovnat, ale tlak byl zastaven v 83. minutě faulem Tomáše Krbečka, který byl oceněn druhou žlutou kartou a následně i červenou. Hned o dvě minuty později přišel třetí trest v podobě branky jabloneckých. Rossi napálil míč z větší dálky bez rozpaků do sítě a dal dvougólový náskok Severočechům.

To stále nebylo vše. Dvě minuty před naplněním devadesáti minut se Jablonec radoval počtvrté, kdy Kopic prostřelil padajícího Boháče.