Favorité nezaváhali. Plzeň přehrála Baník, Sparta otočila duel s Hradcem

17:36aktualizováno  19:45
PRAHA - Fotbalová Synot liga měla na v neděli na programu poslední duely 8. kola. A na trávnících se představili největší favorité na titul. Oba pohodlně zvítězili: Plzni proti Baníku pomohla hra v početní převaze a úvodní trefa z penalty. Sparta doma s Hradcem Králové prohrávala, skóre však otočila a zvítězila 3:1.

Fotbalisté Plzně se radují z vítězství nad ostravským Baníkem. foto: MAFRA - Pavel Němeček

Viktoria vedená bývalým trenérem Baníku Miroslavem Koubkem měla od začátku převahu, ale dlouho si nevěděla rady s dobře napadajícími hosty. Až na střílený centr Petržely se dlouho před brankou Ostravy nic zajímavého nedělo. Kolem 25. minuty však Plzeň přepnula na vyšší rychlostní stupeň a vytvořila si velký tlak.

Hlasy trenérů

Miroslav Koubek (Viktoria Plzeň): "Vyhráli jsme zaslouženě, byli jsme vyspělejším týmem. Baník hrál podle očekávání nepříjemný fotbal, dobře napadal a předvedl bojovný a pracovitý výkon. Jsem rád, že jsme si s tím poradili. Ta penaltová situace nám pomohla, abychom se cítili jistě. Naopak nám to nepomohlo v tom, že se Baník v deseti ještě více zatáhl do bloku, který se těžce dobývá. K úplné spokojenosti mi chyběl další gól, šance na to byly. V koncovce nám ale chybí klid a často si to děláme těžší, než je třeba."

Tomáš Bernady (Baník Ostrava): "Jeli jsme sem s vědomím síly Plzně. Doma dokáže hrát nátlakově, útočí po rychlých stranách, to jsme chtěli eliminovat i změnami v sestavě. Do 30. minuty se nám to dařilo, ale po individuální chybě došlo ke zhroucení systému, museli jsme udělat změny. Od Kaši to byla lehkovážnost. Upozorňovali jsme hráče, že domácí jsou důrazní a hrají na hranici faulu. Měl to proto vyřešit, když na to měl dost času. Nechci spekulovat, zda byl faulován. Sice se nám dařilo ustát šance Plzně, ale sami jsme se nedostávali dopředu. Po zisku míče nám chyběla první či druhá přesnější přihrávka, abychom rozeběhli útok. I vinou dobrého presinku Viktorky jsme míče ztráceli."

Vaněk však střílel jen do středu branky, Kolář pak v ideální pozici hlavou přestřelil podobně jako Pilař tvrdou střelou ze 20 metrů. Ve 30. minutě mohl jít sám na branku Pilař, ale gólman Pavlenka byl u míče dříve. Hned v zápětí však už přišel klíčový okamžik zápasu.

Na dlouhý nákop za obranu sprintoval Chramosta v souboji s hostujícím obráncem Kašou. Ten byl u míče dříve, ale osobní souboj ve vápně i kvůli přistrčení rukou neustál, Chramosta mu míč sebral a Kaša ho v pádu fauloval.

Jelikož se plzeňský útočník dostával do vyložené šance, sudí Příhoda Kašu vyloučil a nařídil pokutový kop. Míč si vzal Kolář a třetím proměněným pokutovým kopem v této sezoně potvrdil, že po loňském penaltovém trápení našla Plzeň svého exekutora.

Do druhé půle v plzeňském dresu vyběhl Tecl místo Chramosty. Plzeň však využívala oslabení soupeře a hrozila zejména z druhé vlny, kam se obrana hostí nestíhala přesunout. Procházka však po zpětné přihrávce mířil nad, Řezníkovu střelu zas špičkou vykopl brankář Pavlenka. Po Petrželově přízemním centru pak ve skluzu netrefil odkrytou branku Tecl.

Krásnou ránu pak vyslal Vaněk, ale brankář Pavlenka znovu hosty zachránil parádní robinzonádou. Vaněk se však dočkal čtvrt hodiny před koncem. Naskočil si na centr Tecla a hlavičkou o tyčku definitivně rozhodl. Viktoria tak s Ostravou neprohrála v desátém ligovém duelu po sobě.

Nováček na Letné vedl, Sparta ale senzaci nepřipustila

Sparta oproti čtvrtečnímu zápasu Evropské ligy v Neapoli udělala čtyři změny v sestavě. Na lavičce zůstali záložníci Mareček, Dočkal, Matějovský a stopera Kováče nahradil uzdravený Holek, který se do základu vrátil po téměř dvouměsíční pauze.

Vítězslav Lavička (Sparta Praha): "Po Neapoli to byl v uvozovkách všední zápas a jsem rád, že jsme ho zvládli. Z výkonu mám dobrý pocit, přestože jsme do utkání nevstoupili dobře a prakticky z první akce v naší šestnáctce jsme inkasovali. Zkrat v defenzivě nás přibrzdil, protože jsme od začátku chtěli soupeře zatlačit. Převahu jsme získali až postupem času, ale věřil jsem, že skóre otočíme. Kluci bojovali a vypracovali si spoustu šancí, které jsme potom dokázali také proměnit. Radost mám i z návratu Maria Holka, který je pro nás stoper číslo jedna."

Luboš Prokopec (Hradec Králové): "Zápas se pro nás vyvíjel dobře, už v šesté minutě jsme vedli a to je na hřišti Sparty, pokud tam tým jako my chce pomýšlet na body, hrozně důležité. Bohužel jsme ale brzy inkasovali. Po přestávce jsme čekali, že Sparta bude tlačit, ale doufali jsme, že nám tím dá šanci k brejkům. K nim jsme se sice dostali, ale buď jsme špatně vyřešili finální přihrávku, nebo jsme místo rychlého přenesení hry podrželi míč a promarnili možnost na brejk."

Hradec přijel na Letnou s nejhorším útokem v soutěži a naopak nastoupil proti nejpevnější obraně ligy, papírové předpoklady už ale v 6. minutě postavil na hlavu Malinský. Hostující záložník využil Shejbalovu přihrávku a připsal si první ligovou branku v kariéře.

Sparta poté přitlačila, vyrovnat se jí však podařilo se štěstím. Po Krejčího centru se míč od Konatého odrazil k Lafatovi, který se zblízka nemýlil a současně zavelel k domácímu náporu.

Během série několika rohů nejprve hostující brankář Koubek vyrazil Vackovu tvrdou ránu, o chvíli později skončil Brabcův pokus na tyči. Ve 34. minutě ve velké šanci promáchnul Hušbauer, neujala se ani Váchova střela z dálky a Lafatův volej.

Druhý poločas Sparta začala tam, kde v prvním skončila a už v 48. minutě poslal obhájce titulu do vedení Lafata. Nejdřív sice z malého vápna přestřelil prázdnou branku, o chvíli později už však hlavou přidal svou pátou branku v sezoně a čtvrtou v posledních třech zápasech.

V 55. minutě už Sparta vedla o dva góly. Po kombinaci s Lafatou se o to postaral Hušbauer. Pak už domácí v klidu kontrolovali hru a šetřili síly na derby se Slavií, které je v Edenu čeká už příští sobotu.

8. kolo první fotbalové ligy

Viktoria Plzeň - Baník Ostrava 2:0 (1:0)

Branky: 32. Kolář z pen., 75. Vaněk. Rozhodčí: Příhoda - Hájek, Štěrba. ŽK: Hejda, Chramosta - Byrtus, Narh. ČK: 31. Kaša (Ostrava). Diváci: 11.072.

Plzeň: Kozáčik - Řezník, Hejda, Procházka, Limberský - Vaněk, Hrošovský - Petržela (70. Hořava), D. Kolář (80. Bakoš), Pilař - Chramosta (46. Tecl). Trenér: M. Koubek.

Ostrava: Pavlenka - Frydrych, Kaša, Stronati, Sukup - Petrus (64. Narh), Šichor, Lindpere (58. Byrtus), Greguš, Štěpán - Azevedo (83. Kukec). Trenér: Bernady.

Sparta Praha - FC Hradec Králové 3:1 (1:1)

Branky: 20. a 48. Lafata, 55. Hušbauer - 6. Malinský. Rozhodčí: Hrubeš - Peřina, Pilný. ŽK: Hušbauer, Kadeřábek - P. Mareš, Rolko, Chleboun. Diváci: 6815.

Sparta: Bičík - Kadeřábek, Holek, J. Brabec, Costa - Vácha, Vacek (63. Dočkal) - Konaté, Hušbauer (78. Mareček), Krejčí (83. Breznaník) - Lafata. Trenér: Lavička.

Hradec: T. Koubek - Holeš, Chleboun, Rolko, P. Mareš - Štípek, Križko, Shejbal (63. P. Dvořák), Kotiš (72. P. Černý), Malinský - Halilovič (83. Hable). Trenér: Prokopec.