Gólovou smršť Slovácka odnesla Dukla, vršovické derby patřilo Bohemians

18:52aktualizováno  22:24
PRAHA - Fotbalová Synot liga má za sebou další duely osmé kola. O dosud nejvyšší vítězství se v něm postarali hráči Slovácka, kteří na domácí půdě deklasovali pražskou Duklu 5:1. Výhru mají také Brno, Příbram i Bohemians. Duel Jablonce s Českými Budějovicemi skončil bezbrankovou remízou.

Radost Slovácka z druhého gólu. foto: ČTK

Tým z Uherského Hradiště vyhrál doma počtvrté za sebou a v neúplné tabulce je druhý o skóre za Plzní, která má ale zápas k dobru. V utkání s Duklou Praha se hattrickem blýskl útočník Libor Došek, jenž se s devíti góly osamostatnil na čele tabulky kanonýrů.

Slovácko porazilo Duklu poprvé po pěti utkáních. Hosté v předchozích sedmi kolech inkasovali jen čtyřikrát, tentokrát však jejich obrana naprosto selhala. Ráz zápasu dalo hned úvodních pět minut, v nichž se domácí prosadili dvakrát.

"Jsem překvapen počtem branek, které jsme dali. Utkání rozhodl Došek, kterému jsme udělali servis, aby dal tři góly. Došek je opora, která se nedá opomíjet. Spoluhráči mu dobře sekundovali, obranná čtyřka zdatně pomáhala. Přitom před měsícem byla tato čtyřka takřka celá na lavičce. To mě také těší. Měli jsme rychlou přechodovou fázi, protože Dukla byla na nás dobře nachystaná. Jsem velice rád, že se nám utkání takto povedlo,“ řekl po utkání domácí trenér Svatopluk Habanec.

Jihlava - Příbram 0:1, Středočeši vyhráli po 17 měsících

Příbram po nevydařeném vstupu do sezony sáhla minulý víkend ke změně trenéra a týmu se ujal dosavadní šéftrenér mládeže Tobiáš, který v minulosti v Příbrami už působil. Oproti svému předchůdci Petru Čuhelovi příliš do sestavy nezasáhl, pouze do ní vrátil stopera Hájovského a na pravém kraji zálohy dal šanci Kramešovi, který v lize nastoupil poprvé od prosince.

Vysočina chtěla před vlastními fanoušky potvrdit bodový import z Hradce Králové a začala aktivně, jenže neuspěla. O výhře hostů rozhodl Jakub Řezníček.

Jakub Řezníček z Příbrami (vlevo) a Jiří Krejčí.

„Byla to od nás taková šachová partie. Druhý poločas už tam byly fotbalové věci, protože naše protiútoky byly smrtící, bohužel jsme jen jeden dotáhli do konce. Musím ale pochválit celý tým za výkon,“ podotkl příbramský trenér Tobiáš.

Brno - Liberec 1:0, rozhodla trefa Sýkory z úvodu

Těsně před utkáním se rozpoutal pořádný liják a hřiště vydatně pokropil. Začínalo se tak na podmáčeném terénu, na kterém se obtížně kombinovalo. Zpočátku duelu byli aktivnější hosté.

Jejich největší šanci spálil v desáté minutě po přiklepnutí Frýdka konžský útočník Delarge. Ocitl se sám před gólmanem Hladkým, balon ale poslal vedle branky. To bylo od hostů víceméně vše. Dál už se prosazovala víc Zbrojovka.

Hned po liberecké šanci šli domácí do protiútoku a z pohledné kombinace na pravé straně vytěžili první a rozhodující branku utkání. Vávra našel po sérii narážeček přesným centrem hlavu Sýkory a ten už neměl problém otevřít skóre.

„Přežili jsme úvodní šanci hostů a po našem gólu jsme chtěli hrát na rychlé protiútoky, což se nám vcelku dařilo. Ve druhé půli bylo na hráčích vidět, že se trochu bojí o výsledek. Měli jsme dát druhou branku a byl by klid. Je velmi důležité, že jsme potvrdili cenné vítězství ze Slavie,“ hodnotil Václav Kotal - trenér Brna.

Jablonec - Č. Budějovice 0:0, domácí nevyužili ani dlouhou přesilovku

Severočeši hráli od 15. minuty přesilovku po vyloučení hostujícího Jana Vošahlíka, měli tlak i šance, ale gólově se proti nováčkovi nedokázali prosadit. Nevyužili tak možnost poskočit do čela soutěže a v neúplné tabulce figurují na třetím místě o skóre za Plzní a Slováckem.

Jablonecký kouč Jaroslav Šilhavý, který dříve trénoval Budějovice, nechal na lavičce útočníka Doležala a na hrot poslal zkušeného Juna. Severočeský favorit si od začátku vytvořil převahu i šance, ale koncovka se mu nevedla.

Bohemians - Slavia 2:0, vršovické derby patřilo „Klokanům“

Slavia nebodovala ve čtvrtém z posledních pěti zápasů nejvyšší soutěže. Vršovické derby rozhodli až v druhém poločase Josef Jindřišek z penalty a střídající Ivan Lietava. Poslední desetiminutovku navíc odehráli slávisté bez vyloučeného obránce Milana Nitrianského. "Klokani" si v této sezoně domácí soutěže připsali premiérové vítězství ve vyprodaném Ďolíčku.

Výhru kvitoval také trenér zelenobílých Roman Pivarník: „Jsem rád, že jsme znovu měli plný stadion a dokázali jsme zápas zvládnout výsledkově i po herní stránce. Musím říct, že jsme v zápase dominovali po každé stránce. Hráli jsme kombinační fotbal s krásnými akcemi a vytvářeli jsme si šance. Určitě jsem spokojený, musím hráčům a divákům poděkovat.

8. kolo první fotbalové ligy

1. FC Slovácko - Dukla Praha 5:1 (3:1)

Branky: 2., 5. a 55. Došek, 22. Kerbr, 71. Kalouda - 31. Beauguel. Rozhodčí: Kocourek - Nádvorník, Zeman. ŽK: R. Mezlík - Marek Hanousek. Diváci: 4056.

Vysočina Jihlava - 1. FK Příbram 0:1 (0:0)

Branka: 63. Řezníček. Rozhodčí: Jílek - Kordula, Kotalík. ŽK: Hybš - Pilík, Fillo. Diváků: 3023.

Zbrojovka Brno - Slovan Liberec 1:0 (1:0)

Branka: 10. Sýkora. Rozhodčí: Královec - Wilczek, Ratajová. ŽK: Košťál - Pavelka, Ďubek, Karišik. Diváci: 3284.

Baumit Jablonec - Dynamo České Budějovice 0:0

Rozhodčí: Ardeleánu - Mencl, Kubr. ŽK: Čížek - P. Novák, Vošahlík, Klesa. ČK: 15. Vošahlík. Diváci: 3785.

Bohemians Praha 1905 - Slavia Praha 2:0 (0:0)

Branky: 60. Jindřišek z pen., 77. Lietava. Rozhodčí: Orel - Jiřík, Hock. ŽK: Mosquera - Gecov, Nitrianský, M. Černý. ČK: 81. Nitrianský. Diváci: 5000 (vyprodáno).