SOUHRN: Sparta porazila Duklu, Liberec padl. Jablonec veze remízu z Jihlavy

19:53aktualizováno  8. března 21:32
PRAHA - Fotbalová Synot liga načala svoji 19. kapitolu. Nejdůležitější informace zní: Sparta porazila Duklu a dotáhla se na Plzeň, která však kvůli nemoci vynechala utkání se Slavií. Výhru slaví také Mladá Boleslav, Bohemians 1905 a Hradec Králové. Tři body mají i Teplice, které prohloubily libereckou krizi. Jablonec hrál v Jihlavě 1:1.

Zleva Václav Kadlec ze Sparty a Michal Jeřábek z Dukly. foto: ČTK

Sparta Praha - Dukla Praha 3:0 (2:0)

Branky: 17. vlastní Štetina, 45. Dočkal z pen., 57. L. Krejčí. Rozhodčí: Paták - Pelikán, Jiřík. ŽK: J. Brabec, Costa - Matěj Hanousek, Jeřábek, Jakub Mareš, Považanec. Diváci: 8631.

Sparta si proti Dukle počínala suverénně. Za výhrou domácí nasměroval vlastní gól stopera Lukáše Štetiny, další zásahy přidali Bořek Dočkal z penalty a Ladislav Krejčí. Obhájce titulu se tak bodově dotáhl na vedoucí Plzeň. Letenští navíc odskočili na rozdíl čtyř bodů třetímu Jablonci, kde hrají za týden.

„Zápas hodnotím pozitivně, nastoupili jsme se záměrem napravit bodovou ztrátu z Ostravy a jsem rád, že jsme viděli větší míru agresivity oproti utkání s Baníkem. Pomohl nám rychlý gól a zásadní pro výsledek byla druhá branka do šatny,“ řekl trenér Sparty Vítězslav Lavička.

Brno nepřekonalo obranu Baníku

Zbrojovka Brno - Baník Ostrava 0:0

Rozhodčí: Královec - Moláček, Arnošt. ŽK: Zavadil - Sivič. Diváci: 6409.

Brňané měli po většinu utkání s Baníkem územní převahu, kterou však střelecky nevyužili. Zbrojovka tak pokračuje v domácích nezdarech, z posledních šesti zápasů vytěžila jen jedno vítězství.

Baník si sice prodloužil čekání na ligovou výhru na šest zápasů, ale druhou remízou po sobě se bodově dotáhl na sedmé Slovácko a osmou Slavii.

Cipro zahájil budějovické angažmá porážkou

FK Mladá Boleslav - Dynamo České Budějovice 4:1 (1:1)

Branky: 75. a 82. Skalák, 2. Wágner, 89. Navrátil - 28. Machovec. Rozhodčí: Hrubeš - Mokrusch, Černý. ŽK: Magera, Wágner - Michal Škoda, Hála, Hanzlík. Diváci: 2648.

Nepomohl ani nový kouč. Českobudějovické Dynamo prohrálo pod vedením Františka Cipra i třetí utkání jarní části sezony. Jihočeši vinou tří inkasovaných branek v poslední čtvrthodině podlehli v Mladé Boleslavi 1:4

Skóre otevřel v druhé minutě Tomáš Wágner, ještě do pauzy srovnal za hosty Jaroslav Machovec, ale mezi 75. a 82. minutou rozhodl dvěma góly Jiří Skalák. Pak se ještě trefil Jakub Navrátil. Boleslav se tak dočkala první jarní výhry.

Bohemians vyhráli poprvé od října

Bohemians Praha 1905 - 1. FK Příbram 3:1 (1:1)

Branky: 12. Škerle, 73. Jindřišek, 83. Mikuš - 34. Bednář. Rozhodčí: L. Kovařík - Pospíšil, Štěrba. ŽK: Šírl - Zeman. ČK: 50. Zápotočný (Příbram). Diváci: 4472.

Klokani v první lize ukončili sérii osmi zápasů bez vítězství. V duelu 19. kola se v první půli trefili Aleš Škerle a hostující Roman Bednář.

Středočeši přišli v 50. minutě o vyloučeného Tomáše Zápotočného a přečkali penaltu, ale v závěru početní výhodu využili Josef Jindřišek a Matúš Mikuš. Vršovičtí tak na svém hřišti středočeskému soupeři ani v desátém utkání nejvyšší soutěže nepodlehli a podeváté z toho uspěli.

Jablonec neudržel v Jihlavě vedení

Vysočina Jihlava - Baumit Jablonec 1:1 (0:1)

Branky: 54. Šulek - 32. Crnkič. Rozhodčí: Lerch - Wilczek, Hájek. ŽK: Šulek, Kučera, - Kopic, Greguš, Mingazov. ČK: 82. Mingazov. Diváků: 3011.

Severočeši vedli po gólu Crnkiče, ale po změně stran srovnal svoji premiérovou trefou v české lize jihlavský Šulek. Druhý Jablonec tak dal šanci druhé Spartě odskočit na rozdíl čtyř bodů. Vysočina sice popáté za sebou nevyhrála, ale bod s aspirantem na poháry je cenný, navíc po 358 minutách ukončila čekání na gól.

Hradec Králové navázal na dobrý výkon z utkání s Plzní

1. FC Slovácko - Hradec Králové 0:1 (0:1)

Branka: 7. A. Čermák. Rozhodčí: Jílek - Urban, Vaňkát. ŽK: Košút, Heča - P. Černý, Štípek, A. Čermák. Diváci:3954.

Východočeši se postarali o překvapivý výsledek, když zvítězili na půdě Slovácka 1:0.  Jedinou branku vstřelil už v 7. minutě Aleš Čermák a velký podíl na prvním vítězství na soupeřově hřišti v sezoně měl také brankář Tomáš Koubek.

Hosté se s patnácti body dotáhli na předposlední Liberec. Na příčky zajišťující záchranu ztrácí Hradec tři body.

Liberec znovu prohrál a prohloubil krizi

Liberec - FK Teplice 0:2 (0:1)

Branka: 13. Vachoušek, 90. Vůch. Rozhodčí: Proske - Kordula, Caletka. ŽK: E. Brabec - Jablonský, Potočný, Lüftner, Ljevakovič. Diváci: 4111.

Teplice vyhrály v Liberci díky brankám Štěpána Vachouška a Egona Vůcha 2:0 a na desátý pokus se dočkali premiérového venkovního vítězství v sezoně. Domácí Slovan naopak prohrál i třetí jarní zápas.

Domácí měli přitom po většinu utkání navrch, jenže spálili několik velkých příležitostí. „Sráží nás individuální chyby, podobně jako na Dukle jsme ani tentokrát nebyli horší,“ potvrdil trenér Slovanu Jiří Kotrba.