Sparta omládla. Hašek nové tváře chválil

12:02
PRAHA - Trenéři fotbalové Sparty po domácí prohře s Plzní sestavu proti poslední Viktorii Žižkov výrazně okysličili. V základní sestavě se objevilo hned pět nových jmen. A obměna prospěla - Letenští zvítězili 2:0.

Viktoria Žižkov - Sparta (Přikryl) foto: ČTK

Nově oproti zápasu s Plzní od začátku nastoupili Peter Grajciar, Josef Hušbauer, Vlastimil Vidlička a ligový debut v dresu Sparty si odbyli obránce Jakub Brabec a brankář Tomáš Vaclík. Věkový průměr základní jedenáctky hned klesl z 25,9 na 24,6 let. Nenasazení Mario Holek a Tomáš Zápotočný se dokonce nevešli ani lavičku.

Sestavy Sparty

Proti Žižkovu (s Plzní): Vaclík: 22let (Švenger: 25) - Pamič: 25, Jarošík: 34, J. Brabec: 19 (Zápotočný: 31), Vidlička: 30 (Kušnír: 27) - Matějovský: 30, Hušbauer: 21 (Holek: 25), Přikryl: 19, Krejčí: 19, Grjaciar: 28 (Kerič: 26) - Kweuke: 24.

Průměr: 24,6 let (25,9)

"Po dvou porážkách v řadě to pro nás byl velmi důležitý zápas. Začali jsme aktivně, a přestože se nám v první půli příliš nedařilo, nevzdávali jsme se a za svou snahu jsme byli odměněni šťastným gólem. Se všemi změnami, které jsme udělali, jsme spokojení," hodnotil po utkání kouč Martin Hašek.

Zřejmě největším překvapením byla nominace Hušbauera místo Holka, jenž na Letnou v zimě přišel jako největší posila. Na jaře ale nenaplňoval očekávání, která se do něj vkládala. Hlavně v minulém utkání nepřesnou přihrávkou odstartoval protiútok Plzně, který skončil brankou. "Sice udělal chybu, ale se hrou střední zálohy jsem byl spokojený," říkal ještě před týdnem Hašek. Hušbauer byl rozhodně kreativnější a nebezpečnější než jeho předchůdce. "Ve druhé půli předvedl až mimořádný výkon," vyzdvihl Hašek bývalého hráče Baníku.

Ve středu obrany pak dostal přednost devatenáctiletý Jakub Brabec před zkušenými Zápotočným a jmenovcem Erichem. "Je to jako sen hrát ligu za Spartu," rozplýval se po debutu. Hašek na jeho výkon nacházel jen slova chvály. Je pravda, že byl téměř jediný, kdo se nebál vzít zodpovědnost na sebe a kdo ze zadních řad zakládal většinu útoků Letenských. "Jeho soutěžní premiéra v rudém dresu byla náramná. Vyhrával většinu soubojů, měl dobrou rozehrávku, dokázal několikrát vyvézt balon. Byl zodpovědný a prokázal formu, jakou měl v zimní přípravě. Zvládl to skvěle," prohlásil Hašek.

Poprvé nastoupil druhý nejlepší střelec Grajciar

V dobrém světle se blýskl také gólman Vaclík, jenž do Sparty přišel právě ze Žižkova. V první půli podržel tým skvělým zákrokem, když chytil míč těsně před brankovou čárou. "Hrál také dobře nohama. Vyzařovala z něj jistota, sebevědomí a klid, které přenesl i na obrannou čtveřici," byl spokojený Hašek.

Poprvé na jaře od první minuty nastoupil i Slovák Grajciar, s pěti góly druhý nejlepší střelec Sparty. V jeho hře byla řada nepřesností. Připsal si však asistenci u druhého góly, když přesným centrem našel Kweukeho. "Měl i celou řadu dalších dobrých momentů, takže i on svým výkonem přispěl významnou měrou k dnešnímu vítězství," uzavřel Hašek.

PSALI JSME:

Až na Žižkově se naplno ukázaly zimní změny v realizačním týmu. Trenéři Martin Hašek a Václav Jílek s generálním sportovním manažer Jaroslavem Hřebíkem po dvou nezdarech vsadili na mladé hráče. Tím nejlepším v páteční předehrávce byl jednoznačně devatenáctiletý Tomáš Přikryl, který šťastně otevřel skóre a dalšími výpady zaměstnával obranu Viktorie.

Své kvality potvrdili i stoper Brabec s brankářem Vaclíkem, kteří si jistě zajistili místo v základní sestavě i do příštího utkání s Baníkem.