Sparta díky Krejčímu otočila duel v Hradci a je opět druhá

17:14aktualizováno  20:17
HRADEC KRÁLOVÉ - Fotbalisté pražské Sparty zvítězili v utkání 20. ligového kola v Hradci Králové 2:1 a odčinili předešlou domácí remízu s Jabloncem. Letenští přitom na východě Čech prohrávali od třetí minuty po trefě Vojtěcha Štěpána, v nastavení první půle ale srovnal Ladislav Krejčí a stejný hráč deset minut před koncem rozhodl.

Hradec Králové - Sparta Praha. Zleva Tomáš Strnad z Hradce Králové a Tomáš Přikryl ze Sparty Praha foto: ČTK

Sparťané se tak opět vrátili na druhé místo tabulky, naopak "Votroci" klesli na předposlední příčku. Hradec nad Spartou vyhrál oba domácí zápasy po návratu do ligy a k dobrému výsledku měl dlouho nakročeno i tentokrát. V předešlých třech jarních kolech neskóroval, dnes ovšem střelecké trápení rychle zlomil. Po necelých třech minutách umístil prudký centr z pravé strany do sítě útočník Štěpán.

"Nevstoupili jsme do zápasu vůbec dobře a po inkasovaném gólu jsme museli změnit herní plán. Gól nás na nějakou dobu vykolejil, nebyli jsme schopni plnit záměry, s kterými jsme do zápasu šli," řekl letenský kouč Vítězslav Lavička. Sparta prvních dvacet minut nevypadala jako tým, který bojuje o titul. Domácí povzbuzeni vedoucí trefou byli poměrně odvážní a přímočaří, žádný z dalších brejků už ale nevyužili. Hosté navíc postupně získávali převahu. Vyrovnat mohl nejlepší ligový střelec Lafata, po standardní situaci mu po dorážce zkazila radost z šestnáctého gólu v sezoně tyč.

Lavička: Povinné, ale těžce vybojované vítězství

Od této chvíle Sparta vládla a Hradec se převážně jen bránil. Když už se zdálo, že vydrží s nulou do konce poločasu, hrubě zachyboval Holeš. Pravý obránce za sebe v druhé minutě nastavení první půle propustil lehký centr a hostující Krejčí po kličce umístil míč do pravého horního rohu.  "Není to poprvé, kdy některý z hráčů udělá hrubou individuální chybu. Holeš nebyl pod tlakem, v nouzi, měl to vyřešit lépe, jiným způsobem," prohlásil domácí trenér Jiří Plíšek.

"Hosté byli lepší, ale i my jsme ukázali kvalitu, která nám může pomoci v dalších zápasech," dodal. Trefil se poprvé v této ligové sezoně. Hradec po změně stran v úvodu druhého dějství několikrát zahrozil, gól ale z toho nevytěžil. Neprosadil se Harba, jehož pokus z dobré pozice sedm minut po přestávce chytil gólman Vaclík. Sparta se v dalším průběhu utkání snažila o vítězný gól a domácí bránili cenný bod.

Hostující kouč Lavička postupně vyslal na hřiště další útočníky Kweukeho s Bednářem a tlak nakonec přinesl Pražanům tři body. Deset minut před koncem se podruhé v zápase prosadil Krejčí, když střelou ze strany na bližší tyč zaskočil brankáře Lindra. "V poslední čtvrthodině jsme nasadili veškerou ofenzivní sílu a jsem rád, že si odvážíme sice na první pohled povinné, ale těžce vybojované vítězství," dodal Lavička.

20. kolo první fotbalové ligy

Baumit Jablonec - FK Teplice 0:0
Rozhodčí: Nenadál - Blažej, Zeman. ŽK: Ljevakovič, Vondrášek, Litsingi, Kaufman (všichni Teplice). Diváci: 2195.
Jablonec: Valeš - Rossi, Beneš, Novák - Loučka - Kopic (87. Pázler), Zoubele (62. Vaněk), Čížek, Piták, T. Jablonský - Třešňák (66. Hubník). Trenér: Kotal.
Teplice: Grigar - Vondrášek, Kaufman, D. Jablonský, Rosa - Matula, Ljevakovič - Litsingi (89. Čajič), Vachoušek (83. Vůch), Chovanec (90. Kerič) - Jindráček. Trenér: Ščasný.

FC Hradec Králové - Sparta Praha 1:2 (1:1)
Branky: 3. Štěpán - 45.+2 a 80. Krejčí. Rozhodčí: Kocourek - Pospíšil, Kříž. ŽK: Lindr, Jánošík (oba Hradec). Diváci: 6947.
Hradec: Lindr - Holeš, Jánošík, Fukal, Poděbradský - Harba, Šisler (27. Schwarz), Strnad, Halilovič - Hadaščok (75. Kulič), Štěpán (81. Zelený).  Trenér: Plíšek.
Sparta: Vaclík - Zápotočný, Švejdík, Holek, Hybš (79. Kweuke) - Přikryl (63. Bednář), Vácha, Matějovský, Krejčí - Kadlec (85. Hušbauer), Lafata. Trenér: Lavička.

Viktoria Plzeň - Dukla Praha 4:0 (1:0)
Branky: 15. Bakoš, 62. Čišovský, 86. Kovařík, 88. Adamov. Rozhodčí: Drábek - Košec, T. Kovařík. ŽK: Procházka, Bakoš, Rajtoral (všichni Plzeň). ČK: 1. Vorel (Dukla). Diváci: 8754.
Plzeň: Kozáčik - Rajtoral, Čišovský, Procházka, Limberský - Darida (89. Končal), Horváth - Ďuriš (87. Zeman), Tecl, Kovařík - Bakoš (68. Adamov). Trenér: Vrba.
Dukla: Rada - Romera, Štetina, Vorel, Vrzal - Gedeon, Borek, Kalouda (69. Božič) - Berger (46. Přeučil), Pospěch (78. Marek), Hašek. Trenér: Kozel.