17. března 2013 17:14, aktualizováno  20:17 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Sparta díky Krejčímu otočila
duel v Hradci a je opět druhá

Hradec Králové - Sparta Praha. Zleva Tomáš Strnad z Hradce Králové a Tomáš Přikryl ze Sparty Praha | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hradec Králové - Sparta Praha. Zleva Tomáš Strnad z Hradce Králové a Tomáš Přikryl ze Sparty Praha | foto: ČTK
HRADEC KRÁLOVÉ  Fotbalisté pražské Sparty zvítězili v utkání 20. ligového kola v Hradci Králové 2:1 a odčinili předešlou domácí remízu s Jabloncem. Letenští přitom na východě Čech prohrávali od třetí minuty po trefě Vojtěcha Štěpána, v nastavení první půle ale srovnal Ladislav Krejčí a stejný hráč deset minut před koncem rozhodl.

Sparťané se tak opět vrátili na druhé místo tabulky, naopak "Votroci" klesli na předposlední příčku. Hradec nad Spartou vyhrál oba domácí zápasy po návratu do ligy a k dobrému výsledku měl dlouho nakročeno i tentokrát. V předešlých třech jarních kolech neskóroval, dnes ovšem střelecké trápení rychle zlomil. Po necelých třech minutách umístil prudký centr z pravé strany do sítě útočník Štěpán.

"Nevstoupili jsme do zápasu vůbec dobře a po inkasovaném gólu jsme museli změnit herní plán. Gól nás na nějakou dobu vykolejil, nebyli jsme schopni plnit záměry, s kterými jsme do zápasu šli," řekl letenský kouč Vítězslav Lavička. Sparta prvních dvacet minut nevypadala jako tým, který bojuje o titul. Domácí povzbuzeni vedoucí trefou byli poměrně odvážní a přímočaří, žádný z dalších brejků už ale nevyužili. Hosté navíc postupně získávali převahu. Vyrovnat mohl nejlepší ligový střelec Lafata, po standardní situaci mu po dorážce zkazila radost z šestnáctého gólu v sezoně tyč.

Lavička: Povinné, ale těžce vybojované vítězství

Od této chvíle Sparta vládla a Hradec se převážně jen bránil. Když už se zdálo, že vydrží s nulou do konce poločasu, hrubě zachyboval Holeš. Pravý obránce za sebe v druhé minutě nastavení první půle propustil lehký centr a hostující Krejčí po kličce umístil míč do pravého horního rohu.  "Není to poprvé, kdy některý z hráčů udělá hrubou individuální chybu. Holeš nebyl pod tlakem, v nouzi, měl to vyřešit lépe, jiným způsobem," prohlásil domácí trenér Jiří Plíšek.

"Hosté byli lepší, ale i my jsme ukázali kvalitu, která nám může pomoci v dalších zápasech," dodal. Trefil se poprvé v této ligové sezoně. Hradec po změně stran v úvodu druhého dějství několikrát zahrozil, gól ale z toho nevytěžil. Neprosadil se Harba, jehož pokus z dobré pozice sedm minut po přestávce chytil gólman Vaclík. Sparta se v dalším průběhu utkání snažila o vítězný gól a domácí bránili cenný bod.

Hostující kouč Lavička postupně vyslal na hřiště další útočníky Kweukeho s Bednářem a tlak nakonec přinesl Pražanům tři body. Deset minut před koncem se podruhé v zápase prosadil Krejčí, když střelou ze strany na bližší tyč zaskočil brankáře Lindra. "V poslední čtvrthodině jsme nasadili veškerou ofenzivní sílu a jsem rád, že si odvážíme sice na první pohled povinné, ale těžce vybojované vítězství," dodal Lavička.

20. kolo první fotbalové ligy

Baumit Jablonec - FK Teplice 0:0
Rozhodčí: Nenadál - Blažej, Zeman. ŽK: Ljevakovič, Vondrášek, Litsingi, Kaufman (všichni Teplice). Diváci: 2195.
Jablonec: Valeš - Rossi, Beneš, Novák - Loučka - Kopic (87. Pázler), Zoubele (62. Vaněk), Čížek, Piták, T. Jablonský - Třešňák (66. Hubník). Trenér: Kotal.
Teplice: Grigar - Vondrášek, Kaufman, D. Jablonský, Rosa - Matula, Ljevakovič - Litsingi (89. Čajič), Vachoušek (83. Vůch), Chovanec (90. Kerič) - Jindráček. Trenér: Ščasný.

FC Hradec Králové - Sparta Praha 1:2 (1:1)
Branky: 3. Štěpán - 45.+2 a 80. Krejčí. Rozhodčí: Kocourek - Pospíšil, Kříž. ŽK: Lindr, Jánošík (oba Hradec). Diváci: 6947.
Hradec: Lindr - Holeš, Jánošík, Fukal, Poděbradský - Harba, Šisler (27. Schwarz), Strnad, Halilovič - Hadaščok (75. Kulič), Štěpán (81. Zelený).  Trenér: Plíšek.
Sparta: Vaclík - Zápotočný, Švejdík, Holek, Hybš (79. Kweuke) - Přikryl (63. Bednář), Vácha, Matějovský, Krejčí - Kadlec (85. Hušbauer), Lafata. Trenér: Lavička.

Viktoria Plzeň - Dukla Praha 4:0 (1:0)
Branky: 15. Bakoš, 62. Čišovský, 86. Kovařík, 88. Adamov. Rozhodčí: Drábek - Košec, T. Kovařík. ŽK: Procházka, Bakoš, Rajtoral (všichni Plzeň). ČK: 1. Vorel (Dukla). Diváci: 8754.
Plzeň: Kozáčik - Rajtoral, Čišovský, Procházka, Limberský - Darida (89. Končal), Horváth - Ďuriš (87. Zeman), Tecl, Kovařík - Bakoš (68. Adamov). Trenér: Vrba.
Dukla: Rada - Romera, Štetina, Vorel, Vrzal - Gedeon, Borek, Kalouda (69. Božič) - Berger (46. Přeučil), Pospěch (78. Marek), Hašek. Trenér: Kozel.