Fotbalová senzace: Inter smetl Barcelonu 3:1 i díky gólu z ofsajdu

22:36aktualizováno  22:53
PRAHA - José Mourinho to dokázal. Jeho Inter Milán se postavil všem papírovým předpokladům a v prvním semifinálovém duelu Ligy mistrů porazil po skvělém výkonu Barcelonu 3:1. Výhru domácích dirigoval Argentinec Diego Milito, autor poslední branky a dvou asistencí. Za hosty se trefil Pedro. Odveta se hraje příští středu v Barceloně.

Zklamaný Guardiola. foto: Reuters

Devětačtyřicet zápasů odehráli v letošní sezoně fotbalisté Barcelony. Jen třikrát odešli svěřenci Pepe Guardioly ze hřiště jako poražený celek. To byla čísla, která strašila celou Evropu. Ne tak portugalského stratéga ve službách Interu Milán Josého Mourinha...

Kazaň, Sevilla, Atlético Madrid a nyní také italský mistr. To jsou kluby, které dokázaly v letošní sezoně porazit katalánskou mašinu na vítězství. Navíc Mourinho a jeho tým připsali i jeden primát, Barcelona totiž neinkasovala v letošní sezoně ještě více jak dvakrát. Tři branky dostala obrana vedená gólmanem Víctorem Valdésem naposledy 10. května 2009 při domácí remíze 3:3 s Villarrealem.

José Mourinho před duelem s Barcelonou.

A přitom vše začalo pro hosty slibně. Do náznaků šancí se sice dostávali domácí (v 10. minutě zastavil brejk agilního Milita chybně odmávaný a odpískaný ofsajd), ale v 19. minutě Cambiasso pouze vyklusával za unikajícím Maxwellem, který předložil skvělou zpětnou přihrávku Pedrovi a bylo to 0:1. Domácí elán z úvodu zápasu byl pryč. Ale jen do 27. minuty.

To Panděv přistrčil v pokutovém území míč nezištně na express jménem Milito a jeho střelu na zadní tyč vytlačil Valdés z branky nejspíše jen očima. Podobné štěstí ale neměl o tři minuty později. Panděv přehrál Maxwella, poslal přízemní centr do vápna, Milito posunul chytře míč na zcela volného Sneijdera a bylo srovnáno.

Maicon střílí gól.

Hostům se motor do ideálních otáček nepovedlo vyladit ani ve druhém poločase (minimálně v jeho první časti). Ve 46. minutě ještě Panděv na Militovu pobídku na malém vápně nedosáhl, o dvě minuty ale Makedonec vybojoval míč na Busquetsovi, poslal do protiútoku svého argentinského parťáka z útoku a jeho centr usměrnil do sítě Maicon - 2:1.

Domácí vládli utkání i nadále. Milito zcela zastínil svého opěvovaného krajana na druhé straně Messiho a s obranou Barcy si dělal doslova, co chtěl. Po hodině hry mu kromě nesporného nasazení a fotbalového umu pomohli také sudí. Zatímco Ibrahimoviče nepustili chybně do brejku, na druhé straně podle všeho Milito zakončoval parádní akci trojlístku Stankovič-Eto´o-Sneijder z postavení mimo hru - 3:1.

Milito střílí třetí branku.

San Siro vybuchlo v nadšení a následující minuty se otřásalo pod náporem 80 tisíc poskakujících fanoušků "nerazzurri". Oslavu jako vystřiženou ze slavného karnevalu v ulicích Ria de Janeira již ale domácí dalším gólem neumocnili. Naopak, Mourinho v 76. minutě stáhl ze hřiště hrdinu zápasu Milita, a od toho okamžiku jako by hosté ožili.

SOUHRN VŠECH GÓLŮ ZÁPASU INTER 3:1 BARCELONA:

Na hrot se vysunul obrovitý stoper Piqué a třikrát nebezpečně zavařil domácí obraně, ta ale v čele s brankářem Césarem odolávala. A když se v nastaveném čase neujali ani nůžky Pedra, fotbalová senzace byla na světě. Na obhájce trofeje tak čeká velmi těžká práce v domácí odvetě, která je naplánovaná na příští středu. Inter je naopak blízko své první účasti ve finále nejslavnější klubové soutěže světa po osmatřiceti letech.

SEMIFINÁLE LIGY MISTRŮ

Inter Milán - FC Barcelona 3:1 (1:1)
Branky: 30. Sneijder, 48. Maicon, 61. D. Milito - 19. Pedro.
Rozhodčí: Benquerenca - Cardinal, Miranda (všichni Port.). ŽK: Eto'o, Stankovič - Busquets, Puyol, Piqué, Keita, Daniel Alvés. Diváci: 80 018.

Inter: Julio Cesar - Maicon (73. Chivu), Samuel, Lúcio, Zanetti - Motta, Cambiasso, Panděv (56. Stankovič) - Sneijder - D. Milito (75. Balotelli), Eto'o. Trenér: Mourinho.

Barcelona: Valdés - Daniel Alvés, Piqué, Puyol, Maxwell - Busquets, Xavi, Keita - Messi, Ibrahimovic (62. Abidal), Pedro. Trenér: Guardiola.