Plzeň se bála o vítězství. Nakonec udolala České Budějovice 3:2

22:26
PLZEŇ - Fotbalisté Plzně v předehrávce 26. kola první ligy porazili poslední České Budějovice 3:2 a utekli v čele tabulky druhé Spartě na pět bodů. Letenští mají sobotní zápas v Liberci k dobru. Viktorii nasměroval za vítězstvím reprezentant Darida, který dal už v první půli dvě branky.

Fotbalisté Plzně Vladimír Darida (čelem) a Marek Bakoš foto: Mafra - Ladislav Němec

Plzeň - České Budějovice 3:2 (2:0)

Viktoria Plzeň - Dynamo České Budějovice 3:2 (2:0) Branky: 10. a 23. Darida, 85. Řezník - 51. Linhart, 60. Táborský. Rozhodčí: K. Hrubeš - Nádvorník, Vysloužil. ŽK: Hanzlík (Č. Budějovice). Diváci: 9622.
Plzeň: Kozáčik - Řezník, Čišovský, Procházka, Limberský - Darida, Horváth - Rajtoral (58. Ďuriš), Kolář (88. Hejda), Kovařík (72. Tecl) - Bakoš. Trenér: Vrba.

Č. Budějovice: Křížek (12. Daněk) - Klesa, Lengyel, Hanzlík, Machovec - Wermke (74. Javorek), Rýdel, Benát, Sandro - Linhart (84. Řezníček), Táborský. Trenér: Švantner.

Hosté sice po změně stran vyrovnali po gólech Linharta a Táborského, ale výhru pět minut před koncem trefil Řezník. Zápas v první půli potvrzoval, že se potkaly první s posledním týmem tabulky. Plzeň soupeře jasně přehrávala a vytvářela si hodně šancí. Nejprve Bakoš trefil tyč, v 10. minutě už domácí vedli. Kovařík stačil přihrát, než se srazil s brankářem Křížkem, a celou akci zakončil Darida, který propálil chumel obránců před sebou. Křížek si ze srážky odnesl zřejmě zlomeninu čelisti a musel střídat. Do hry přišel bývalý gólman Plzně Daněk a hned měl plno práce.

Lapil dvě šance Koláře i střelu Limberského a sebral jistý gól z hlavy Bakoše. Jenže ve 23. minutě se skvěle na hranici vápna uvolnil Darida a střelou k tyči nedal Daňkovi šanci. Pro plzeňského záložníka to byl druhý ligový zápas se dvěma zásahy a znovu proti Českým Budějovicím. Oslavnou atmosféru na stadionu pak narušoval jen pokřik jedinců mezi fanoušky, kteří hanlivě uráželi Slavii Praha. Následně se v ochozech strhla mela a zbytek stadionu pískáním dával najevo, že přišel fandit Plzni a ne urážet jiné kluby.

Svou nelibost prezentoval i kapitán Horváth, který po provokujících fanoušcích hodil míčem. To pomohlo k uklidnění situace. Po změně stran však Plzeň hodně polevila a Budějovicím dal naději reprezentant do 19 let Linhart, který zakončil akci Wermkeho s Lengyelem. Navázal tak na svou trefu ze čtvrtečního utkání národního týmu do 19 let proti Chorvatsku a připsal si první ligový gól.

Hosty to nabudilo a o devět minut později Táborský hlavou vyrovnal. Plzeň se pak nadechla k náporu, ale na gól si musela počkat až do 85. minuty. Ďuriš se uvolnil na levé straně, jeho centr proletěl vápnem až na Řezníka, který zblízka poslal míč po břevno. Budějovice však mohly ještě srovnat, ale Řezníčkovu střelu do odkryté branky zastavil skvělým zákrokem obránce Limberský a zachránil Plzni tři body.

Druhý páteční zápas 26. kola fotbalové ligy

Jihlava - Dukla Praha 1:1 (1:0)
Branky: 31. Karlík - 87. Borek. Rozhodčí: Bílek - Moláček, Blažej. ŽK: Karlík, Koloušek - Božič. ČK: 85. Karlík. Diváci: 2689.
Jihlava: Blažek - T. Marek, Tlustý, Šourek, Josl - Masopust (61. Kliment), Karlík, Jungr (88. Čvirik), T. Rada, Vaculík (80. Koloušek) - Šimonek. Trenér: Komňacký.
Dukla: F. Rada - Romera (82. J. Marek), Božič, Vorel, Vrzal - Borek, Gedeon, Malý - Hašek (46. Berger), Pospěch, Přeučil (65. Štetina). Trenér: Kozel.