Plzeň prošla přípravou bez porážky, poslední zápas vyhrála i Sparta

17:16aktualizováno  19:36
PRAHA - Fotbalisté Viktorie Plzeň na závěr zimní přípravy i v oslabené sestavě bez reprezentantů zdolali polského mistra Slask Vratislav 1:0 gólem stopera Jana Hejdy. Ani v jednom z osmi přípravných utkání nenašli přemožitele a neporazili jen Levski Sofia. Jejich celkové skóre činí 36:10.

Radost fotbalistů Plzně foto: Mafra - Jaromír Pech

Utkání se Slaskem se hrálo na soustředění na Kypru za hustého deště. Plzeň si i bez reprezentantů Daridy, Limberského, Tecla a Ďuriše vytvářela převahu, ale proti týmu českého koučem Stanislava Levého se neprosazovala do koncovky.  "Při absenci čtyř kvalitních hráčů do ofenzivy bylo trochu znát, že například mezihra není tak kvalitní. Navíc se hrálo na těžkém terénu. Šlo ale hlavně o to, že v útočné fázi jsme nebyli tak úspěšní jako v předchozích zápasech, které nám jednoznačně ukázaly, co chceme na jaře hrát," uvedl trenér Pavel Vrba.

Obrana dirigovaná poprvé v přípravě už uzdraveným Procházkou hrála jistě. "Václav hrál po dvou měsících a je dobře, že teď máme více alternativ do stoperské dvojice, než když jsme začínali přípravu," řekl Vrba. Až druhá polovina nabídla zajímavější fotbal a také gól. Postaral se o něj střídající stoper Hejda, jenž dal první branku v plzeňském dresu od letního příchodu ze Sparty.

Pak dostali v sestavě Plzně šanci i mladíci a Slask v závěru sahal po remíze, kterou s Plzní odehrál před rokem v přípravě, ale brankář Pavlík velmi dobrým zákrokem uhájil výhru. "Sice může těšit čisté konto, ale mně osobně se víc líbily právě ty předchozí zápasy, kdy jsme dávali hodně gólů a kvalita hlavně do ofenzivy byla určitě lepší," dodal Vrba. Plzeň se v pátek vrací z Kypru a bude se v domácích podmínkách připravovat na úvodní duel 2. kola Evropské ligy s Neapolí, ke kterému odcestuje za týden.

Sparta porazila Chiajnu 3:1, Matějovský dal dalekonosný gól

Sparta porazila na závěr zimní přípravy desátý tým rumunské ligy Concordii Chiajnu 3:1. Po remíze s čínským Kuang-čou a prohře s ruským Krasnodarem se na závěr herního soustředění ve Španělsku dočkala první výhry. Příští čtvrtek čeká Letenské doma úvodní duel vyřazovací fáze Evropské ligy s Chelsea.

Sparťané se v generálce na duel s Chelsea museli podobně jako Plzeň na Kypru obejít bez reprezentantů. David Lafata a Ladislav Krejčí jsou s národním týmem na přípravném duelu v Turecku. I bez nich Pražané od začátku diktovali tempo hry a ve 40. minutě se dostali do vedení, když se střelou pod břevno prosadil Hybš. Dvacetiletý mladík se podepsal i pod druhý gól, po jeho centru po přestávce hlavou zvýšil Holek. Rumuni v 62. minutě po zmatcích ve sparťanské šestnáctce snížili, ale poslední slovo měli Pražané.

V 82. minutě Marek Matějovský využil špatného postavení soupeřova gólmana a z více než 50 metrů ho přeloboval. V nastavení ještě Chiajna trefila z penalty tyč. "Čekal jsem, jestli na to ještě nestačí zareagovat a odcouvat zpátky do branky. Takové góly jsou hodně o štěstí. O kopací technice tak trochu taky," komentoval pro klubový web svůj kuriózní gól Matějovský. Velkou zásluhu na jeho gólu prý měl brankář Vaclík, který spoluhráče upozorňoval, že soupeřův gólman chodí hodně ven z branky.

"Navíc druhý poločas byl po větru, takže i to přispělo k tomu, že jsem si to dovolil zkusit zpoza půlky. Takové věci nejdou natrénovat, je to o improvizaci a nevidí se tak často," dodal Matějovský. Sparťané se ze Španělska vracejí ve čtvrtek a pak se budou týden chystat na úvodní duel s Chelsea. "Celá příprava byla hodně náročná a věřím, že jsme udělali maximum proto, abychom byli připravení na jarní sezonu. Ještě nás čeká týden před ostrým startem, ale jsme odhodlaní jít do boje," řekl Matějovský.

Slavia porazila v přípravě i polský Krakov, opět trefil se Škutka

Pražská Slavia pokračuje v zimní přípravě v povedených výkonech. V prvním duelu na herním soustředění v tureckém Beleku porazila dvanáctý tým polské ligy Wislu Krakov 2:0 a z osmi dosud odehraných přípravných zápasů si připsala sedmé vítězství. Jednou brankou k němu pomohla nová útočná posila Slovák Dávid Škutka.

Čtyřiadvacetiletý hráč po Šimečkově přihrávce v závěru zpečetil výhru a trefil se i v druhém zápase v červenobílém dresu. Předtím už po šesti minutách otevřel skóre Hurka. Trenér Petr Rada prostřídal v poločase celou sestavu až na brankáře Rakovana. V další utkání na soustředění v Turecku změří Pražané síly v pátek od 16:00 s rumunskou Vasluí, herní kemp pak zakončí v úterý souboj s dánským týmem Horsens.

Výsledky přípravných zápasů

Viktoria Plzeň - Slask Vratislav 1:0 (0:0)
Branka: 56. Hejda.
Sestava Plzně: Kozáčik (46. Pavlík) - Řezník, Čišovský (46. Hejda), Procházka (71. Chocholoušek), Končal (46. Rajtoral) - Štípek (75. Petráček), Kolář, Horváth, Fillo (71. Kyndl) - Adamov (46. Zeman), Bakoš. Trenér: Vrba.

Sparta Praha - Concordia Chiajna (Rum.) 3:1 (1:0)
Branky Sparty: 40. Hybš, 55. Holek, 82. Matějovský.
Sestava Sparty: Vaclík - Vidlička (63. Zápotočný), Švejdík (81. Polom), Holek, Hybš - Kadlec (83. Kučera), Hušbauer (81. Jánoš), Vácha, Matějovský, Pamič - Kweuke (63. Bednář). Trenér: Lavička.

Dukla Praha - Botev Plovdiv 0:2 (0:0)
Branky: 85. Galčev, 89. Bamogo.
Sestava Dukly: Rada - Romera, Božič (46. Jeřábek), Štetina, Vrzal - Malý (46. Berger), Borek (46. Podrazký), Kalouda (46. Ouedraogo) - Néstor, Pospěch, Svatonský. Trenér: Kozel.

Salcburk - České Budějovice 4:0 (2:0)
Branky: 49. z pen. a 56. Soriano, 31. Lazaro, 34. Alan z pen.
Sestava Budějovic: Daněk - Ježdík, Halama, Lengyel, Machovec - Hora, Benát, Rýdel, Černý - Táborský, Řezníček. Trenér: Soukup.

FK Teplice - Peking Kuo-an 3:1 (0:0)
Branky: 57. Jindráček, 76. Rosa, 86. Litsingi - 73. Kanouté z pen.
Sestava Teplic: Grigar - Vondrášek, Kaufman, Lüftner, Rosa - Litsingi, Jarolím, Čajič, Chovanec - Vachoušek - Kerič (46. Jindráček). Trenér: Ščasný.

Baník Ostrava - Slavia Sofia 0:1 (0:0)
Branka: 55. Opara.
Sestava Ostravy: Bárta - Zawada, Frydrych, Kaprálik, Starý (46. Vašenda) - Stožický, Droppa, Lukeš (68. Velner), Milosavljev (65. Fantiš) - Kraut, Majtán (61. Soukup).

Hradec Králové - Donji Srem (Srb.) 3:0 (3:0)
Branky: 10. Kulič, 20. Holeš, 22. Jánošík.
Sestava Hradce:
I. poločas: Ottmar - Holeš, Jánošík, Fukal, Plašil - Harba, Strnad, Schwarz, Zelený - Kulič, Štěpán.
II. poločas: Koubek - Poděbradský, Hochmeister, Simerský, Hájek - Halilovič, Pávek, Šisler, Zelený - Klapka, Voltr. Trenér: Plíšek.

Slovan Liberec - Korona Kielce 3:2 (1:1)
Branky Liberce: 22. Rabušic, 60. Fleišman, 80. Šural.
Sestava Liberce: Kovář - Kušnír, Kováč, Karišik, Fleišman - Hušek (75. Mustapha), Pavelka - Rybalka, Štajner (64. Šural), Frýdek - Rabušic (64. Hadaščok). Trenér: Šilhavý.

Slavia Praha - Wisla Krakov 2:0 (1:0)
Branky: 6. Hurka, 84. Škutka.
Sestava Slavie
I. poločas:
Rakovan - Nitrianský, Bortel, Hubáček, Čonka - Hrubý, Gecov, Hurka, Mičola - Fenin, Vošahlík.
II. poločas: Rakovan - Dostál, Dobrotka, Petrák, Juhar - Koreš, Zmrhal, Šimeček, Tusjak - Škoda, Škutka. Trenér: Rada.