Ostrava zaskočila nevýrazný Liberec, favorita deklasovala 3:0

17:30aktualizováno  21:01
OSTRAVA - Fotbalisté Ostravy se v 9. kole první ligy postarali o překvapení, když na domácím hřišti porazili favorizovaný Liberec 3:0. O výhře rozhodl svým prvním ligovým gólem v kariéře David Petrus, ještě do pauzy si hosté srazili do vlastní sítě standardní situaci Daniela Holzera a skóre v závěru pečetil Vojtěch Engelmann.

Baník Ostrava - Slovan Liberec. Antonín Fantiš z Baníku foto: ČTK

Hlasy trenérů po utkání

Martin Svědík (Ostrava)
"Mám radost jak z výsledku, tak z předvedené hry. Dvacet minut jsme dělali chybičky, ale pak jsme ovládli střed hřiště. Přežili jsme několik libereckých šancí a to bylo důležité. Přestali jsme ztrácet odražené míče, začali jsme být přesnější a vyústilo to ve dvě branky. To nám pomohlo, sebevědomí bylo ve druhé půlce znát. Hráči i ve druhém poločase plnili pokyny, soupeře jsme do ničeho nepouštěli. Takový zápas nám pomůže, ale krotil bych euforii. Je to jeden krok a my musíme udělat šňůru. Ale především v defenzivní činnosti nám to dnes fungovalo."

Jaroslav Šilhavý (Liberec)
"Musím pogratulovat Baníku k výhře. Zasloužil si ji, hrál důrazněji a jednodušeji. První poločas jsme měli asi pět gólových šancí, některé tisíciprocentní. Ale nevyužil jsme je a přišel trest, o který jsme si koledovali. Z naší strany tam byl malý pohyb. Přesto jsme věřili, že se ve druhé půli pokusíme vyrovnat. Baník ale výborně bránil a nám se naopak nedařilo. Byli jsme všude o krok pomalejší."

Slovan utrpěl druhou porážku v sezoně a může přijít o třetí místo. Naopak ostravská obrana, která je nejhorší v lize, poprvé udržela čisté konto. Baník má třetí výhru v ročníku a udělal první krok ke splnění ultimáta: uhrát v dalších dvou kolech čtyři body a v poháru vyřadit Ústí. "V hlavách jsme to měli, ale v prvé řadě jsme chtěli konečně vyhrát. Výkon celého mužstva byl super. Chtěli jsme hrát z bloku a vyrážet do protiútoku a to se nám dařilo. Dali jsme tři góly," řekl po utkání záložník Holzer, který podobně jako Petrus slavil první vstřelenou branku v nejvyšší soutěži.

Nový trenérský tandem Svědík - Korytář udělal hned čtyři změny v základní sestavě, ale absence dvou nejzkušenějších záložníků Kukece s Lukešem tentokrát cítit nebyla. Liberec pojal úvod profesorsky a duchem byl možná ještě ve čtvrtečním utkání Evropské ligy ve Freiburgu. Největší třesk na dlouhé minuty přinesla tvrdá hlavičková srážka Keliče s Baránkem, po níž museli oba hráči na šití do šaten. Územní převaha Slovanu začala plodit první možnosti až po dvaceti minutách. Při domácích stáli všichni svatí, když Keličovu hlavičku za překonaným Pavlenkou hlavou zvedl do břevna Frydrych.

Kolem 30. minuty prožívala Ostrava největší nesnáze, ale Pavlenka vytěsnil nebezpečný Šuralův pokus hlavou a Rybalkův trestný kop se mezi tyče nevešel. "Kdybychom proměnili naše šance z úvodu utkání, bylo by to jiné utkání. To je hlavní důvod, proč jsme prohráli. Naše šance jsme ale nedali a pak navíc dostali gól sami," řekl liberecký kapitán Radoslav Kováč. Domácí navíc favorita v závěru půle nečekaně vyvedli z bezstarostnosti. Kovář si v podstatě do 43. minuty pořádně nesáhl na míč, pak ale Fantiš přetáhl centr na zadní tyč a Petrus chytrým lobem z nelehké pozice vstřelil svůj první ligový gól.

Navrch si hosté už v nastaveném čase dali i vlastní gól, když Holzerův přímý kop s tečí libereckých hráčů ve vápně doputoval až za zkoprnělého Kováře. Slovan se ani po obrátce nemohl nadechnout, hráčům scházel větší pohyb. Zasunutý Baník už vyčkával pouze na brejky a v 63. minutě musel po jednom z nich Fantišovu ránu zlikvidovat Kovář. Ránu z milosti mohl Severočechům zasadit v 71. minutě Droppa, ale po hostující hrubce ve vyložené příležitosti trefil jen boční síť.

Liberecký rozklad dokonal až minutu před koncem Engelmann. Pár vteřin po příchodu na hřiště vpadl do otevřené obrany, obešel i gólmana a do prázdné branky zpečetil první ostravskou výhru nad Libercem od dubna 2010. "Ve druhé půli už jsme neměli na zvrat sílu. Na Evropskou ligu se nedá vymlouvat, ale unavení samozřejmě jsme. Nemáme zase tak široký kádr hráčů," řekl Kováč.

9. kolo první fotbalové ligy - nedělní zápasy

Baník Ostrava - Slovan Liberec 3:0 (2:0)
Branky: 43. Petrus, 45+1. Holzer, 89. Engelmann. Rozhodčí: Orel - Filípek, Jiřík. ŽK: Kelič, Kušnír, Fleišman (všichni Liberec). Diváci: 3672.
Ostrava: Pavlenka - Zawada, Frydrych, Baránek, Sukup - Fantiš, Droppa, Šichor (72. Kraut), Hable, Holzer (88. Engelmann) - Petrus (80. Rolinc). Trenér: Svědík.
Liberec: Kovář - Kušnír, Kováč, Kelič (46. Karišik), Fleišman - Rybalka, Pavelka - Delarge (83. Hadaščok), Šural, Kalitvincev (62. Frýdek) - Rabušic. Trenér: Šilhavý.

Mladá Boleslav - Vysočina Jihlava 3:1 (2:0)
Branky: 7. Nešpor, 39. Štajner z pen., 67. Ščuk - 50. Harba. Rozhodčí: Hrubeš - Dobrovolný, Mokrusch. ŽK: Masopust, Josl (oba Jihlava). Diváci: 3597.
M. Boleslav: Miller - Kysela, Johana, Kúdela, Fabián - Jarolím, Ščuk - Štohanzl (82. Bořil), Štajner, Chramosta (90. Štoček) - Nešpor (87. Jeslínek). Trenér: Minář.
Jihlava: Hanuš - Marek, Tlustý, Šourek, Josl - Masopust (72. Kliment), Jánoš, Koloušek, Karlík (63. Jungr), Vaculík - Harba (89. Teplý). Trenér: Komňacký.

Zbrojovka Brno - 1. SC Znojmo 2:0 (1:0)
Branky: 25. Pašek, 54. Frejlach. Rozhodčí: M. Paták - Moláček, Hock. ŽK: Markovič - Reljič. Diváci: 4381.
Brno: Hladký - Janotka, Schuster, Pernica, Buchta - Fischer - Pašek (71. Přerovský), Glaser (83. Hyčka), Frejlach, Skalák - Markovič (82. Kroupa). Trenér: Kotal.
Znojmo: Drobisz - Mudra, Jonov, Odehnal, Cihlář - Lacko, Hnaníček (74. Hrošovský) - Helísek (46. Crnkič), Heinz (56. Nepožitek), Okleštěk - Reljič. Trenér: Kalvoda.

Bohemians Praha 1905 - Sigma Olomouc 0:2 (0:1)
Branky: 44. Ordoš, 58. Varadi. Rozhodčí: Proske - Kordula, Kotík. ŽK: Hora, Kalina - Ordoš, Houska, Javůrek, Navrátil. Diváci: 4482.
Bohemians: Berkovec - Kalina (60. Nerad), J. Štochl, Šmíd, Šírl - Moravec, Jindřišek (80. Ndiaye), Hora, Rada, Bartek - M. Štochl (56. Kolář). Trenér: Weber.
Olomouc: Blaha - Vidlička (80. Lietava), Koutný, Škerle (90. Dreksa), Vepřek - Karaš (71. Falta), Ordoš, Houska - Navrátil, Varadi, Javůrek. Trenér: Kotůlek.

Jablonec - Slavia Praha 2:1 (1:0)
Branky: 15. Kopic, 90.+4 Beneš - 64. Škutka. Rozhodčí: Příhoda - Mencl, Hrabovský. ŽK: Mičola, Petrák, Fenin (všichni Slavia). Diváci: 2876.
Jablonec: Špit - Zoubele, Kysela, Beneš, Novák - Třešňák, Vaněk (84. Piták), Loučka, Vošahlík (64. Kubista), Kopic - Hubník (77. Vukadinovič). Trenér: Skuhravý.
Slavia: Rakovan - Dostál, Dobrotka, Petrák, Čonka - Gecov - Mičola (69. Štěpán), Kisel (81. Lička), Zmrhal, Juhar - Škutka (77. Fenin). Trenér: Koubek.